Ospa

Zapalenie ucha środkowego to choroba, której objawy najczęściej pojawiają się u dzieci, choć dorosłym też się przydarza. W ciągu dwóch pierwszych lat życia aż 65 proc. dzieci choruje na nie przynajmniej raz, a ok. 30 proc. więcej niż trzy razy. Ból ucha jest tak dotkliwy, że dziecko zanosi się płaczem. Jak leczyć zapalenie ucha środkowego i co zrobić, by nie doszło do groźnych powikłań?
Gronkowiec to bakteria tlenowa mająca dla ludzi patogenny charakter. Gronkowce mają kulisty kształt. Wywołują one różne zakażenia. W zależności od rozwoju choroby stosowane jest inne leczenie.
Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, lecz nie tylko - na ospę mogą chorować również dorośli. Wbrew temu, co się o niej mówi, ospa nie jest chorobą banalną - może przebiegać ciężko i dawać poważne powikłania. Szczególnie groźna jest dla kobiet w ciąży, które w dzieciństwie nie chorowały na ospę. Jak objawia się ospa wietrzna? Jak wygląda leczenie ospy wietrznej, jakie powikłania może dać ta choroba i dlaczego warto zaszczepić się na ospę?  
Ospa małpia to rzadka choroba, której objawy początkowo przypominają grypę. Na jej skutek może także wystąpić obrzęk węzłów chłonnych, a następnie pojawia się wysypka obejmująca twarz i ciało. Właśnie wykryto drugi przypadek tej choroby u mieszkańca Maryland, który niedawno wrócił z podróży do Nigerii.
Ospa wietrzna w ciąży niesie ze sobą zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu. Najpoważniejszym powikłaniem u kobiety w ciąży chorej na ospę jest zapalenie płuc, przy czym śmiertelność dochodzi 2 procent. U dziecka może wystąpić wrodzony zespół ospy wietrznej. Jakie jeszcze zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się na ospę wietrzną?
Szczepienie na ospę to szczepienie obowiązkowe dla niektórych dzieci, a także zalecane dla dorosłych. Ospa wietrzna to choroba nieprzewidywalna, która u dotychczas zdrowego dziecka może przebiegać z poważnymi powikłaniami. Z kolei u dorosłych choroba ta ma ciężki przebieg i często daje poważne powikłania. Najlepszą ochronę przed chorobą daje szczepionka przeciwko ospie. Kiedy powinna zostać podana szczepionka na ospę? Jakie są jej skutki uboczne i przeciwwskazania do szczepienia?
Ospa wietrzna u dorosłych daje podobne objawy jak u dzieci, ale jej przebieg jest z reguły dużo cięższy. W przypadku ospy u dorosłych dużo częściej też dochodzi do poważnych powikłań po ospie - zapalenia opon mózgowych, wątroby, stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Jakie są objawy ospy u dorosłych i jak przebiega leczenie ospy? Jakie powikłania po ospie wietrznej u dorosłych są najczęstsze?
Blizny po ospie to nadal częsty widok, choć istnieje szczepionka przeciw ospie i leki, łagodzące objawy tej choroby. Czy można uniknąć blizn po ospie i czy istnieje sposób, aby je usunąć, jeśli już się pojawią? Oto pomocne sposoby na pozbycie się śladów po ospie wietrznej.
Kalendarz szczepień zalecanych na rok 2021 obejmuje nie tylko te szczepienia, które mają na celu chronić dzieci i dorosłych przez najczęściej spotykanymi wirusami i bakteriami. Są w nim również te szczepienia, które zmniejszają ryzyko zachorowania na równie groźne choroby - takie jak grypa, ospa wietrzna, kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby czy zakażenia wywoływane przez meningokoki. Jakie szczepionki znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych na 2021 rok?
Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg, ale jeśli pojawiają się powikłania po ospie, to zazwyczaj są poważne. Najczęściej chorują przedszkolaki. Czy można dziecko zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Jak wygląda wysypka przy wietrznej ospie i czy pomaga ona rozpoznać tę chorobę zakaźną? Objawy i leczenie ospy wietrznej u dzieci.
Choroba bostońska bywa mylona z ospą wietrzną - w przebiegu obu pojawia się wysypka. Ale chorobę bostońską wywołuje inny wirus, objawy zaś - przede wszystkim umiejscowienie wysypki - też są inne. Wirus bostoński atakuje najczęściej dzieci, ale dorośli też czasem chorują. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę bostońską oraz na czym polega leczenie bostonki.
Pokswirusy to złożona grupa wirusów wywołujących przede wszystkim zmiany pęcherzykowe. Są to największe wirusy chorobotwórcze atakujące ludzi, jako jedyne dostrzegalne pod mikroskopem świetlnym. Wywołują m.in. takie choroby jak ospa prawdziwa, ospa krowia czy mięczaka zakaźnego.