Kręgosłup, kości, stawy
Złamanie kości ogonowej jest wyjątkowo nieprzyjemne. Kość ogonowa, nazywana także kością guziczną znajduje się na końcu kręgosłupa. Gdy ulegnie pęknięciu lub złamaniu nie może być unieruchomiona w gipsie. Pozostaje tylko czekać aż się zrośnie. Zanim to jednak nastąpi dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki przeciwbólowe lub stosując maści o tych samych właściwościach.
Rabdomioliza to zespół objawów, które pojawiają się po uszkodzeniu mięśni. Rabdomioliza może wystąpić m.in. u osób przyjmujących niektóre leki - zwłaszcza statyny, a także po intensywnym wysiłku fizycznym, np. po maratonie. Nieleczony rozpad mięśni może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Jakie są przyczyny i objawy rabdomiolizy? Na czym polega leczenie?
Woda w kolanie to bolesna dolegliwość. Zwiększona obecność płynu stawowego w kolanie kojarzy się najczęściej z urazem sportowym. Choć zbyt intensywna aktywność fizyczna rzeczywiście może powodować odkładanie się wody w stawie kolanowym, nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Skąd się bierze woda w kolanie i jak sobie z nią radzić? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) wbrew pozorom nie dotyczy tylko bólu stawów. To choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są znane. Ważna jest szybka diagnoza i leczenie, bo im szybciej zostanie podjęta terapia, tym chory ma większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej i w miarę normalne życie. Jakie są objawy RZS i jak powstrzymać postęp choroby?
Porażenie nerwu promieniowego nazywane jest w żargonie medycznym tak zwanym porażeniem sobotniej nocy. Na czym polega ta przypadłość i jakie są jej przyczyny? Czy porażenie nerwu promieniowego spowodowane jest wyłącznie przez nieprawidłową pozycję przyjętą podczas snu? Jakie symptomy związane są z porażeniem nerwu promieniowego?
Zapalenie kaletki podbarkowej zaliczane jest do schorzeń tkanek okołostawowych. W okresie ostatnich 20-30 lat częstość występowania chorób tkanek okołostawowych znacznie wzrosła. Specjaliści uważają, że jedną z przyczyn jest coraz większe zainteresowanie uprawianiem sportu, w tym tenisa, golfa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia kaletki podbarkowej? Jak przebiega leczenie?
Ból nadgarstka najczęściej pojawia się po jego przeciążeniu lub w wyniku urazu, gdy dochodzi np. do złamania lub skręcenia. Może także pojawić się z powodu choroby zapalnej stawów. Bólom nadgarstka towarzyszy często ograniczenie ruchomości, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. W niektórych przypadkach bez wdrożenia skutecznego leczenia może dojść do trwałej niepełnosprawności.
W obchodzoną 19 marca uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP odbędzie się sakra biskupia ks. Radosława Orchowicza, mianowanego przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Głównym konsekratorem będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Pasożyty często są powodem powstania odczynowego zapalenia stawów. Gdy zaczynają nas boleć stawy, zwykle nie kojarzymy tego z przebytą niedawno infekcją wirusową, bakteryjną lub pojawieniem się pasożytów. Jednak mogą one sprawiać, że zakażenie układu pokarmowego ma swoje konsekwencje w postaci stanu zapalnego stawów, a skutkiem tego są trudności z chodzeniem, czy zginaniem stawu skokowego.
Ból z tyłu kolana to uciążliwa dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Doprowadzać do tego problemu mogą zarówno stany zapalne mięśni, jak i nieprawidłowości dotyczące samych ścięgien czy pojawienie się w dole podkolanowym specyficznej torbieli. Jakie badania umożliwiają znalezienie przyczyny bólu z tyłu kolana i co należy zrobić, aby pacjent przestał odczuwać nieprzyjemne dolegliwości?
Ból odcinka piersiowego kręgosłupa to przypadłość, która coraz częściej dotyczy ludzi młodych i na którą pracujemy przez wiele lat. Dokuczliwym zmianom w piersiowym odcinku kręgosłupa sprzyja nieprawidłowa postawa ciała, garbienie się podczas pracy przy biurku, a także mała aktywność fizyczna. Jakie jeszcze są przyczyny i objawy problemów z kręgosłupem piersiowym? jak przebiega leczenie bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym?
Haluks (hallux, halluks, paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa, której objawem jest zniekształcenie stopy. Haluksy występują głównie u kobiet (paluch koślawy ma prawie połowa z nich), a przyczynia się do tego m.in. nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Jeśli masz halluksy, to musisz wiedzieć, że nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, często konieczna jest operacja.
Kręgosłup, kości, stawy – wszystko na tematy związane z układem ruchu – choroby układu kostnego: rwa kulszowa, choroby kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnienia stawów, skolioza, osteoporoza, wady postawy, dyskopatia, bóle kręgosłupa, artretyzm, dna moczanowa, bóle stawów, reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów. Urazy, kontuzje, zwichnięcia, złamania, skręcenia, wybicie stawu. Rehabilitacja, fizjoterapia, fizykoterapia, masaże, ćwiczenia na kręgosłup. Zobacz jak przygotować się do sezonu narciarskiego. Znajdziesz tu informacje jak leczyć ból, jak postępować w przypadku kontuzji, jak wzmocnić stawy i kręgosłup. Dowiedz się jak prawidłowo dbać o kondycję stawów, kości i kręgosłupa.
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca