Laryngologia

Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, dobre wycieranie nosa lub odpowiednie krople do nosa skutecznie złagodzą infekcję. Sprawdź, jak wyleczyć katar.
Otoskleroza to choroba ucha środkowego, którą rozpoznaje się u prawie 10 proc. osób badanych z powodu niedosłuchu. Otoskleroza jest bardzo groźną chorobą, ponieważ może doprowadzić do całkowitej głuchoty - zwykle obustronnej. Na szczęście wczesne rozpoznanie daje szanse na całkowite uratowanie słuchu. Jakie są przyczyny i objawy otosklerozy? Na czym polega jej leczenie?
Chrapanie może być nie tylko dolegliwością, lecz także objawem choroby. Z badań wynika jasno, że osoby chrapiące utrudniają odpoczynek innym i ... sobie! Częściej są niewyspane, zmęczone - wszystkiemu winny jest często współwystępujący bezdech senny. Ten z kolei prowadzi do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. Jak leczyć chrapanie?
Angina ropna to potoczna nazwa zapalenia migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, wywołanego przez paciorkowce hemolizujące z grupy A. Jakie są objawy anginy ropnej? Jak powinno wyglądać leczenie anginy ropnej?
Wydzielina z zatok towarzyszy zwykle alergii, infekcjom górnych dróg oddechowych lub zapaleniu zatok. Może być biała, śluzowata lub zabarwiona na żółto bądź zielono, czasem też z domieszką krwi. Wydzielina z zatok potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Jak się jej pozbyć domowymi sposobami?
Przewlekły katar może być po prostu konsekwencją choroby zatok lub alergii. Ale bywa, że sygnalizuje poważne schorzenia - nawet nowotwór. Dlatego z przewlekłym katarem trzeba pójść do laryngologa.
Angina - jakie daje objawy? Angina to zapalenie migdałków i gardła, które może być wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Daje początkowo objawy podobne do niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych: ból gardła, łamanie w kościach, katar, podwyższona temperatura. W żadnym wypadku nie można anginy bagatelizować, bo jej powikłania mogą być niezwykle groźne. Jakie są przyczyny anginy? Jak przebiega leczenie anginy? Czy zawsze są konieczne antybiotyki?
Ból gardła przy przełykaniu spowodowany jest najczęściej zakażeniami górnych dróg oddechowych. Przeczytaj, jakie są tego przyczyny i dowiedz się, jak poradzić sobie z tą dolegliwością!
Przerośnięte migdałki podniebienne najczęściej diagnozuje się u dzieci, rzadziej u dorosłych. Obustronne przerośnięcie migdałów zwykle wskazuje na infekcję lub alergię. Z kolei powiększenie tylko jednego migdałka może sugerować znacznie poważniejsze schorzenia, w tym raka. Jakie są przyczyny i objawy przerośniętych migdałków? Na czym polega leczenie? Czy zawsze konieczne jest wycięcie migdałków?
Ból gardła kojarzy się głównie z anginą i przeziębieniem, ale pojawiać się może jako objaw również przy innych chorobach: mononukleozie, ospie, odrze czy szkarlatynie. Ból gardła może towarzyszyć próchnicy oraz zapaleniu dziąseł, jak również chorobom nerek. Jakie są sposoby na ból gardła?
Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę naprawdę przynoszą ulgę. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić okłady. Oczywiście przy pierwszych objawach i niewielkiej chrypce, a nie przy anginie, bo wtedy żadne domowe sposoby na chore gardło nie pomogą i konieczna będzie wizyta u lekarza.
Ość w gardle to problem znany nam zwykle z okresu świątecznego. Jednak każda ryba, która ma ości, jest potencjalnie niebezpieczna. Co robić, kiedy ość stanie nam w gardle? I najważniejsze - czego nie robić, żeby nie doprowadzić do tragedii? Laryngolodzy przestrzegają, żeby nie zagryzać ości w gardle chlebem, bo może wbić się głębiej.