Układ oddechowy
Zapalenie płuc u dziecka ma zwykle znacznie cięższy przebieg niż u dorosłych, ponieważ rozwija się bardzo szybko. Wszystko przez niewykształcony układ odpornościowy dziecka. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zapalenia płuc u dziecka. Jak rozpoznać, że dziecko ma zapalenie płuc?
Skurcz oskrzeli (bronchospazm) to nagła, niezależna od woli człowieka reakcja mięśniówki dróg oddechowych, która prowadzi do zwężenia światła tych dróg, co powoduje utrudniona wymianę gazową, czyli oddychanie. Jakie są przyczyny skurczu oskrzeli i jakie objawy są typowe dla tej jednostki? Na czym polega leczenie bronchospazmu?
Płuca palacza są czarne jak smoła. Wszystko przez regularne wdychanie tlenku węgla, nikotyny i substancji smolistych zawartych w papierosach. Substancje te zmniejszają ilość tlenu dostarczaną przez krwinki czerwone i tworzą w płucach palacza lepką substancję. W związku z upośledzeniem pracy głównego narządu oddechowego, osoba paląca jest szczególnie narażona na powstawanie licznych chorób płuc, w tym także zmian nowotworowych. Sprawdź, dlaczego płuca palacza są czarne i na jakie choroby płuc jest on narażony.
Astma ciężka charakteryzuje się częstym występowaniem objawów choroby i jej zaostrzeń. Życie pacjentów z astmą ciężką jest w znacznym stopniu podporządkowane chorobie. Astma ciężka wymaga wielolekowej terapii, a także właściwej edukacji i współpracy z pacjentem. Im większa jest wiedza i świadomość chorego na temat astmy ciężkiej, tym większa szansa uzyskania poprawy jego stanu. Dowiedz się, czym jest astma ciężka, kiedy można rozpoznać astmę ciężką oraz jakie są aktualne wytyczne i współczesne modele terapii w leczeniu astmy ciężkiej.
Astma aspirynowa to astma, w której atak duszności pojawia się po zażyciu aspiryny oraz innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jakie są przyczyny i objawy astmy aspirynowej?
Zapalenie płuc, w zależności od tego czy jest bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, typowe czy atypowe, może mieć objawy ostre, ale czasem ma przebieg bezobjawowy. Bez względu na przyczynę, zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego dzieci i dorosłych, i może mieć poważne powikłania. Czy zapalenie płuc jest zaraźliwe? Jak przebiega jego leczenie?
Ropień płuc, choć obecnie występuje rzadko, nadal jest bardzo poważną chorobą, która może skończyć się usunięciem części płuca. Najczęstszą przyczyną ropnia płuc jest obecność ciała obcego w płucach lub rak płuc. Jakie są objawy ropnia płuca i jak przebiega leczenie?
Płyn w opłucnej, lepiej znany jako woda w płucach, to płyn zbierający się w miąższu płucnym lub w jamie opłucnej. Pojawia się on w wyniku poważnych stanów chorobowych i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Woda w płucach może być następstwem różnych schorzeń. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie gromadzenia się płynu w opłucnej?
Śródmiąższowe zapalenie płuc, inaczej śródmiąższowe włóknienie płuc, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, daje podobne objawy. Jednak są one niespecyficzne, przez co śródmiąższowe zapalenie płuc łatwo pomylić z innymi chorobami. Może to opóźnić postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie - wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jakie są przyczyny i objawy śródmiąższowego zapalenia płuc? Na czym polega leczenie?
Domowe techniki oczyszczania płuc mogą okazać się pomocne dla osób palących, regularnie narażonych na zanieczyszczenie powietrza oraz cierpiących na przewlekłe schorzenia układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i mukowiscydoza.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to ogólny termin obejmujący zbiór postępujących chorób układu oddechowego. Dwie najczęstsze postaci POChP to przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Wokół tej choroby wciąż krąży wiele nieprawdziwych i mylących informacji. Oto 10 mitów na temat POChP.
Somnologia to nowa dziedzina medycyny, często określana także jako „medycyna snu”, zajmująca się zaburzeniami snu takimi jak bezsenność, bezdech senny i parasomnie. Kiedy udać się do somnologa oraz jak wygląda leczenie chorób związanych ze snem?
Układ oddechowy - choroby układu oddechowego, zaburzenia układu oddechowego, grypa, przeziębienie, katar, kaszel mokry, kaszel suchy, astma, choroby płuc, zapalenie krtani, odma, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (POChP), zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie zatok, ostre zapalenie gardła, zapalenie ucha, angina, zapalenie krtani, gruźlica, mukowiscydoza, zapalenie migdałków. Porady lekarzy, domowe sposoby na przeziębienie, grypę, domowe sposoby na kaszel. Co robić w momencie ataku astmy. Chrapanie, chrapanie objawy, przyczyny, bezdech senny, problemy z oddychaniem. Choroby górnego układu oddechowego. Leczenie, profilaktyka, diagnostyka.
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca