Dermatologia

Gronkowiec skórny czyli staphylococcus epidermidis to bakteria, która nie jest groźna dla zdrowego człowieka chyba, że ma on obniżoną odporność. Gronkowiec skórny zajmuje trzecie miejsce na liście przyczyn zakażeń wewnątrzszpitalnych. Jakie choroby wywołuje gronkowiec skórny? Jak leczy się gronkowca skórnego?
Domowe sposoby na opryszczkę są tanie i zawsze pod ręką. Pomogą złagodzić ból, świąd i uczucie pieczenia, choć nie dają gwarancji wyleczenia. Czy istnieje sposób na opryszczkę w 1 dzień? Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę.
Odleżyny stanowią bardzo częsty problem unieruchomionych chorych, których wrażliwe obszary ciała naciskają na twarde podłoże. Powstające wtedy głębokie rany często ulegają zakażeniu i trudno się goją. Mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia! Które czynniki szczególnie sprzyjają powstawaniu odleżyn i jak powinna wyglądać pielęgnacja ciała aby nie dopuścić do ich powstawania?
Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, zwłaszcza u młodych osób. Jak wynika z obserwacji lekarzy, z łysieniem plackowatym najczęściej zmagają się dzieci i młodzi dorośli. Szacuje się, że około 60 proc. pacjentów z łysieniem plackowatym ma mniej niż 30 lat. Jakie są przyczyny i objawy łysienia plackowatego? Na czym polega leczenie?
Rumień polekowy trwały (Erythema fixum) to zmiana pojawiająca się na skórze, zawsze w tym samym miejscu, która ma związek z przyjmowaniem niektórych leków.
Dermatofibroma (inaczej włókniak twardy) to zmiana skórna, zazwyczaj pojedyncza, drobniejsza niż włókniak miękki. Zlokalizowane są w skórze o niezmienionej barwie, rzadziej lekko brunatnej. Umiejscowione najczęściej na kończynach, są przesuwalne wobec podłoża.
Tak zwane plamy wątrobowe to duże obszary skóry zabarwionej brązowawym pigmentem, pojawiające się najczęściej na grzbiecie dłoni.
Rumień stwardniały (łac. erythema induratum) to schorzenie skóry powiązane z zakażeniem prątkiem gruźlicy. Sprawdź, czym charakteryzuje się rumień stwardniały, jakie są jego objawy, na czym polega diagnostyka oraz jak przebiega leczenie rumienia stwardniałego.
Rumień naczynioruchowy to nagłe nagłe czerwienienie skóry twarzy, szyi i dekoltu. Niespodziewane rumieńce to zwykle reakcja na stres, gorące lub pikantne potrawy, alkohol, nagłe zmiany temperatur. Dlaczego pojawia się rumień naczynioruchowy i jak sobie z nim poradzić?
Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczna dolegliwość. Pięty pękają, gdy skóra jest bardzo sucha, nosisz niewłaściwe obuwie, masz nadwagę. Co robić, by pękające pięty przestały być problemem?
HIRSUTYZM to objaw chorobowy, a nie choroba sama w sobie. Leczenie hirsutyzmu zależy więc od przyczyny pojawienia się nadmiernego owłosienia u kobiet. Sprawdź, jak walczyć z hirsutyzmem, jak pozbyć się nadmiaru włosów u kobiet.
Erytrodermia, nazywana również złuszczającym zapaleniem skóry (z ang. exfoliative dermatitis, ED) jest częstym terminem pojawiającym się w kontekście schorzeń dermatologicznych. Nie stanowi ona odrębnej jednostki chorobowej. Jest zespołem objawów, który może być manifestacją różnych chorób. Jak wygląda erytrodermia i co ją powoduje? Czy można ją leczyć? Czy jest groźna?

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.