Laryngologia

Szumy uszne to dokuczliwe brzęczenie, dzwonienie, piski, trzaski, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Mają one charakter subiektywny - słyszy je tylko osoba, która na nie cierpi. Mogą pojawiać się w określonych sytuacjach lub występować stale, dotyczyć jednego lub obu uszu albo występować w głowie. Jakie są przyczyny szumu w uszach i jak sobie z nim radzić?
Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła to jedne z częstych infekcji. Zazwyczaj zapalenie gardła wywołane jest atakiem wirusów, ale niekiedy wywołane jest przez bakterie. Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od zapalenia spowodowanego przez bakterie? Sprawdź objawy.
Zapalenie ucha środkowego to choroba, której objawy najczęściej pojawiają się u dzieci, choć dorosłym też się przydarza. W ciągu dwóch pierwszych lat życia aż 65 proc. dzieci choruje na nie przynajmniej raz, a ok. 30 proc. więcej niż trzy razy. Ból ucha jest tak dotkliwy, że dziecko zanosi się płaczem. Jak leczyć zapalenie ucha środkowego i co zrobić, by nie doszło do groźnych powikłań?
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to choroba o podstępnym przebiegu. Objawów wysiękowego zapalenia ucha jest niewiele, a te, które się pojawiają, mogą być łatwo przeoczone, co może mieć groźne skutki. Wysiękowe zapalenie ucha może bowiem doprowadzić do trwałego niedosłuchu. Jakie są przyczyny i objawy wysiękowego zapalenia ucha? Jak przebiega leczenie?
Ucho pływaka, czyli zapalenie ucha zewnętrznego, powstaje głównie w wyniku długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone na czas, może to doprowadzić do poważnych powikłań, wymagających nawet interwencji chirurga, dlatego bardzo ważna jest szybka diagnostyka. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tzw. ucha pływaka (zapalenie ucha zewnętrznego) i jak wygląda leczenie tego dokuczliwego schorzenia.
Zapalenie gardła to infekcja wywołana przez wirusy, bakterie bądź grzyby. Chory na zapalenie gardła odczuwa ból gardła i trudności przy przełykaniu. Dodatkowo występuje zazwyczaj suchy kaszel. Jakie są pozostałe objawy zapalenia gardła? Na czym polega leczenie? Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na zapalenie gardła?
Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy: nagłe, bardzo gwałtowne ataki zawrotów głowy, prowadzące do nudności, wymiotów to jej znak rozpoznawczy. Co więcej, chorobie Meniere'a towarzyszą szumy uszne i postępująca utrata słuchu. Jakie są przyczyny i objawy oraz jak przebiega leczenie choroby Meniere'a?
Ból nosa może wystąpić z błahego powodu jakim będzie katar, ale też ze znacznie poważniejszych przyczyn, do jakich można zaliczyć zapalenie zatok czy ropniaki zatoki czołowej. Nos to bardzo wrażliwa część naszego ciała, więc również nawet drobny uraz może wywołać trudny do zniesienia ból. Sprawdź, dlaczego boli nos?
Suchy nos to dolegliwość, której przyczyny zwykle nie są powodem do niepokoju. Sucha śluzówka nosa najczęściej jest wynikiem przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu czy nadużywania kropli do nosa. Jednak w niektórych przypadkach suchy nos może być objawem choroby. Sprawdź, co oznacza suchy nos.
Ból zatok bez kataru może być objawem przewlekłego zapalenia zatok, ale nie tylko. Ból w okolicy zatok uznawany jest za typową dolegliwość przy zapaleniu zatok i zazwyczaj towarzyszy mu m.in. wydostawanie się z nosa dużych ilości wydzieliny. Niektórzy jednak pacjenci twierdzą, że doświadczają bólu zatok bez kataru, co budzi zdziwienie nie tylko ich samych, ale i ich najbliższego otoczenia. Ból zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwy, a do tego osoba, która odnotuje u siebie taki problem, zdecydowanie powinna udać się do lekarza. Objawem jakich chorób może być ból zatok bez kataru? Jakie są jego przyczyny?
Zapalenie gardła powinno minąć w ciągu 5-7 dni. Jeśli ból gardła męczy nas, ze zmiennym nasileniem przez kilka tygodni, może to oznaczać przewlekłe zapalenie gardła. Co jest przyczyną zapalenia gardła i jak przebiega jego leczenie?
Ciągle masz zatkane uszy, mimo że dokładnie czyścisz je z woskowiny? Boisz się, że możesz sobie zaszkodzić usuwając nadmiar woskowiny patyczkiem? I czy w ogóle musisz to robić? Warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić uszy i uniknąć płukania ucha u laryngologa.