Urazy, wypadki

Reanimacja małego dziecka wygląda inaczej niż dorosłego. Gdy poznasz zasady udzielania pierwszej pomocy nieprzytomnym, nieoddychającym dzieciom, jest szansa, że w razie wypadku nie wpadniesz w panikę i uratujesz maluchowi życie. Zobacz instrukcję sztucznego oddychania i masażu serca u dzieci.
U kilkumiesięcznych dzieci o zakrztuszenie się jest dość łatwo. Najczęściej zdarza się to wtedy, gdy niemowlę włoży do buzi jakiś przedmiot, który utrudni przepływ powietrza, a tym samym oddychanie. Dlatego, żeby uniknąć niezwykle groźnych skutków zakrztuszenia, poznaj zasady udzielania w takich przypadkach pierwszej pomocy.
Spędzasz wakacje nad morzem czy jeziorem? Pamiętaj, by korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych. Bezwzględnie przestrzegaj zasad plażowania i kąpieli, a także pilnuj dzieci, jeśli są z tobą! A gdy zauważysz, że ktoś tonie, wezwij ratownika lub gdy go nie ma w pobliżu, telefonuj pod nr 601 100 100 lub 112.
Zlekceważenie skręcenia stawu może spowodować jego odnowienie w niedługim czasie w przyszłości. Nieleczone grozi przedwczesnym zużyciem się stawu.
Na urlopie chcesz nadrobić zaległości spowodowane siedzącym trybem życia? To naraża mięśnie na urazy, sprzyja stłuczeniom i przeciążeniom mięśni, powoduje ból.
Kiedy zawał serca ma miejsce w pracy, najważniejsze jest rozpoznanie objawów zawału oraz właściwe zachowanie przed przyjazdem karetki. Dlatego warto znać kilka zasad bezpiecznego postępowania w przypadku zawału.
By coś sobie skręcić, zwichnąć lub złamać, czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch. Co robić, gdy po wypadku kończyna boli i puchnie w oczach? Czym się różni skręcenie od zwichnięcia albo złamania i jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku kontuzji nogi lub ręki?
Jeden nieostrożny krok wystarczy, by doszło do skręcenia kostki czy stłuczenia kolana. Jak złagodzić skutki nagłych kontuzji?
Wystarczy chwila nieuwagi, aby stłuc kolano, skręcić nogę w kostce albo naciągnąć mięsień. Do urazów dochodzi nie tylko na boisku, mogą się przytrafić wszędzie. Warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Uszkodzenia stawów kolanowych bardzo często przytrafiają się sportowcom. Z reguły są to skręcenia i stłuczenia, także naciągnięcia i naderwania więzadeł. Uraz kolana zawsze trzeba konsultować z lekarzem ortopedą. Jeśli będzie trzeba zaleci on unieruchomienie stawu. Rehabilitację uszkodzonego stawu kolanowego można rozpocząć już w domu.