Zatrucia

Sinice co roku można spotkać nad polskim morzem. Są sporym zagrożeniem - słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów, a namnażające się sinice wytwarzają toksyny, które są groźne nie tylko dla ryb, lecz także dla człowieka. Dowiedz się, gdzie tym razem zakwitły sinice w Bałtyku i jak się przed nimi chronić podczas morskich kąpieli.
Leczenie osoby zatrutej tlenkiem węgla należy w miarę możliwości rozpocząć jak najszybciej. Tlenek węgla to cichy zabójca. Działa nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem? Co robić gdy podejrzewamy kogoś, że zatruł się tlenkiem węgla? Na czym polega leczenie zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Jak go uniknąć?
Zatrucie lekami może być efektem świadomego działania, ale może też zdarzyć się przypadkiem, przez nieuwagę. Jesteśmy w stanie zatruć się każdym dostępnym lekiem, dlatego w tym artykule zostaną omówione najczęściej występujące zatrucia oraz zatrucia lekami łatwo dostępnymi dla wszystkich.
Dioksyny są toksycznymi substancjami organicznymi zdolnymi do kumulowania się w ludzkich tkankach. Ich głównym źródłem jest spalanie odpadów komunalnych, przemysłowych i medycznych. Związki te zaburzają pracę układu hormonalnego oraz działają rakotwórczo. Mogą też być wykorzystywane jako broń biologiczna. To właśnie dioksyny zostały wykorzystane w próbie otrucia prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki. Jakie są konsekwencje zatrucia dioksynami?
Benzen jest związkiem organicznym powszechnie wykorzystywanym w przemyśle jako rozpuszczalnik oraz substrat reakcji chemicznych. Może wniknąć do naszego organizmu przez drogi oddechowe lub skórę. Na podstawie licznych badań, został uznany za substancję rakotwórczą. Jak rozpoznać zatrucie benzenem? Jakie są konsekwencje kontaktu z tym związkiem chemicznym?
Patulina w niektórych owocach powstaje w wyniku ich stłuczenia lub uderzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno wykrajać zgniłych miejsc i zjadać reszty owocu, która tylko pozornie jest zdrowa. Trująca patulina potrafi przenikać w głąb tkanki, powodując zatrucia pokarmowe, wrzody i krwawienia. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia patuliną i na czym polega leczenie.
Zatrucie arsenem nie jest częste, ale należy pamiętać, że ten pierwiastek znajduje się między innymi w wielu produktach, które lądują na naszym talerzu. Często jesz ryż, bo uważasz, że jest zdrowszy niż ziemniaki? A może zajadasz się owocami morza? Uważaj, nadmiar arsenu w diecie może być niebezpieczny dla zdrowia - jego rakotwórcze działanie zostało już dobrze udokumentowane.
Zatrucie alkoholem to nie to samo co upojenie alkoholowe czy kac. Zatrucie alkoholem jest znacznie poważniejszym stanem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są objawy zatrucia alkoholowego? Na czym polega leczenie? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z podejrzeniem zatrucia alkoholowego?
Zatrucie metalami ciężkimi najczęściej dotyczy osób, które mają z nimi kontakt w codziennej pracy. Jednak objawy zatrucia metalami ciężkimi mogą się pojawić także po spożyciu skażonej wody czy żywności, gdyż w tej także występują pierwiastki szkodliwe dla zdrowia. Jakie są przyczyny i objawy zatrucia metalami ciężkimi?W których produktach żywnościowych są obecne metale ciężkie? Na czym polega leczenie zatrucia metalami ciężkimi?
O tym, jak odróżnić grzyby jadalne od grzybów trujących krąży wiele fałszywych informacji. To one zazwyczaj są przyczyną fatalnych pomyłek. Oto najczęściej powtarzane. Sprawdź, czy znasz mity o grzybach trujących.
Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyny pleśni występujące m.in. w obitych owocach. Mikotoksyny są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych można znaleźć mykotoksyny i jak uniknąć zatrucia.
Na zatrucie ołowiem (ołowica) narażone są nie tylko osoby, które mają zawodowy kontakt z tym metalem, lecz także dzieci. Ołów może się bowiem znajdować w niektórych zabawkach, a także w farbkach, plastelinie czy kredkach świecowych. To właśnie dla najmłodszych ołów stanowi największe zagrożenie, gdyż są oni szczególnie podatni na wszelkiego rodzaju trucizny. Jakie są przyczyny i objawy zatrucia ołowiem? Na czym polega leczenie?