Otyłość
Stan zapalny w organizmie pojawia się nie tylko podczas infekcji, czy skaleczenia. Także nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na brzuchu, może stać się źródłem przewlekłych stanów zapalnych, co – w przeciwieństwie do ostrego i krótkotrwałego zapalenia, generuje powstanie różnych chorób.
Otyłość tzw. brzuszna może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem i znacznie pogorszyć jakość życia. Tkanka tłuszczowa zbierająca się na brzuchu jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż ta skupiająca się w innych partiach ciała, np. na udach lub pośladkach.
Prawidłowa flora bakteryjna jelit oraz szczelna bariera jelitowa to nie tylko gwarancja zdrowia, ale również lepszego metabolizmu. Jeśli jesteś osobą, która mimo ćwiczeń i niskokalorycznej diety nie może zrzucić zbędnych kilogramów, przyjrzyj się swojej mikroflorze jelit. Być może tam tkwi główne źródło problemów z nadwagą i otyłością.
Jeszcze do niedawna receptą na otyłość była przede wszystkim modyfikacja stylu życia poprzez drastyczną zmianę diety i znaczące zwiększenie wysiłku fizycznego, a jeśli to nie pomogło - operacja bariatryczna. Dziś ratunkiem dla wielu osób chorujących na otyłość są nowoczesne leki, dostępne również w Polsce. Jeden z nich – znany dobrze lek na cukrzycę - okrzyknięto niedawno prawdziwym przełomem w leczeniu choroby otyłościowej. Co o nim wiadomo?
Otyłość powstaje z wielu przyczyn – także genetycznych. Naukowcy szacują, że geny mogą mieć blisko 70% udział w wahaniach masy ciała. Czy to oznacza, że za większość przypadków otyłości odpowiadają geny?
Stres psychologiczny, zwłaszcza długotrwały może być jednym z czynników wpływających na powstawanie nadwagi i otyłości. Ale też nadmierna masa ciała często staje się dla chorego źródłem wielu niepokojów. Czym jest stres i jak wpływa na tycie? Jakie problemy emocjonalne wywołuje otyłość?
Nadmiar lub niedobór hormonów mogą wywoływać zmiany w składzie masy ciała, a w konsekwencji prowadzić do nadwagi i otyłości. Które hormony przyczyniają się do choroby otyłości? Jak badać hormony i jak zadbać o ich prawidłowy poziom w organizmie?
Wskaźniki otyłości u dzieci rosną na całym świecie, co ma niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Szacuje się, że na całym świecie 124 miliony dzieci i nastolatków w wieku szkolnym cierpi na otyłość, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 11 milionami w latach 70. Nowe badania prowadzone przez University of Southampton pokazują, że wspieranie kobiet w zdrowej diecie przed ciążą może zmniejszyć ryzyko otyłości u ich dzieci.
Zespół nocnego jedzenia (NES) to niebezpieczne zaburzenie polegające na niekontrolowanym jedzeniu w ciągu nocy. Wydaje się błahe? To błąd. Osoba z tym zespołem może nieświadomie zrobić krzywdę sobie lub swoim bliskim, np. wywołując pożar podczas gotowania. O zespole nocnego jedzenia rozmawialiśmy z dr n. med. Magdaleną Cubałą-Kucharską, ekspertką medycyny integracyjnej, specjalistą medycyny rodzinnej, środowiskowej oraz alergologii.
Niski poziom witaminy B12 (kobalaminy) może powodować przyrost masy ciała u kobiet w ciąży. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Univeristy of Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii.
Woda to jedyny napój zalecany osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Ale nie tylko dlatego, że nie zawiera kalorii. Picie określonej ilości wody może też skutecznie wspierać odchudzanie oraz utrzymać wagę. W jaki sposób? Wyjaśniamy.
Nadwaga i otyłość nie są wyłącznie efektem spożywania zbyt wielu kalorii w stosunku do potrzeb organizmu. Na wadze mogą przybierać także osoby długo leczone niektórymi preparatami. Sprawdź, czy możesz szukać przyczyny otyłości w lekach, które zażywasz.
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca