Kręgosłup, kości, stawy

Palec trzaskający to jedna z częstszych przyczyn dolegliwości bólowych ręki oraz upośledzenia jej funkcji. Palec trzaskający utrudnia prawidłowe chwytanie, a co za tym idzie – wykonywanie codziennych, nawet najprostszych czynności (np. zawiązanie sznurówki) chorą ręką jest znacznie utrudnione. Jakie są przyczyny i objawy palca trzaskającego? Jak przebiegają leczenie i rehabilitacja? Czy i kiedy konieczna jest operacja?
Biodro trzaskające jest też często określane jako biodro przeskakujące lub biodro tancerza. Schorzenie dotyczy 10-20% ludzi. Jest to dolegliwość, którą charakteryzuje odczuwanie (czasem słyszenie) dość głośnego, ale niebolesnego przesuwania się pasma powięziowego nad występem kostnym krętarza kości udowej.
Objawy wrodzonej łamliwości kości to dysfunkcje układ kostno-stawowego, naczyniowego, narządu wzroku, słuchu, nerwowego oraz narządu żucia. Przyczyną choroby jest bowiem zaburzenie tworzenia kolagenu typu I, który jest składnikiem budulcowym skóry, kości, zębów, ścięgien i ścian naczyń krwionośnych. Sprawdź, jak rozpoznać objawy wrodzonej łamliwości kości.
Blokada stawu jest małoinwazyjnym zabiegiem ortopedycznym stosowanym w celu zmniejszenia ostrych oraz przewlekłych dolegliwości bólowych. Metoda ta polega na wstrzyknięciu w miejsce bólu środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Zastrzyk ze steroidów wykonuje się najczęściej w obrębie kręgosłupa, stawu kolanowego, barkowego lub biodrowego.
Ból szyi niełatwo zignorować, zwłaszcza gdy pojawia się często i staje się coraz bardziej dokuczliwy. Są jednak metody, które pozwolą go złagodzić. Najlepiej stosować je w porozumieniu z lekarzem, by były uzupełnieniem zaleconej przez specjalistę terapii. Które domowe sposoby na ból szyi są najskuteczniejsze?
Łąkotki to dwie chrząstki w kolanie, które amortyzują pracę stawu. Przypominają porowatą gąbkę wypełnioną płynem. Kiedy idziemy niesie ona ciężar 2-5 razy przekraczający wagę naszego ciała. Podczas uprawiania sportu łąkotki niosą ciężar ponad 20 razy większy od naszej wagi. Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki? Jakie zabiegi pozwalają na leczenie uszkodzonej łąkotki?
Łuszczycowe zapalenie stawów to inaczej łuszczyca stawowa (psoriatic arthritis) – zapalne schorzenie stawów, współistniejące w przebiegu łuszczycy. Zapada nas nią 20-30 proc. chorych na łuszczycę. Choroba najczęściej rozpoczyna się między 30 a 55 rokiem życia, może jednak wystąpić również u dzieci.
Reumatyzm to określenie ponad 100 różnych jednostek chorobowych, obejmujących cały układ ruchu, a nie tylko stawy. Można je podzielić na dwie grupy - związane ze starzeniem się tkanek (np. zwyrodnienie stawów, osteoporoza) i nie związane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne).
Złamanie kręgosłupa zagraża życiu i pociąga za sobą poważne, często nieodwracalne skutki zdrowotne. Złamanie kręgosłupa najczęściej jest wynikiem upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego, choć wymienia się także inne przyczyny. W jakich jeszcze sytuacjach może dojść do złamania kręgosłupa? Jakie objawy na nie wskazują? Na czym polega leczenie? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z podejrzeniem złamania kręgosłupa?
Łokieć tenisisty jest uznany za chorobę zawodową m.in. informatyków i pracowników biurowych, a także monterów i mechaników. Nazwa "łokieć tenisisty" jest zatem myląca. Ból łokcia rzadko bowiem dotyka amatorów gry w tenisa. Mylne są też poglądy, że łokieć tenisisty to stan zapalny ścięgna i że najlepiej leczy się go sterydami.
Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się najczęściej brak ruchu oraz nieprawidłowa postawa przyjmowana przez dziecko podczas siedzenia. Skoliozy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia. Jakie są przyczyny i objawy skoliozy? Na czym polega jej leczenie? Kiedy konieczna jest operacja?
Ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub szyjnym może mieć różne przyczyny. Najczęściej ból pleców jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy i braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być również spowodowany przez liczne choroby, nie tylko kręgosłupa. Sprawdź, co oznacza ból pleców i jakie mogą być jego przyczyny.