Antykoncepcja

Plastry antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji dla kobiet, które chcą chronić swoją wątrobę. A to dlatego, że hormony trafiają przez skórę od razu do krwiobiegu. Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak dwuskładnikowe pigułki, czyli estrogen i progestagen.
Tabletki antykoncepcyjne występują w czterech rodzajach, z których każdy różni się zawartością hormonów i w związku z tym dedykowany jest kobietom w różnym wieku i o różnych potrzebach. Przeczytaj, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jakie mają nazwy, działanie i jak dobrać pigułki najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.
Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet w wieku 18-25 lat będzie dostępna we Francji od soboty. Jest to rozszerzenie programu, który dotychczas był skierowany do dziewcząt poniżej 18. roku życia. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na spadek zainteresowania antykoncepcją wśród młodych kobiet, który prawdopodobnie nastąpił w powodów finansowych.
Wazektomia to metoda antykoncepcji wybierana przez mężczyzn, którzy nie chcą albo nie powinni mieć dzieci. Skuteczność zabiegu potwierdzona jest w 99 procentach. Mężczyzna po wazektomii może odbywać stosunki seksualne tak, jak dotychczas, ale jego sperma nie zawiera już plemników. Sprawdź, co to jest wazektomia i jaka jest cena wykonania zabiegu.
Metody antykoncepcji dla mężczyzn dostępne obecnie w Polsce to prezerwatywy i wazektomia, które zaliczane są do mechanicznych i chirurgicznych sposobów zapobiegania ciąży. Ale prawdopodobnie już niedługo mężczyźni będą mogli stosować hormonalne metody antykoncepcji pod postacią zastrzyków i tabletek. Przeczytaj o skuteczności obecnych i nowych sposobach antykoncepcji dla mężczyzn.
Choć najpopularniejszą metodą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą są tabletki, warto wiedzieć, że mamy inne opcje. Wkładka domaciczna, krążek dopochwowy, antykoncepcja awaryjna, a może zastrzyk antykoncepcyjny? O tym, jak powinien wyglądać dobór antykoncepcji, rozmawialiśmy z ekspertem dr Tadeuszem Oleszczukiem.
Kalendarzyk małżeński, inaczej metoda Ogino-Knausa, to jeden z naturalnych sposobów antykoncepcji lub odwrotnie – planowania poczęcia, jeśli marzymy o potomstwie. Czy kalendarzyk małżeński jest skuteczny? Jak obliczyć dni płodne metodą Ogino-Knausa?
Owulacja daje objawy, na podstawie których można przewidzieć, kiedy rozpocznie się jajeczkowanie. Do objawów owulacji należy m.in. zwiększenie ilości śluzu szyjkowego i podwyższenie temperatury ciała. U niektórych kobiet można zauważyć dodatkowe, rzadziej występujące objawy owulacji, np. plamienia czy bolesność piersi. Jak przewidzieć, kiedy zaczyna się owulacja na podstawie sygnałów dawanych przez ciało?
Pęknięta prezerwatywa to nie lada problem. Co robić, kiedy pęknie prezerwatywa? W jaki sposób się zachować kiedy do tego dojdzie?
Z powodu koronawirusa i ograniczeń zarówno w poruszaniu się ludzi, jak i produkcji, możemy wkrótce odczuć braki niektórych towarów. Jak się okazuje zagrożone są m. in. prezerwatywy! Dlaczego?
Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych wymienia się jako częsty skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Wiele kobiet obawia się, że pigułki wywołają u nich nagły przyrost wagi w najbardziej problematycznych obszarach ciała takich jak brzuch, uda, pośladki. Czy istnieje związek między stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych a tyciem? Poznaj opinię ginekologa na ten temat.
Bierzesz pigułki antykoncepcyjne i...  zapomniałaś o jednej tabletce albo o kilku. Najpierw zastanów się spokojnie, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnaś zażyć tabletkę hormonalną. Gdy już wiesz, od razu zacznij działać. Dzięki temu unikniesz niechcianej ciąży. Jak działa antykoncepcja po?

Antykoncepcja to inaczej kontrola płodności. Istnieje wiele różnych metod antykoncepcji, które pozwolą zabezpieczyć parę przed zajściem w ciążę. Może w twoim przypadku najlepiej sprawdzą się pigułki antykoncepcyjne albo plastry antykoncepcyjne? A może najlepszą metodą zabezpieczeń przed niechcianą ciążą okażą się prezerwatywy? Sprawdź i dobierz odpowiednią antykoncepcję dla siebie.

