Badania

Rezonans magnetyczny, nazywany także MRI lub MR, to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jakie mogą być wskazania do wykonania rezonansu? Jak przygotować się do MRI i jak przebiega to badanie?
Glukoza w moczu to parametr sprawdzany w ogólnym badaniu moczu. Glukoza jest cukrem wykorzystywanym przez organizm jako źródło energii dla komórek, przy czym jej nadmiar we krwi jest szkodliwy. Glukoza w moczu jest jednym z badań, które pozwala na oszacowanie jej nadmiaru w organizmie. Jak interpretować wynik badania? Na co wskazuje obecność glukozy w moczu?
Badanie poziomu hormonów to badanie krwi, które pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy poziom poszczególnych hormonów jest prawidłowy. Tego typu badania wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń pracy hormonów. Sprawdź, na czym polegają badania poziomu hormonów we krwi.
Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. W związku z tym EMG jest pomocne w diagnozowaniu wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego. Na czym polega badanie elektromiograficzne i jakie są wskazania do jego wykonania?
Posiew to badanie mikrobiologiczne, którego celem jest wykrycie i identyfikacja drobnoustrojów we krwi, moczu, kale lub w innym materiale biologicznym. Posiew to wieloetapowy proces i wykonuje się go tylko w uzasadnionych przypadkach. Sprawdź, jakie są wskazania do posiewu i na czym polega to badanie.
Idealnego leku na raka nie ma i dlatego tak ważne jest, by chorobę nowotworową wykrywać zawczasu lub w jej wczesnym stadium. Do tego służą badania krwi, polegające na oznaczaniu poziomu antygenów nowotworowych, czyli markerów nowotworowych.
USG domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne) to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej i położniczej. Jest różnie nazywane - dopochwowe, waginalne, transwaginalne czy przezpochwowe. W porównaniu z USG wykonywanym przez powłoki brzuszne jest ono dokładniejsze i nie wymaga uciążliwego dla kobiet wypełnienia pęcherza moczowego.
Badania układu pokarmowego pozwalają oceniać funkcjonowanie danego narządu (np. wydzielanie kwasu solnego przez żołądek) lub jego wygląd (np. w kolonoskopii). Każdy z organów może być badany różnymi metodami, w zależności od diagnozowanej choroby. Część z to proste ogólnodostępne badania, inne zaś wykonywane są jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach. Dowiedz się, jakie są rodzaje badań układu pokarmowego oraz w jaki sposób należy badać poszczególne narządy.
EKG metodą Holtera jest jedną z odmian elektrokardiografii. Jest to bardzo przydatne badanie, szczególnie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca. Zlecane jest przez kardiologa w różnych sytuacjach klinicznych. Na czym polega EKG metodą Holtera oraz jakie są wskazania do jego wykonania?
Zdiagnozowanie raka w rodzinie stanowi zawsze duży szok. Mogą pojawiać się pytania, czy krewni takiej osoby również są zagrożeni wystąpieniem nowotworu. Rak u członka bliskiej rodziny, zwłaszcza u rodziców i rodzeństwa, zwiększa ryzyko pojawienia się go także u innych krewnych. Wskazane są wówczas badania, które pozwalają na jego wczesne wykrycie i skuteczne leczenie. Dowiedz się, jakie są zalecane badania do wykonania, jeżeli zdiagnozowano nowotwór w rodzinie.
Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Jednak cytologia jest wykonywana nie tylko w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych. Kiedy wykonać pierwszą cytologię i jak często ją powtarzać? Jak się przygotować do badania? Czy przed badaniem cytologicznym można współżyć?
Trombocyty, inaczej płytki krwi (PLT) są niewielkimi fragmentami większych komórek, które pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Ocena liczby trombocytów stanowi nieodłączny element badania morfologii krwi. Sprawdź, kiedy badać liczbę trombocytów i o czym świadczy ich niedobór lub nadmiar. Jakie są normy trombocytów?