Cukrzyca

Chorujesz na cukrzycę? Publikujemy listę 12 badań, które regularnie powinien wykonywać każdy cukrzyk. Dzięki tym badaniom można monitorować przebieg cukrzycy i zapobiec jej rozwojowi, a co za tym idzie - groźnym powikłaniom. Sprawdź, jakie badania powinni wykonać dorośli diabetycy, a jakie dzieci i młodzież zmagająca się z tą chorobą.
Lek przyjmowany przez pacjentów z cukrzycą typu 2, skuteczny w leczeniu insulinooporności i zespołu metabolicznego może powodować wady rozwojowe u noworodków. Na całym świecie przyjmuje ją ponad 150 milionów osób, w tym 2 miliony Polaków.
Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, dotyczy od kilku do kilkunastu procent chorych. Jej odpowiednie leczenie może uchronić przed amputacją. Jest długie i kosztowne, ale skuteczne. Jakie są przyczyny pojawienia się stopy cukrzycowej i jak ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie stopy cukrzycowej?
Wyrównana glikemia jest podstawowym celem leczenia cukrzycy, a zarazem sposobem na długie i zdrowe życie diabetyka, bez żadnych poważnych powikłań narządowych. Jak jednak dbać o dobre wyrównanie glikemii? Jakie wyniki badań powinien mieć chory na cukrzycę?
Pizza zdecydowanie nie kojarzy się ze zdrowym jedzeniem. A pizza w diecie diabetyka? Stereotypowo – zakazana. Naładowana węglowodanami i tłuszczem, zaburzająca glikemię. Czy zatem diabetyk może jeść pizzę? Czy pizza podnosi poziom cukru we krwi? Jak podawać insulinę, jedząc pizzę? I jak nie zwariować, godząc zdrową dietę cukrzycową z ulubionymi przyjemnościami?
Cukrzycę łatwo można potwierdzić, wystarczy wykonać badania, zlecone przez lekarza - poziom cukru we krwi i doustny test obciążenia glukozą. Ale po czym poznać, że takie badania są konieczne? Przeczytaj, jakie objawy mogą sugerować, że chorujesz na cukrzycę, tylko jeszcze o tym nie wiesz.
Kwasica ketonowa (cukrzycowa) to ostre powikłanie cukrzycy, które stanowi bezpośrednie zagrożenie życia diabetyka. Nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy kwasicy ketonowej? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku jej wystąpienia? Na czym polega leczenie?
Miłośników kawy nie brakuje. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego czarnego i aromatycznego napoju. Zawarta w kawie kofeina nie tylko pobudza, ale także posiada szereg innych, cennych właściwości. Jednak czy osoby chorujące na cukrzycę mogą pozwolić sobie na jej picie?
Hipoglikemia czyli niedocukrzenie, rozwija się stopniowo, wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Najpierw pojawiają się objawy zwiastujące. W miarę jak poziom glukozy ulega dalszemu spadkowi, objawy niedocukrzenia ulegają nasileniu, do śpiączki włącznie, która może zakończyć się śmiercią. Jakie są przyczyny i objawy hipoglikemii? Na czym polega jej leczenie?
Nietypowe objawy cukrzycy mogą dotyczyć wielu aspektów codziennego życia. Niektóre z nich są kłopotliwe i wstydliwe – łatwo je zidentyfikować, ale rzadko kojarzą nam się z cukrzycą. Dowiedz się, jakie objawy mogą mieć związek z rozwijającą się cukrzycą i co powinno wzbudzić naszą czujność.
Metformina to jeden z najczęstszych leków stosowanych na stałe w terapii cukrzycy typu II. Warto przyjrzeć się jego działaniu, a także najczęstszym skutkom ubocznym, jakie powoduje. Jak często metformina przyczynia się do wypadania włosów?
Cukrzyca typu drugiego to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób metabolicznych. Długotrwałe podwyższenie poziomu glukozy we krwi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Choć uważa się, że głównym czynnikiem wpływającym na poziom cukru we krwi jest jedzenie, to stężenie glukozy uzależnione jest również od innych czynników.