Urazy, wypadki
Chwyt Heimlicha to technika pomocy przedlekarskiej stosowana w zadławieniach, często ratująca życie. Polega na mocnym uciśnięciu przepony w celu wypchnięcia ciała obcego, które utknęło w drogach oddechowych poszkodowanego. Dowiedz się, jak wykonać chwyt Heimlicha u osoby dorosłej, u dziecka, a nawet u siebie.
Chociaż miedź w organizmie pełni ważną funkcję i zapobiega m.in. chorobom układu krążenia, osteoporozie oraz infekcjom, to jej kumulacja może być szkodliwa. Nadmiar pierwiastka może powodować zatrucie miedzią, dlatego w przypadku niepokojących objawów, konieczna jest diagnostyka i właściwe leczenie.
Martwica (necrosis) jest definiowana jako śmierć fragmentu żywego organizmu pod wpływem zadziałania takich czynników uszkadzających jak uraz, niedokrwienie, niedotlenienie, toksyny, czynniki chemiczne, bakterie, wirusy, promieniowanie, a także niska lub wysoka temperatura. Jakie są przyczyny i rodzaje martwicy? Jakich tkanek najczęściej dotyczy?
Złamanie żebra może mieć poważne konsekwencje. Żebra są częścią klatki piersiowej, która chroni serce i płuca, a złamane żebra mogą doprowadzić do uszkodzenia tych narządów. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Co robić, gdy dojdzie do złamania żebra? Na czym polega leczenie?
Jednym z największych zagrożeń w okresie zimowym jest poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku i niekontrolowany upadek. Co robić, gdy jesteś świadkiem takiego upadku? Dowiedz się, jak zachować się w przypadku upadku na oblodzonym chodniku - zarówno jako poszkodowany, jak i świadek.
Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu, to poważny stan, który, nieleczony, może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego. Na hipertermię są narażone zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób. Jakie są przyczyny i objawy hipertermii? Na czym polega jej leczenie i pierwsza pomoc?
Płukanie żołądka jest jedną ze stosowanych do dzisiaj technik dekontaminacji, czyli usunięcia i dezaktywacji szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego. Jest to zabieg powodujący dość duży dyskomfort i dlatego u niektórych ludzi budzi strach, a dla małych dzieci może być dość traumatycznym przeżyciem.
Poparzenia od fajerwerków dotyczą najczęściej dłoni i twarzy. Mogą być to uszkodzenia łączące oparzenie z urazem mechanicznym wywołanym przez odłamki petardy. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej w wyniku wybuchu fajerwerku lub petardy?
Niewydolność wielonarządowa (MODS) stanowi najczęstszą przyczynę zgonów na oddziałach intensywnej terapii. Definiowana jest jako potencjalnie odwracalna niewydolność dwóch lub więcej narządów bądź układów w wyniku ciężkiego zachwiania fizjologii wymagającego interwencji w celu utrzymania homeostazy. Jakie są przyczyny i objawy niewydolności wielonarządowej? Jak przebiega leczenie MODS?
Oparzenie górnych dróg oddechowych zwykle jest wynikiem oddziaływania niektórych lotnych substancji chemicznych lub wysokiej temperatury. W wyniku oparzenia górnych dróg oddechowych szybko postępujący obrzęk dróg oddechowych może w znacznym stopniu utrudniać, a w skrajnych przypadkach - uniemożliwiać oddychanie. Jakie są objawy oparzenia górnych dróg oddechowych i co robić, gdy do niego dojdzie?
Ciało obce w drogach oddechowych to jedno z najczęstszych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu. Wystarczy kęs jabłka połknięty w pośpiechu, czy łyk wody wypity w ruchu, aby doszło do zadławienia lub zachłyśnięcia, których tragicznymi rezultatami mogą być niedotlenienie mózgu, śpiączka, a nawet śmierć. Bacznie trzeba obserwować zwłaszcza dzieci, które tak chętnie podczas zabawy połykają drobne przedmioty. Jak szybko udzielić pierwszej pomocy osobom z zablokowanymi drogami oddechowymi i uratować im życie?
Siniaki to zmiany, które pojawiają się na skórze między innymi po doznaniu jakiegoś urazu. Utrzymują się one zwykle przez kilkanaście dni, po czym - całkowicie samoistnie – zanikają. Przeczytaj, dlaczego u ludzi pojawiają się siniaki oraz czy istnieją sposoby na to, aby przyspieszyć ich zanikanie. Jakie mogą być też przyczyny samoistnego pojawiania się siniaków?
Urazy, wypadki – wszystko o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w urazach kończyn, kości, stawów, urazy głowy. Złamania, zwichnięcia, skaleczenie, stłuczenia, skręcenia, naderwanie ścięgien - zobacz jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku, czym odkazić ranę, jak i czym zatamować krwotok Dowiedz się jak pomóc poszkodowanemu w przypadku zakrztuszenia i utraty przytomności. Jak opatrzyć rany. Jak prawidłowo zrobić opatrunek i unieruchomić złamaną kończynę. Tu dowiesz się, w co zaopatrzyć domową apteczkę i jakie leki oraz opatrunki zabrać ze sobą na wakacje i urlop. Rzeczowa wiedza na temat urazów, wypadków.
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca