Badania
Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki morfologii należy porównywać zawsze z normami, które podaje pracownia analityczna wykonująca badanie. Interpretacji wyników powinno towarzyszyć zbadanie chorego, poznanie jego ogólnego stanu zdrowia, wieku i trybu życia. Dowiedz się, jak odczytać wynik morfologii krwi.
Badanie moczu jest bardzo proste i tanie, a daje mnóstwo informacji. Zanim z wynikiem udasz się do lekarza, zobacz, czego można się dowiedzieć na podstawie analizy moczu. Jak interpretować wyniki badania moczu?
Podwyższone OB może mieć wiele przyczyn i nie zawsze oznacza chorobę, choć zwykle świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. U zdrowej kobiety poniżej 50. roku życia OB nie powinno przekraczać 12 mm/godz. U starszych może wynosić 20–30 mm/godz. O czym świadczy podwyższone OB?
Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą się w normie, to świetnie. Jednak czasem wyniki prób wątrobowych są podwyższone lub zbyt niskie. O czym świadczą nieprawidłowe - podwyższone lub zbyt niskie wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, ChE?
Badania z krwi na pasożyty są ważnym elementem w diagnostyce parazytologicznej. Tego typu badania z krwi pozwalają wykryć nie tylko pasożyty układu pokarmowego (tasiemca, glistę ludzka itp.), lecz także te, którymi można się zarazić w egzotycznych krajach, np. zarodźca malarii. Na czym polegają badania z krwi na pasożyty? Jak interpretować jego wyniki?
Echo serca - inaczej echokardiografia przezklatkowa, przezprzełykowa lub dopplerowska - to metoda badania serca wykorzystująca zjawisko echa ultradźwięków (USG). Echokardiografia to badanie nieinwazyjne, które pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca. Na czym polega echokardiografia? Jakie są wskazania do badania? Jak się do niego przygotować?
OB, czyli odczyn Biernackiego, jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Oznacza się go w badaniu krwi w badaniach profilaktycznych. Podwyższone OB najczęściej wskazuje na obecność stanu zapalnego, ale nie tylko. Dowiedz się, jakie są normy OB dla dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci. Jak interpretować wynik OB?
Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Badanie biochemiczne stężenia kreatyniny pozwala monitorować pracę nerek. Sprawdź, jakie są normy kreatyniny we krwi i o czym może świadczyć jej zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie w osoczu.
Proces starzenia się komórek predysponuje do powstawania większej ilości chorób. Dlatego po 40. roku życia warto przeprowadzić badania profilaktyczne, które pozwolą wyłapać pierwsze odchylenia od normy, np. podniesiony poziom glukozy, i dzięki temu zmodyfikować dietę, styl życia lub zmobilizować do podjęcia leczenia.
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Jak przygotować się do tego badania? Jak przebiega kolonoskopia?
Badanie CRP, czyli tzw. białko ostrej fazy, pomaga ocenić, czy w organizmie toczy się stan zapalny wywołany przez drobnoustroje, uszkodzenie tkanek, rozwijający się nowotwór lub proces autoimmunologiczny. Kto powinien wykonać badanie białka CRP? Jaka jest norma CRP i jak interpretować wynik?
Mierzenie ciśnienia krwi jest koniecznością nie tylko dla osób mających problemy z krążeniem. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Jakie są najczęstsze błędy podczas pomiaru ciśnienia? Jakie znaczenie dla naszego zdrowia mają liczby pojawiające się na ekranie ciśnieniomierza? Co jeszcze poza informacją, czy ciśnienie jest prawidłowe, za niskie lub za wysokie można z nich odczytać?
Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.
Więcej z działu Zdrowie - Testy
Redakcja poleca