Emocje

Niepokój to odczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Zetknąć się z nim może każdy z nas, wewnętrzny niepokój pojawiać się może bowiem może zarówno w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych, jak i w związku z zaburzeniami psychicznymi. Jak więc pozbyć się uczucia wewnętrznego niepokoju, jakie są przyczyny niepokoju i dlaczego ciągle odczuwamy wewnętrzny niepokój?
Sennik, przedstawiający znaczenie snów ludzkość tworzy już od zarania dziejów. Senniki tworzono bowiem nawet w starożytności. Czy sny mogą wpływać na zdrowie lub być odzwierciedleniem towarzyszących nam emocji? Dowiedz się, co według sennika oznaczają ukryte w snach najpopularniejsze symbole.
Zdrada - takiego snu bardzo się obawiamy i pamiętamy go jeszcze długo po przebudzeniu. Powtarzające się sny o zdradzie mogą mieć też negatywny wpływ na emocje. Warto jednak pamiętać, by nie traktować snu o zdradzie jako proroctwa.
Strach jest reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Dowiedz się, skąd bierze się strach biologiczny, społeczny, moralny i dezintegracyjny. Jak sobie z nimi radzić i czym strach różni się od fobii?
Inteligencja emocjonalna składa się z czterech czynników: dobrego samopoczucia, samokontroli, emocjonalności i towarzyskości. Z niedawnej metaanalizy wynika, że dostęp do technologii wiąże się z pogorszeniem tych aspektów. Wyniki zostały opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Personality".
Każdy z nas ma potrzeby emocjonalne, które determinują siłę więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Sprawdź, czy razem ze swoim partnerem zaspokajacie nawzajem potrzeby emocjonalne ważne dla każdej relacji.
Strata jest nieodłącznym elementem życia. Choć żal może być nieunikniony, sposób, w jaki do niego podchodzimy, zależy od nas. O tym, jak prawidłowo przejść proces żałoby Poradnik Zdrowie zapytał socjolożkę dr Aleksandrę Tatko, która zajmuje się problematyką śmierci i umierania.
Inteligencja emocjonalna nie gwarantuje sukcesu, nie chroni przed kryzysami, ale ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli w życiu kierujesz się głównie intelektem, a mało dbasz o emocje swoje i innych, możesz stracić partnera, przyjaciół... Sprawdź, dlaczego tak ważna jest inteligencja emocjonalna.
Czujesz się przygnębiony lub zmęczony? Próbujesz się zmotywować lub pokonać okropny nastrój po złym dniu? Nawet drobne rozczarowania i frustracje mogą sprawić, że będziesz zrzędliwy, nieszczęśliwy i całkowicie niezainteresowany swoimi obowiązkami. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym poczujesz się lepiej.
Trauma to bardzo silne przeżycie, porównywalne z ekstremalnym stresem. Może mieć długotrwałe i trudne do odwrócenia skutki. Objawami traumy są m.in. odrętwienie psychiczne i szok. Działania osoby biorącej udział w traumatycznym wydarzeniu są świadome, ale w wielu przypadkach - szybko wymazywane z pamięci. Często najtrudniejsze i długotrwałe jest dochodzenie do siebie. Zdarza się, że całkowity powrót do stanu sprzed traumy nie jest możliwy.
Sangwinik to osoba, której trudno nie zauważyć – lubi być w centrum uwagi, dużo mówi i bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi. Cechami sangwinika są również wyjątkowy optymizm, zarażanie innych osób radością oraz spontaniczność. Sprawdź, kim jest sangwinik, jakie są wady i zalety sangwinika, przekonaj się, jak sangwinik funkcjonuje w pracy, a także dowiedz się, jak wygląda związek z sangwinikiem.
Samotność to zjawisko społeczne, które w ostatnim czasie rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Samotność zwykło się kojarzyć z podeszłym wiekiem, żałobą czy czasem emerytury. Niektórzy słysząc hasło "samotność" bez zastanowienia kierują myśli w stronę osób od lat próbujących stworzyć związek, ale kiedy porzucimy złudne stereotypy i przyjrzymy się temu, jak naprawdę wygląda samotność, możemy być zaskoczeni. Przeczytaj więc, czym jest samotność i dowiedz się, jak sobie z nią radzić.