Choroby pasożytnicze
Gorączka Q to potencjalnie śmiertelna odzwierzęca choroba zakaźna. Gorączka Q może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu czy zapalenia wątroby. Głównym źródłem zakażenia dla człowieka są zwierzęta hodowlane – krowy, owce, kozy – oraz psy i koty. Jakie są przyczyny i objawy gorączki Q? Na czym polega leczenie?
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się, jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Nosicielami nużeńca jest większość dorosłych, ale tylko u niektórych rozwija się wywoływana przez niego choroba nazywana nużycą lub demodekozą. Często myli się ją z innymi chorobami skóry i oczu lub z reakcjami alergicznymi. Jakie są objawy nużycy?
Parazytoza to choroba wywoływana przez pasożyty. Pasożyt to określenie wywodzące się z greki i oznacza „spożywający przy stole innego”. Trafia w samo sedno, bo we współczesnym rozumieniu każdy pasożyt żyje kosztem swojego żywiciela. Niektóre upodobały sobie ciało człowieka. Jakie są objawy parazytozy i jak przebiega jej leczenie?
Robaki obłe (inaczej nicienie) to pasożyty należące do tych, które najczęściej wywołują choroby u ludzi. Drogi zarażenia i objawy zależą od tego, z którym gatunkiem mamy do czynienia. Jakie są objawy zarażenia nicieniami i jak przebiega leczenie?
Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego związane jest najczęściej z niedostateczną higieną - zwłaszcza zbyt rzadkim myciem rąk i niedostatecznym myciem owoców i warzyw. Pasożyty atakują nas także z powodu mody kulinarnej na jedzenie surowego mięsa i ryb. Jakie są objawy pasożytów przewodu pokarmowego?
Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale) to pasożyt człowieka z rodziny nicieni. Tęgoryjec może się zadomowić w naszym organizmie, gdy zjemy niedokładnie umyty owoc, a nawet gdy chodzimy boso po ziemi. Na szczęście, w naszej szerokości geograficznej zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy należy do rzadkości, ale wybierając się na wycieczkę do ciepłych krajów pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności. Jak objawia się zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy i jak się go pozbyć?
Powikłania po boreliozie zarówno te neurologiczne, stawowe jak i sercowe mogą być bardzo groźne. Na powikłania narażone są głównie osoby, które nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby i w związku z tym przeszła ona w fazę przewlekłą. Sprawdź, jakie są powikłania po boreliozie.
Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się około 20 procent dorosłych i prawie 40 procent dzieci. Na owsicę szczególnie narażeni są nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe, sprzątaczki oraz, oczywiście, rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiedz się więcej objawach i leczeniu owsicy.
Nużeniec to mikroskopijny pajęczak, który zasiedla okolice rzęs i powiek większości dorosłych ludzi. Dolegliwości wywołane przez tego pasożyta bywają mylone z symptomami innych chorób skóry oraz oczu, a także z reakcjami alergicznymi. Ale nużeniec występuje nie tylko w okolicach oczu. Gdzie jeszcze można go znaleźć?
Zespół larwy skórnej wędrującej jest rzadko spotykaną w Polsce chorobą. Najczęściej występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych, a co za tym idzie, można się nią zarazić na egzotycznych wakacjach. Czym objawia się zespół larwy skórnej wędrującej i jak wygląda jego leczenie?
Świerzb to choroba, którą wywołuje pasożyt - świerzbowiec ludzki. Objawy świerzbu to uporczywy świąd i charakterystyczna wysypka. Leczenie domowe tej choroby zwykle nie daje zadowalających rezultatów i konieczne jest leczenie farmakologiczne. Dowiedz się, jak wygląda świerzb i jakie są jego przyczyny.
Więcej z działu Zdrowie
Materiał partnerski
Redakcja poleca