Antykoncepcję stosowano już w starożytności, a dzisiaj na rynku dostępnych jest mnóstwo metod, tak by każda z nas mogła dobrać odpowiednią dla siebie. Dzięki nim możemy uniemożliwić zapłodnienie, a w konsekwencji uchronić się przed niechcianą ciążą.

Niektóre metody mają wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety, a inne mogą powodować alergię, np. w przypadku uczulenia na lateks, z którego stworzone są prezerwatywy.

Jakie są rodzaje antykoncepcji?

Choć nie ma 100 proc. metody antykoncepcji, niektóre z nich wiąże się z większą lub nieco zmniejszoną skutecznością. Najczęściej wyróżniamy pięć podstawowych metod. Są to:

  • hormonalne metody antykoncepcji, które stanowią najpopularniejszą grupę,
  • mechaniczne metody antykoncepcji,
  • długoterminowe metody antykoncepcji,
  • trwałe metody antykoncepcji,
  • awaryjne metody antykoncepcji.

Hormonalne metody antykoncepcji

Każda metoda antykoncepcji hormonalnej związana jest ściśle z wydzielaniem określonych hormonów. Najczęściej wybieraną metodą są tabletki antykoncepcyjne, które kobieta przyjmuje zazwyczaj przez 21 albo 28 dni. Innymi metodami antykoncepcji hormonalnej są:

  • krążki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • implanty antykoncepcyjne,
  • zastrzyki antykoncepcyjne.

Mechaniczne metody antykoncepcji

Najpopularniejszym przedstawicielem tej metody jest prezerwatywa, która zabezpiecza przez zajściem w ciążę, ale także chroni przez zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Innymi sposobami antykoncepcji mechanicznej jest kapturek dopochwowy, czyli diafragma albo gąbka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym.

Długoterminowe metody antykoncepcji

To skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji, która pozwoli zapobiegać ciąży przez długi czas. To sposób idealny dla kobiet, którym zdarza się zapomnieć przyjąć tabletkę antykoncepcyjną, a także dla mam karmiących piersią. Możemy wymienić następujące metody antykoncepcji długoterminowej - wkładki domaciczne, implanty antykoncepcyjne lub krążki dopochwowe inaczej określane jako pierścienie hormonalne.

Trwałe metody antykoncepcji

Inaczej określone mianem sterylizacji chirurgicznej. W przypadku kobiet jest to podwiązywanie jajowodów, a w przypadku mężczyzn zabieg wazektomii. Podwiązywanie jajowodów jest metodą mającą na celu zablokowanie ich drożności. Można to wykonać za pomocą laparoskopii albo przez wprowadzenie spirali, która w ciągu kilku cykli obrośnie tkanką mięśniową, blokując drogę komórce jajowej.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia z kolei jest zabiegiem polegającym ma podwiązaniu nasieniowodów. Skuteczność tej metody wynosi prawie 100 proc., choć przez jakiś czas po zabiegu może zdarzyć się, że w spermie będą pojawiać się plemniki, dlatego lekarze zalecają stosowanie dodatkowej antykoncepcji, a po kilku tygodniach od zabiegu, wykonanie badań, które pokażą, czy rzeczywiście w spermie nie znajdują się już plemniki.

Awaryjne metody antykoncepcji

Awaryjną metodą antykoncepcji jest pigułka Po, którą należy przyjąć maksymalnie do ok. 5 dni od stosunku seksualnego. Oczywiście, jej skuteczność zależna jest od czasu, w jakim zostanie przyjęta – im szybciej, tym lepiej. Pigułka Po jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę.

Naturalne metody antykoncepcji

Specjaliści nie traktują naturalnych metod antykoncepcji jako skutecznych sposobów zapobiegających niechcianej ciąży, a raczej metodę koncepcji, ponieważ opierają się one na aspektach, na które wpływ ma wiele czynników, a jak wiadomo - cykl menstruacyjny bywa zmienny.

Do naturalnych metod antykoncepcji można zaliczyć:

  • metodę termiczną, która polega na pomiarze temperatury,
  • metodę Billingsów, polegającą na obserwacji śluzu szyjkowego,
  • metodę termiczo-objawową (Rötzera), która polega na śledzeniu objawów świadczących o ewentualnej owulacji.