Psychiatria

Terapia elektrowstrząsami to wciąż wykorzystywana w psychiatrii metoda leczenia. Skorzystanie z niej może być wskazane m.in. u pacjentów ze schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową czy depresją. Kiedy jeszcze konieczne może być użycie elektrowstrząsów?
O psychodelikach i możliwości ich zastosowania w leczeniu depresji od pewnego czasu mówi się stosunkowo dużo. Obiecujące wydają się zapewnienia niektórych badaczy, sugerujące, że z ich wykorzystaniem możliwe jest osiągnięcie nie tylko zadowalających, ale i długo utrzymujących się efektów leczenia u osób z zaburzeniami depresyjnymi. Z drugiej strony stosowanie substancji zaliczanych do tej grupy w wielu krajach, w tym w Polsce, jest zakazane. Czy sytuacja może niedługo ulec zmianie i psychiatrzy zaczną zalecać pacjentom przyjmowanie pewnych psychodelików?
EEG to badanie oceniające czynność bioelektryczną mózgu, wykorzystywane m.in. w diagnostyce padaczek. Najczęściej przeprowadzane jest EEG w spoczynku, istnieje również jednak inne badanie, którym jest EEG po deprywacji snu. Na czym polega, kiedy wskazane może być jego wykonanie i dlaczego wstrzymywanie się od spania może umożliwić rozpoznanie pewnych schorzeń?
Urojenia to błędne, niezgodne z rzeczywistością lub przekonania. Urojenia, należące do zaburzeń treści myślenia, mogą występować w przebiegu różnych chorób psychicznych. Dowiedz się, jak rozpoznać urojenia, jakie są rodzaje urojeń, w których chorobach psychicznych występują urojenia oraz na czym polega leczenie zaburzeń urojeniowych.
Autyzm atypowy to zaburzenie rozwojowe należące do spektrum autyzmu, którego objawy można zaobserwować po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Rozwojowi tego rodzaju autyzmu często towarzyszą poważne wady genetyczne i upośledzenie umysłowe. O tym, jak rozpoznać autyzm atypowy oraz gdzie szukać pomocy w jego diagnostyce i terapii rozmawiamy z dr Joanną Ławicką, prezesem fundacji Prodeste.
Rodzaje autyzmu zasadniczo są dwa: autyzm dziecięcy (zespół Kannera) oraz autyzm atypowy. Jeżeli jednak spojrzeć na problem autyzmu szerzej i zaliczyć do niego również i tzw. zaburzenia ze spektrum autyzmu, to jako rodzaj autyzmu traktować można by również i np. zespół Aspergera. Zapoznaj się więc z podziałem na rodzaje autyzmu.
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju, które można postrzegać jako odmienny wzorzec budowania relacji z otoczeniem. Zespół Aspergera dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży - bywa również rozpoznawany u dorosłych. Jakie są objawy zespołu Aspergera i przyczyny tego zaburzenia? Jak wygląda terapia u osób z zespołem Aspergera?
Zachorowalność na zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym jest coraz większa, a jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – będzie ich przybywać. Czy za chwilę wizyta u specjalisty w ramach NFZ nie będzie możliwa? Między innymi o to spytaliśmy prof. dr hab. n. med. Agatę Szulc, psychiatrę w Centrum Terapii Myśliborska.
Schizofrenia, mimo badań nad chorobą i różnymi metodami leczenia, nadal wzbudza strach w społeczeństwie. Okazuje się, że osoby po kryzysie psychicznym żyją wśród nas i radzą sobie dobrze nie tylko z codziennymi obowiązkami, ale także chorobą. Taką osobą jest Maciej Olbrysz, który pierwszy raz zachorował w wieku 16 lat. Był wtedy w liceum. Od ponad 20 lat wie, że żyje ze schizofrenią.
Zasadniczo każdy rodzaj depresji można uznać za poważny problem. Za jeden z najgroźniejszych rodzajów zaburzeń depresyjnych uznaje się depresję z cechami melancholicznymi. Dzieje się tak z kilku powodów – jakie one są i co zrobić, aby pomóc osobie z depresją melancholiczną?
Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem u pacjentów epizodów zarówno obniżonego, jak i podwyższonego nastroju. Problem należy uznać za poważny, ponieważ obarczone nim osoby doświadczają utrudnień w zasadzie w każdym aspekcie życia. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na chorobę afektywną dwubiegunową i jakie są możliwości leczenia tej jednostki?
Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych WHO. Każdy z nas jest narażony na depresję, dlatego nie warto bagatelizować jej objawów. Jakie są objawy i rodzaje depresji? Jak przebiega jej leczenie? Gdzie szukać pomocy? Rozwiąż test i sprawdź, czy masz depresję.