Przebieg ciąży

Magda nie myślała o dziecku. Chociaż ciąża była dla niej kompletnym zaskoczeniem, to jednak szybko dostosowała się do nowej sytuacji. Uczestniczyła w zajęciach szkoły rodzenia, dbała o siebie i cieszyła się, że zostanie mamą.
Kiedyś wydawało ci się, że ciąża żony to pestka, a problemy zaczną się dopiero po porodzie. Już wiesz, że byłeś w błędzie. Ciężarna partnerka potrafi facetowi dać niezłą szkołę. Zmiany nastroju, zachcianki, kaprysy i różnego rodzaju lęki zdarzają się teraz bardzo często. A wszystkiemu winna jest burza hormonów w ciąży.
Odmienny stan wiele zmienia w twoim życiu, ale nie czyni z ciebie odmieńca. Nie unikaj przyjaciół i nie izoluj się. Życie towarzyskie nadal są dla ciebie! Samotność sprzyja stanom lękowym i depresyjnym. Teraz, kiedy jesteś w ciąży potrzebujesz wsparcia nie tylko partnera, ale i rodziny, przyjaciół czy znajomych z pracy.
Czy tego chcesz, czy nie – w ciąży twoje przyzwyczajenia ulegną zmianie, ponieważ tak zdecyduje twój organizm. Możesz nagle polubić inny gatunek filmów, muzyki. Z imprezowiczki stać się domatorką. Z kobiety lubiącej seks, taką o niskim libido. Co robić? Cóż, na jakiś czas poddaj się temu, co dyktuje ci twoje ciało.
Pewne komplementy i słowa pocieszenia bywają zupełnie nietrafione i mogą sprawić, że kobieta w ciąży zwyczajnie się obrazi. To, co niektórym wydaje się pochwałą lub radą płynącą prosto z serca, może ranić i irytować kobietę w odmiennym stanie. Panowie koniecznie się z tym zapoznajcie i uważajcie na to, co mówicie do swojej partnerki w ciąży!
Ciągle słyszysz, że w ciąży czegoś nie powinnaś jeść, robić albo oglądać, bo jest niezdrowe dla dziecka. Nawet najukochańsi najbliżsi mogą stać się w ciąży prawdziwą zmorą, jeśli pozwolisz im bezkarnie udzielać dobrych rad, dokarmiać się i wtrącać w każdy twój ruch. Są jednak sposoby, by choć trochę poskromić ich zapędy wynikające z życzliwości i troski o zdrowie dziecka i twoje.
Można powiedzieć, że już w brzuszku dziecko ma swoje upodobania. Lubi głaskanie, spokojną muzykę i pływanie, nie znosi natomiast hałasu, stresu, złych emocji i oczywiście alkoholu i papierosów. Jego upodobania nie wynikają z wyboru, tylko z faktu, że pewne bodźce są dobre dla jego rozwoju, a inne nie. Zobacz, co malec odbiera pozytywnie, a czego „nie lubi”.
Przeziębienie w ciąży zdarza się tak samo często jak i przed czy po niej. Jesteś w ciąży i masz typowe objawy - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar, gorączkę? Nie wiesz, co robić, żeby nie zaszkodzić sobie albo dziecku? Nie wpadaj w panikę, zacznij działać! Oto skuteczne i bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży.
Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.
Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te pytania nurtują każdą przyszłą mamę. Przeczytaj, jak rozwija się płód tydzień po tygodniu - od momentu poczęcia aż do porodu.
Pierwsze objawy ciąży często są mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Mogą być łudząco podobne do symptomów zatrucia pokarmowego. Dotyczy to zwłaszcza objawów ciąży w pierwszych tygodniach. Dowiedz się, jak rozpoznać ciążę i kiedy pojawiają się jej najwcześniejsze oznaki.
Przezierność karkowa, a dokładniej - ocena przezierności karkowej płodu - to jedno z badań prenatalnych, pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. USG z oceną przezierności karkowej płodu rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że to badanie powinna mieć wykonane każda kobieta, która spodziewa się dziecka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza