Urazy, wypadki
Chociaż ryzyko tego, że trafi cię piorun jest niewielkie, to jednak istnieje. Takie trafienie nie zawsze jest śmiertelne. Zawsze jednak pozostawia po sobie ślady na skórze: bądź w postaci mniej lub bardziej rozległych oparzeń, bądź jako niezwykłe wzory, określane jako figura Lichtenberga lub wzory Lichtenberga. Zobacz, jak wyglądają.
Udar słoneczny, zwany też udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub słonecznym, powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z objawami udaru słonecznego?
Lato to czas przygód i wojaży, z których często przywozimy nie tylko radosne wspomnienia. Siniaki, stłuczenia i urazy są wpisane w dobrą zabawę. Jak sobie z nimi poradzić, by bez przeszkód cieszyć się wakacjami? Poznaj naturalne sposoby na urazy i siniaki.
Sinice co roku można spotkać nad polskim morzem. Są sporym zagrożeniem - słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów, a namnażające się sinice wytwarzają toksyny, które są groźne nie tylko dla ryb, lecz także dla człowieka. Dowiedz się, gdzie tym razem zakwitły sinice w Bałtyku i jak się przed nimi chronić podczas morskich kąpieli.
Barszcz Sosnowskiego, czyli "zemsta Stalina", to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Sprawdź, co to jest barszcz Sosnowskiego, gdzie można go spotkać, jakie są charakterystyczne objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego i jak je leczyć.
Jak usunąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ponieważ w większości przypadków pajęczaka można wyciągnąć samemu. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad, by wiedzieć jak prawidłowo usunąć kleszcza i uchronić się przed groźnymi infekcjami wirusowymi: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu i anaplazmozą. Sprawdź, jak bezpiecznie usunąć kleszcza i co robić po ukąszeniu przez tego pajęczaka.
Pszczoła to owad z rodziny pszczołowatych (Apidae). W naszym kraju najczęściej występuje pszczoła miodna, ale w przyrodzie można spotkać też inne pszczoły. Pszczoła często jest mylona z osą, przez co jest traktowana jako uciążliwy owad. Tymczasem pszczoły są bardzo pożyteczne - zapylają rośliny i dają miód. Jak wygląda pszczoła? Jak ją odróżnić od osy? Czy pszczoły żądlą?
Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Gdy jesteś świadkiem ukąszenia przez żmiję albo sama stałaś się ofiarą ataku żmii nie wpadaj w panikę, zastosuj się do naszych rad i postaraj się prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.
Użądlenie osy i użądlenie pszczoły mogą być niebezpieczne. Szczególnie wtedy, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad owadów lub żądło trafi w okolice gardła - powstający obrzęk może utrudnić oddychanie. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej. W pozostałych przypadkach użądlenie osy i użądlenie pszczoły nie są groźne, aczkolwiek ich objawy mogą być dokuczliwe. Jak rozpoznać użądlenie osy i użądlenie pszczoły? Na czym polega pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez te owady?
Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Z tego powodu należy ją rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Dzięki temu blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a co za tym idzie - mniej widoczna. Sprawdź, jak dbać o bliznę po oparzeniu, aby była jak najmniej widoczna.
Gwiazda betlejemska czyli wilczomlecz piękny to ozdoba wielu stołów, ustrojonych na Wigilię Bożego Narodzenia. Ale choć cieszy oko - i to nie tylko w okresie świąt - może też sprawić, że święta na długo zapiszą się w pamięci z powodu niespodziewanej wizyty w szpitalu.
Szerszeń azjatycki jest bardzo agresywny i dużo bardziej niebezpieczny niż zwykłe szerszenie czy osy. Jego użądlenia mogą być śmiertelne dla człowieka - straszą media. Jednak informacje te dotyczą innego gatunku szerszenia niż ten, który zbliża się do Polski. Okazuje się, że szerszeń azjatycki, który dotarł już do północnych NIemiec i wkrótce może pojawić się u nas, nie jest taki groźny. Co należy wiedzieć o szerszeniu azjatyckim?
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca