Dermatologia

Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) charakteryzuje się łuszczącą skórą we włosach, na twarzy i innych miejscach na ciele. Łojotokowe zapalenie skóry to najczęściej problem osób w wieku dojrzewania, choć może się pojawić także u niemowląt i dorosłych. Jakie są przyczyny i objawy łojotokowego zapalenia skóry? Na czym polega leczenie ŁZS?
Potu nie tolerują współczesne normy estetyczne. Pot nie wywołuje niemiłych skojarzeń tylko w saunie i siłowni, ale już na spotkania służbowe lub towarzyskie wstęp ma surowo wzbroniony. Toteż walczymy z poceniem się wszelkimi środkami.
Dermatofitozy należą do częstych chorób infekcyjnych skóry. Grupa ta obejmuje zakażenia wywoływane przez dermatofity czyli grzyby niedoskonałe. Ze względu na powszechność czynników ryzyka ilość zachorowań stale wzrasta. Jakie są rodzaje i objawy dermafitozy? Jak skutecznie leczyć takie zakażenia?
Podpuchnięte oczy, rumieńce czy plamy na skórze nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być także zwiastunem choroby. Bo skóra potrafi zdradzać stan zdrowia.
Włókniak to łagodny guz nowotworowy, który ma postać grudkowatej narośli, pojawiającej się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniaki to zmiany nowotworowe, to nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bo nie złośliwieją. Stanowią natomiast problem estetyczny i dlatego wiele osób decyduje się na usunięcie włókniaka. Jak się pozbyć włókniaków?
Podwyższone stężenie lipidów kojarzone są przede wszystkim z chorobami układu sercowo-naczyniowego i ze zwiększeniem ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Czy podwyższony cholesterol można zobaczyć na skórze pacjenta? Jakie zmiany na skórze może powodować? Sprawdź, jak przebiega ich leczenie.
Liszaj płaski to swędzące, płaskie, wieloboczne, purpurowe grudki. Liszaj płaski może zajmować skórę, błony śluzowe (np. jamy ustnej), a także owłosioną skórę głowy, paznokcie i okolice narządów płciowych. Szczególnie niebezpieczne są zmiany w obrębie jamie ustnej, ponieważ mogą doprowadzić do rozwoju raka jamy ustnej. Jakie są przyczyny i objawy liszaja płaskiego. Na czym polega leczenie tej choroby?
Kaszaki, choć najczęściej stanowią problem natury kosmetycznej, mogą niekiedy przerodzić się w stan zapalny. Mają postać niewielkich guzków wypełnionych masą łojową i rogową. Czym dokładnie są kaszaki, dlaczego powstają, i jak przebiega leczenie?
Czyrak to bolesny, brzydki wrzód. Najpierw pojawia się krostka, w której zaczyna zbierać się ropa albo ropa z krwią. Tego typu krostki świadczą o chorobie bakteryjnej, wywołanej przez gronkowca. Jakie są przyczyny pojawienia się czyraka i jak się go pozbyć?
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób skóry: czyraka lub figówki. Jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych? Jak rozpoznać objawy stanu zapalnego? Na czym polega leczenie tej choroby skóry?
Zastrzał to ropne zapalenie, które zwykle powstaje na palcach rąk. Zwykle zastrzał pojawia się w wyniku ukłucia zanieczyszczonym przedmiotem. Najczęściej tworzy się zastrzał skórny, który, w zależności od głębokości zapalenia, ma kilka rodzajów. Jak leczy się zastrzał?
Choć łuszczycę skóry głowy oraz łupież łączy jedna cecha wspólna, czyli łuszcząca się skóra, są to jednak dwie zupełnie inne jednostki chorobowe. Czym charakteryzuje się łuszczyca, a czym łupież? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma schorzeniami?