Poparzenia od fajerwerków czy petardy. Pierwsza pomoc w poparzeniach fajerwerkami i petardami
2021-12-30
15:05
Poparzenia od fajerwerków dotyczą najczęściej dłoni i twarzy. Mogą być to uszkodzenia łączące oparzenie z urazem mechanicznym wywołanym przez odłamki petardy. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej w wyniku wybuchu fajerwerku lub petardy?
Spis treści
Poparzenia od fajerwerków lub petard zdarzają się niemal co roku. Nieprawidłowe odpalenie fajerwerków lub petard może być tragiczne w skutkach. Najczęściej do wypadków dochodzi w skutek zabawy z fajerwerkami pod wpływem alkoholu. Ryzykowne może być również niezachowanie odpowiedniej odległości od miejsca, z którego mają być wystrzeliwane fajerwerki lub petardy. Poparzenia od fajerwerków nie zawsze muszą być groźne, jednak bywa, że mogą nawet zagrażać życiu poszkodowanego.
Poradnik Zdrowie: oparzenia
Poparzenie od fajerwerków - co robić?
- Natychmiast wezwij pomoc (tel. 112 lub 999 - pogotowie).
- Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Upewnij się, że nic nie grozi tobie ani innym osobom znajdującym się w pobliżu.
- Podejdź do poszkodowanego i przystąp do udzielenia mu pierwszej pomocy.
Ważne
Tego nie wolno robić!
- podawać niczego doustnie;
- smarować oparzonej rany maściami, kremami, tłuszczami, kwaśnym mlekiem;
- przekłuwać pęcherzy;
- jeśli oparzenie jest rozległe, nie wolno zostawiać poszkodowanego samego przed przyjazdem karetki.
Poparzenie od fajerwerków - pierwsza pomoc
- Odsuń poszkodowanego od źródła wybuchu i dymu.
- Jeśli ubranie się zapaliło – ugaś je. Najlepiej zdjąć palącą się odzież, polać płonący materiał wodą, owinąć palącego się kocem lub przewrócić go na ziemię i turlać po niej. Palącego się ubrania nie należy pod żadnym pozorem gasić gaśnicą ani zdejmować go jeśli materiał przylepił się do skóry.
- Oceń obrażenia - czy są lekkie czy poważne? Czy ubranie nie przykleiło się do poparzonej skóry? Czy poszkodowany wykazuje objawy wstrząsu po oparzeniu termicznym: blada, spocona skóra, szybkie tętno, pobudzenie psychoruchowe?
- Poparzone miejsce, jeśli oparzone jest lekko, należy schłodzić wodą polewając nią oparzoną powierzchnię przez kilkanaście minut (strumień wody kierujemy kilka centymetrów powyżej oparzonego miejsca). Woda powinna być czysta i mieć temperaturę ok. 20 st. C. W wypadku oparzeń silnych lub na dużej powierzchni, ciało należy schładzać wilgotnym, czystym materiałem, np. namoczonym prześcieradłem. W wypadku rozległych i głębokich oparzeń nie wolno polewać ciała zimną wodą.
- Z poparzonych kończyn zdejmij jak najszybciej biżuterię, inaczej wkrótce uniemożliwi to powstająca opuchlizna.
- Postaraj się unikać dotykania oparzonego miejsca. Możesz osłonić je tylko specjalnymi jałowymi lub hydrożelowymi opatrunkami.
- Jeśli petarda naderwała lub urwała rękę, należy unieść krwawiącą kończynę ponad poziom serca. Na ranę można nałożyć kilka warstw jałowej gazy i obwinąć bandażami. Przy gwałtownych krwawieniach należy nałożyć na kończynę opaskę uciskową powyżej zranionego miejsca (postaraj się zapamiętać godzinę jej założenia, aby podać ja później ratownikom medycznym).
- Jeżeli uszkodzone zostało oko i dostały się do niego fragmenty ciała obcego, można przemyć je chłodną, czystą wodą. W wypadku urazów oczu ogromne znaczenie ma szybkie udzielenie fachowej pomocy okulistycznej.