Anatomia
Nerki typowo kojarzone są z produkcją moczu, jednakże zdecydowanie nie jest to jedyna funkcja tych narządów. Tak naprawdę nerki w organizmie ludzkim pełnią wiele różnych zadań, biorą one bowiem m.in. również udział w procesach metabolicznych, a także mają funkcję wewnątrzwydzielniczą. Jak są zbudowane nerki, jakie są ich funkcje i jakie choroby nerek występują u ludzi?
Opony mózgowo-rdzeniowe ochraniają mózgowie przed urazami mechanicznymi. Bez nich najważniejsza część ośrodkowego układu nerwowego, odpowiadającego za akcję serca czy regulację temperatury ciała, byłaby narażona na nieodwracalne zmiany, a co za tym idzie – śmierć. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie opon mózgowo-rdzeniowych są zatem ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Jakie są rodzaje opon mózgowo-rdzeniowych, jak są zbudowane i jakie choroby ich dotyczą?
Gardło, o którym najczęściej przypominamy sobie, gdy nas boli, pełni wiele ważnych funkcji, przez co należy do dwóch układów - zarówno pokarmowego, jak i oddechowego. Jak zbudowany jest ten narząd? Jakie funkcje pełni gardło? I jakie choroby gardła najczęściej dokuczają pacjentom?
Kark to nic innego, jak tylna część szyi. W tej okolicy ciała znajduje się wiele istotnych struktur, między innymi kręgi szyjne, rdzeń kręgowy czy ważne naczynia krwionośne. Powszechną dolegliwością tej części ludzkiego ciała jest ból karku. Jakie są przyczyny tego rodzaju bólów i co zrobić, aby przestały one występować? Dowiedz się, jak wygląda budowa karku.
Mięsień gruszkowaty to jeden z mięśni należących do kończyny dolnej. Zaliczany on jest do grupy tylnej mięśni grzbietowych obręczy biodrowej i jego rolą jest udział w odwracaniu na zewnątrz, prostowaniu i odwodzeniu uda. Bywa, że u niektórych osób może rozwinąć się zespół mięśnia gruszkowatego – co to za dolegliwość, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć?
Jama ustna to początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Pełni wiele funkcji, wśród których podstawowe to żucie i przyjmowanie pokarmów oraz formowanie dźwięków. Nie są to jej jedyne zadania. Jakie inne funkcje spełnia jama ustna? Jak zbudowany jest początkowy odcinek przewodu pokarmowego? I wreszcie, jakie są najczęstsze choroby dotyczą jamy ustnej?
Śledziona to ważny i potrzebny narząd, ale nie jest niezbędna do życia. Bez śledziony można żyć - lekarze ją usuwają, gdy zagraża życiu pacjenta. Ale to nieprawda, że śledziona nie pełni istotnych funkcji w organizmie: jest to narząd, który należy do dwóch układów - limfatycznego i krwionośnego.
Dyskopatia to popularna przyczyna bólu pleców, zwłaszcza w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, choć występuje również w szyjnym i piersiowym odcinkach kręgosłupa. Zdarza się, że dyskopatia lędźwiowa wywołuje ból, który promieniuje do bioder i nóg. Przyczyną jest uwypuklenie bądź degeneracja krążka międzykręgowego, który drażni okoliczne mięśnie, korzenie nerwowe lub inne struktury kanału kręgowego. Dyskopatia stanowi początkowe stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Działa jak centralna pompa doprowadzająca krew do całego organizmu. Jego nieustanna, mrówcza praca zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek, zaopatrując je w tlen oraz odprowadzając produkty przemiany materii. Jak działa nasze serce i jak możemy mu pomóc?
Ścięgno Achillesa to najgrubsze i najsilniejsze ścięgno w organizmie człowieka. Ścięgno Achillesa stanowi połączenie pomiędzy mięśniami łydki a kością piętową. Najważniejszą funkcją ścięgna Achillesa jest udział w zgięciu podeszwowym stopy - ruchu wykonywanym wielokrotnie podczas chodzenia na palcach, biegania czy skakania. Mimo dużej wytrzymałości, ścięgno Achillesa stosunkowo często ulega przeciążeniom i urazom. Dowiedz się, jak zbudowane jest ścięgno Achillesa, jakie funkcje pełni ścięgno Achillesa, jakie schorzenia mogą dotyczyć ścięgna Achillesa oraz jakie badania pozwalają na ocenę stanu ścięgna Achillesa.
Dwunastnica to fragment przewodu pokarmowego, będący początkiem jelita cienkiego. Dwunastnica położona jest tuż za żołądkiem. Głównym zadaniem dwunastnicy jest trawienie pokarmów oraz wchłanianie składników odżywczych. Procesy chorobowe w obrębie dwunastnicy mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w nadbrzuszu. Dowiedz się, jak zbudowana jest dwunastnica, jaki jest udział dwunastnicy w trawieniu pokarmów oraz na czym polega diagnostyka i leczenie chorób dwunastnicy.
Drogi żółciowe służą odprowadzaniu żółci z wątroby do dwunastnicy. Nadmiar żółci magazynowany jest w pęcherzyku żółciowym. Wszelkie zaburzenia procesów w tych narządach mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co należy wiedzieć o drogach żółciowych?
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca