Krew

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki morfologii należy porównywać zawsze z normami, które podaje pracownia analityczna wykonująca badanie. Interpretacji wyników powinno towarzyszyć zbadanie chorego, poznanie jego ogólnego stanu zdrowia, wieku i trybu życia. Dowiedz się, jak odczytać wynik morfologii krwi.
Podwyższone OB może mieć wiele przyczyn i nie zawsze oznacza chorobę, choć zwykle świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. U zdrowej kobiety poniżej 50. roku życia OB nie powinno przekraczać 12 mm/godz. U starszych może wynosić 20–30 mm/godz. O czym świadczy podwyższone OB?
Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą się w normie, to świetnie. Jednak czasem wyniki prób wątrobowych są podwyższone lub zbyt niskie. O czym świadczą nieprawidłowe - podwyższone lub zbyt niskie wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, ChE?
Badania z krwi na pasożyty są ważnym elementem w diagnostyce parazytologicznej. Tego typu badania z krwi pozwalają wykryć nie tylko pasożyty układu pokarmowego (tasiemca, glistę ludzka itp.), lecz także te, którymi można się zarazić w egzotycznych krajach, np. zarodźca malarii. Na czym polegają badania z krwi na pasożyty? Jak interpretować jego wyniki?
OB, czyli odczyn Biernackiego, jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Oznacza się go w badaniu krwi w badaniach profilaktycznych. Podwyższone OB najczęściej wskazuje na obecność stanu zapalnego, ale nie tylko. Dowiedz się, jakie są normy OB dla dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci. Jak interpretować wynik OB?
Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Badanie biochemiczne stężenia kreatyniny pozwala monitorować pracę nerek. Sprawdź, jakie są normy kreatyniny we krwi i o czym może świadczyć jej zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie w osoczu.
Badanie CRP, czyli tzw. białko ostrej fazy, pomaga ocenić, czy w organizmie toczy się stan zapalny wywołany przez drobnoustroje, uszkodzenie tkanek, rozwijający się nowotwór lub proces autoimmunologiczny. Kto powinien wykonać badanie białka CRP? Jaka jest norma CRP i jak interpretować wynik?
Idealnego leku na raka nie ma i dlatego tak ważne jest, by chorobę nowotworową wykrywać zawczasu lub w jej wczesnym stadium. Do tego służą badania krwi, polegające na oznaczaniu poziomu antygenów nowotworowych, czyli markerów nowotworowych.
Trombocyty, inaczej płytki krwi (PLT) są niewielkimi fragmentami większych komórek, które pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Ocena liczby trombocytów stanowi nieodłączny element badania morfologii krwi. Sprawdź, kiedy badać liczbę trombocytów i o czym świadczy ich niedobór lub nadmiar. Jakie są normy trombocytów?
Albuminy (od łac. słowa albus oznaczającego dosłownie biały lub jasny) należą do białek, wielkocząsteczkowych polimerów zbudowanych z aminokwasów, stanowiących podstawowy składnik zarówno organizmów zwierzęcych jak i roślinnych. W ludzkim organizmie albuminy znajdują się głównie w osoczu krwi oraz przestrzeni pozanaczyniowej, a produkowane są w wątrobie.
Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem stężenia bilirubiny (główny barwnik żółci) składają się one na tzw. próby wątrobowe. Jakie są normy poszczególnych wskaźników w próbach wątrobowych?
Gazometria (badanie poziomu gazów we krwi) to badanie umożliwiające rozpoznanie i monitorowanie POChP, astmy, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Sprawdź, jakie są normy w badaniu gazometrycznym i o czym świadczy pH krwi poniżej lub powyżej normy.