Rozwój osobisty
Wytrwałość to cecha polegająca na dążeniu do celu pomimo przeciwności losu. Jest silnym predyktorem sukcesu, ale dotąd nie było do końca wiadomo, w jaki sposób odnosi się do subiektywnego samopoczucia jednostki. Badania opublikowane w "Personality and Social Psychology Bulletin" wykazały, że wytrwałość w wysiłku ma silny związek z subiektywnym dobrostanem psychicznym.
Ekstrawertyk - kim jest? To typ osobowości, który zyskuje energię przebywając wśród innych ludzi. Traci ją, gdy spędza czas w samotności. Ekstrawertyk jest pełen optymizmu, a jego życie ma szybkie tempo i przesycone jest realizacją pasji. Ekstrawertyzm przejawia się w kierowaniu uwagi na innych - na otaczający świat. Ekstrawertyk stanowi więc przeciwieństwo skierowanego ku sobie introwertyka. Przeczytaj, kim jest ekstrawertyk!
Większość z nas łączy osiąganie sukcesu w określonej sferze z posiadaniem nadludzkiej samokontroli. Myślimy, że ktoś, kto zawsze znajduje czas na trening, zdaje egzaminy i ma wszystko dopięte na ostatni guzik to człowiek, który non stop się czegoś wyrzeka. Nauka wskazuje jednak, że to, co mylimy z siłą woli, jest często cechą przyzwyczajenia.
Każdy chce być lubiany, doceniany i szanowany. Bycie akceptowanym przez grupę jest naturalną ludzką potrzebą. I choć większość myśli, że by być lubianym należy dać z siebie wszystko i przedstawić siebie z jak najlepszej strony, to rzeczywistość jest nieco inna. Co zrobić by być lubianym i czym jest efekt Pratfalla?
Introwertyk uważany jest bardzo często za cichą, nieśmiałą i powściągliwą osobę, która unika kontaktów społecznych i bliskich relacji. Jego przeciwieństwem jest ekstrawertyk, który uchodzi za entuzjastyczną i energiczną duszę towarzystwa. Czy te informacje na temat introwertyka są prawdziwe? Niestety nie... dlatego wraz z psychologiem Marią Rygielską postanowiliśmy obalić mity, jakie krążą wokół tego typu osobowości!
Jak chętnie wstawać? Co zrobić, żeby obudzić się w dobrym nastroju? Po pierwsze niekoniecznie skoro świt, po drugie z pewnością nigdy na równe nogi. Jeśli nie możesz obejść się bez budzika, to chociaż nie reaguj na jego dźwięk jak automat. Uczyń z porannego wstawania rytuał, który sprawi, że cały dzień będziesz czuć się wspaniale.
Na boku, na wznak, w pozycji embrionalnej albo niczym rozgwiazda - to, jak śpisz ma większe znaczenie niż myślisz. Sprawdź, jakie informacje o Twojej osobowości można wywnioskować na podstawie Twojego ułożenia w łóżku!
W dzisiejszych czasach koncentracja może stanowić wyzwanie. Nieustanne powiadomienia spływające z komunikatorów, wibracje telefonu, maile od współpracowników, próby śledzenia czatu grupowego w pracy, problemy osobiste, niepokój związany z pandemią - to wszystko rozprasza naszą uwagę. Jak się skoncentrować? Oto 7 bezcennych wskazówek
Marazm to w rozumieniu medycznym wyniszczenie organizmu, ale w potocznym to stan, w którym czujemy się zmęczeni, apatyczni, znudzeni dotychczasowym życiem: pracą, codziennymi obowiązkami. Niby chcemy coś zmienić, ale nie wiemy jak. Sprawdź, jakie ćwiczenia pomogą ci przezwyciężyć ten stan!
Motywacja - słyszymy o niej niemal z każdego miejsca. "Brakuje Ci motywacji!", "Możesz osiągnąć sukces, ale popracuj nad motywacją", "Jak zmotywować dziecko, pracownika, siebie?". Przeczytaj więc, czym tak naprawdę ta motywacja jest i jak się zmotywować.
Drag queen to mężczyzna (a rzadziej także kobieta), który za pomocą mocnego makijażu, efektownej fryzury i ubrania odgrywa na scenie kobiecą rolę. Drag queen gra spektakl, jest postacią sceniczną, a (nie zawsze) transwestytą czy gejem. Drag queen nie jest też osobą transseksualną, która przeszła lub jest w trakcie procesu korekty płci. Przeczytaj, kim jest drag queen i na czym polegają jej występy!
Aseksualizm coraz częściej uznawany jest za czwartą orientację na równi z hetero-, homo- i biseksualizmem. Osoby aseksualne nie uprawiają seksu, ponieważ nie odczuwają w ogóle popędu płciowego. Jak rozpoznać aseksualizm i czy osoba aseksualna może zbudować normalny związek?
Więcej z działu Psychologia
Redakcja poleca