Borelioza

Powikłania po boreliozie zarówno te neurologiczne, stawowe jak i sercowe mogą być bardzo groźne. Na powikłania narażone są głównie osoby, które nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby i w związku z tym przeszła ona w fazę przewlekłą. Sprawdź, jakie są powikłania po boreliozie.
Obecnie nie powstał jeszcze lek, który leczyłby boleriozę - chorobę przenoszoną przez kleszcze. Być może rezultaty badań przeprowadzonych przez naukowców z Tulane University pomogą stworzyć zupełnie nowy sposób radzenia sobie z długotrwałymi, wyniszczającymi skutkami tej choroby.
Boreliozowe zapalenie stawów (borelioza stawowa) jest jedną z postaci boreliozy. Objawy boreliozowego zapalenia stawów, takie jak bóle stawów czy ich sztywność, mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od zakażenia, dlatego pacjent często nie kojarzą ich z ukłuciem przez kleszcza. A im dłużej choroba nie zostaje zdiagnozowana, tym trudniejsze leczenie.
Urojona borelioza (pseudoborelioza) to borelioza, na istnienie której nie ma dowodów. Ludzie obserwują objawy i wmawiają sobie, że cierpią na boreliozę. Są też "lekarze chorób odkleszczowych", którzy wykorzystując niewiedzę pacjentów, naciągają ich na nieskuteczne terapie. Sprawdź, czy naprawdę cierpisz na boreliozę.
Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje układ nerwowy, powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. U chorego mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, jadłowstręt, a nawet psychoza. Sprawdź, jakie są objawy neuroboreliozy.
Powszechnie wiadomo, że borelioza jest to choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Jej leczenie nie musi być skomplikowane, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana - w innym przypadku może pozostawić po sobie ślady. Zespół naukowców z Bostonu pochwalił się na łamach czasopisma „Nature” swoim odkryciem – jeden antybiotyk znany od blisko 70 lat może pomóc w walce z boreliozą. Sprawdź więcej szczegółów!
Obawiasz się, że możesz mieć boreliozę? Jeśli w ostatnim czasie byłeś narażony na czynniki wywołujące tę chorobę i zastanawiasz się, czy masz boreliozę, rozwiąż ten test i przekonaj się, czy występują u ciebie niepokojące objawy, mogące sygnalizować, że jest to właśnie borelioza.
Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa czyli przenoszona przez kleszcze. Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta, jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy. Objawy boreliozy są różne i zależą od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie boreliozy nie jest skomplikowane pod warunkiem, że zostanie szybko rozpoznana. Jednak postać przewlekła może przysporzyć wiele cierpienia. Sprawdź, jakie są objawy boreliozy i jak wygląda leczenie boreliozy - wg standardu IDSA i ILADS.
Choć borelioza diagnozowana jest coraz częściej, wciąż wiemy o niej niewiele. Jej objawy potrafią być nieswoiste, przez co pacjenci długo szukają przyczyny swoich dolegliwości. O tym, jak niebezpieczne są choroby odkleszczowe, jak się przed nimi uchronić i co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia porozmawiamy z lek. Joanną Pietroń, internistą z Centrum Medycznego Damiana już w najbliższy poniedziałek 7 czerwca o godzinie 19:00. Zapraszamy do zapisów na webinar.
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć?
Francuscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko boreliozie. Szczepionka, którą opracowali, weszła już w fazę badań klinicznych.
Wokół kleszczy urosło wiele mitów. Czy kleszcze występują tylko w lasach i są aktywne jedynie latem? Czy oznaką zakażenia boreliozą jest zawsze rumień? Czy kleszcza należy wykręcić palcami lub pęsetą, czy sam wyjdzie po posmarowaniu tłuszczem? Obalamy 12 najpopularniejszych mitów na temat kleszczy.