Relacje
Zdrada – dla jednych nic wielkiego, dla innych koniec relacji. Choć ma wiele wymiarów, głównie kojarzymy ją z typowym skokiem w bok. Między innymi o tym, jak zdradzamy i jak radzić sobie ze zdradą, rozmawialiśmy z psychologiem i trenerem umiejętności psychospołecznych Klaudią Klukowską.
Żyjemy w specyficznym środowisku, dla którego rodzina i związek to bardzo istotne elementy życia. Presja na bycie #wzwiązku, na "posiadanie kogoś", rośnie wraz z wiekiem. O tym, jak reagować na trudne pytania, jak nie dać się presji ze strony najbliższych i jak sobie z nią radzić, kiedy jej ulegamy, zapytaliśmy socjolożkę, dr hab. Paulę Pustułkę, profesorkę Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Kierowniczkę ośrodka badawczego Młodzi w Centrum Lab.
Luty to miesiąc miłości, ale dla wielu ludzi to okres rozważania o wcześniejszych relacjach. O tym, w jakich sytuacjach warto rozważyć ponowne wejście w związek, jak takie myśli wpływają na obecną relację, a także czyim zdaniem powinniśmy się kierować przy podjęciu decyzji, rozmawialiśmy z psychoterapeutką Magdaleną Sekowską, dyrektorem Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para - Jednostka.
Wielu ciągle jej poszukuje, a ci, którzy ją znaleźli, starają się nie stracić tego uczucia, bo przecież każdy z nas pragnie być kochany. Miłość skrywa wiele tajemnic, dlatego poeci, terapeuci, przedstawiciele świata nauki próbują je rozszyfrować. Z okazji Walentynek postanowiliśmy z pomocą ekspertów z różnych dziedzin, rozwikłać kilka tajemnic związanych z miłością.
Święta z rodzicami, teściami czy tylko z mężem, żoną i dziećmi? W tym roku Boże Narodzenie chcesz spędzić inaczej niż dotychczas? To może być stresująca informacja dla twoich bliskich. Zastanów się, jak im o tym powiedzieć. Jeśli zamierzasz świętować w gronie rodziny, to postaraj się aktywnie wykorzystać świąteczny czas. Nie zapomnij też o sobie - Boże Narodzenie to chwila na odpoczynek, przemyślenia i relaks.
Pandemia COVID-19 nie tylko zmieniła, ale i wciąż zmienia funkcjonowanie całego świata. W różnych krajach rozmaite święta i uroczystości są obchodzone bardzo różnorodnie – jako przykład można podać, chociażby Boże Narodzenie, które w Australii świętowane jest w letniej atmosferze poprzez wspólne kolędowanie przy świecach. Polskie świąteczne tradycje wydawały się dość mocno ugruntowane, tymczasem obecnie nawet one się zmieniają – jak więc pandemia wpłynęła na zwyczaje Polaków dotyczące świąt?
Babcie i dziadkowie dość często pełnią rolę opiekunów dzieci swoich potomków. Nowe badania dowodzą, że babcie i ich wnuków łączy szczególna więź. Okazuje się, że bywa ona silniejsza od relacji matki z dzieckiem. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B".
PUNKT G to mocno unerwione miejsce na przedniej ścianie pochwy, którego stymulacja w trakcie seksu daje kobiecie orgazm. Ale czy każda kobieta ma punkt G? Naukowcy się o to spierają. Niedawno pojawiła się informacja, że słynny punkt G, owiane tajemnicą i obrosłe legendą miejsce najwyższej kobiecej przyjemności, nie istnieje.
Syndrom Otella to zaburzenie psychiczne, do którego dochodzi najczęściej w wyniku nadużywania alkoholu. Objawia się chorobliwą zazdrością o partnerkę, nawet w sytuacji, gdy nie ma ku temu żadnych przesłanek. Nie każdy rodzaj zazdrości świadczy jednak o tym konkretnym zaburzeniu. Rozwiąż test i przekonaj się, czy twój partner cierpi na syndrom Otella.
Dobór właściwych osób, którymi otaczamy się na co dzień jest niezwykle istotny. Ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i zachowujemy. Dla każdego z nas priorytetem powinien być osobisty komfort i radość z utrzymywanych relacji. Niekiedy zdarza się jednak, że ktoś w naszym otoczeniu odbiera nam energię. Czy masz do czynienia z wampirem energetycznym? Rozwiąż test online
Niezależnie od tego co robimy w naszym życiu, każdy gest czy ruch jest pewnym rodzajem seksualności. Ciało to seksualność, a w obliczu choroby nowotworowej obraz ciała bardzo się zmienia, często zostaje naruszony. Przepracowanie spraw związanych z nowym obrazem ciała i nauka postrzegania swojej seksualności na nowo wymaga od pacjentów ogromnej pracy. Z psychoonkolog Adrianną Sobol rozmawia Marcelina Dzięciołowska
Jeśli chcesz podgrzać atmosferę w sypialni, odrobina słońca może ci w tym pomóc. Według izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie, krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ze światła słonecznego wzmacnia romantyczną namiętność.
Więcej z działu Psychologia
Redakcja poleca