Psychiatria

Trichotillomania to nazwa zaburzenia, które polega na niemożności powstrzymywania się od wyrywania sobie włosów – z głowy, brwi, rzęs. Niekiedy przymusowi wyrywania włosów towarzyszy trichofagia, czyli przymus ich zjadania. Jak powstaje to zaburzenie i czy można je leczyć?
Amy Schumer - amerykańska aktorka i stand-uperka w jednym z ostatnich wywiadów wyznała, że zmaga się z chorobą. Choć do tej pory z powodu wstydu ukrywała swoją przypadłość, teraz postanowiła otwarcie mówić o tym, z czym się boryka.
Zaburzenia psychiczne bardzo często towarzyszą chorobom tkanki łącznej, co wynika zarówno ze zmian organicznych, do których doprowadza choroba, jak i pogorszenia jakości życia będącego konsekwencją ograniczeń, jakie niesie ze sobą schorzenie. Rozpoznanie źródła tych zaburzeń jest kluczowym elementem podjęcia właściwego leczenia, a tym samym zmniejszenia dolegliwości występujących u pacjenta.
Zespół Münchhausena (inaczej zaburzenie pozorowane) to choroba, w przebiegu której osoby nią dotknięte zgłaszają fikcyjne objawy albo świadomie wywołują choroby tylko po to, by zostać uznanym za osobę chorą i móc się leczyć. Wyróżnia się także przeniesiony (zastępczy) zespół Münchhausena, który jest jeszcze groźniejszy, bo dotyka bezpośrednio najbliższych osób chorych. Sprawdź, jakie są objawy zespołu Münchhausena i jak się go leczy.
Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami (np. windami), ale nie tylko – objawów klaustrofobii doświadczać można również w przypadku znalezienia się w tłumie czy podczas jazdy małym samochodem. Skąd się w ogóle jednak bierze ta fobia? Części sytuacji wywołujących objawy klaustrofobii da się uniknąć, innych zdecydowanie nie – czy klaustrofobię można więc jakoś leczyć? Poznaj przyczyny i objawy klaustrofobii i dowiedz się, jak sobie radzić z lękiem przed zamkniętymi pomieszczeniami!
Naukowcy zidentyfikowali powiązanie sugerujące, że lit może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. ​​Analizy dowiodły, że pacjenci, którzy przyjmowali lit, byli mniej narażeni na rozwój otępienia. Wyniki obserwacji zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS Medicine.
Wielu z nas posiada rzeczy, które zaśmiecają przestrzeń życiową, lecz nie pozbywamy się ich „na wypadek, gdybyśmy ich potrzebowali”. Dla niektórych osób rozstanie się z dobytkiem stanowi ogromny problem, w wyniku czego może dojść do rozwoju obsesji gromadzenia.
Atak paniki następuje, gdy odczuwany lęk osiąga rozmiar psychicznego kataklizmu. Na szczęście odkryto proste i bardzo skuteczne sposoby radzenia sobie z atakiem paniki - sprawdź, co robić w takich przypadkach i jak ich uniknąć.
Czy anhedonia rzeczywiście objawia się tym, że pacjent nie czuje już nic? Choć w psychiatrii zjawisko to jest znane od dawna, to wiedza społeczeństwa na jego temat wciąż jest znikoma. O trudach pacjentów z anhedonią i depresją rozmawiamy z psychiatrą dr Małgorzatą Urban-Kowalczyk.
Przewlekła choroba zawsze zaskakuje, wiąże się z szokiem i silnym stresem. Niektórzy potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, a inni się załamują. Jak zareagujesz na informację o tym, że jesteś przewlekle chora, zależy od twojej osobowości i od tego, jak dotychczas radziłaś sobie z trudnościami. Jak pogodzić się ze świadomością nieuleczalnej, przewlekłej choroby?
Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która swój początek ma najczęściej w młodej dorosłości. Powszechnie schizofrenia kojarzona jest z omamami i urojeniami, jednakże w jej przebiegu pojawiać się mogą również i liczne inne problemy, takie jak zobojętnienie, ekscentryczność czy zubożenie mowy. Jakie objawy daje schizofrenia? Jakie są możliwości leczenia tej choroby i rokowania pacjentów ze schizofrenią?
Schizofrenia paranoidalna to najczęściej rozpoznawany rodzaj schizofrenii. Diagnozuje się ją aż u 65 proc. ogółu chorych na schizofrenię. Jakie są przyczyny schizofrenii paranoidalnej? Jak rozpoznać objawy tego zaburzenia? Czy całkowite wyleczenie chorego zawsze jest możliwe?