Neurologia

Zespoły padaczkowe to tak naprawdę różne odmiany padaczki, a pomiędzy poszczególnymi z nich występują nierzadko znaczące odmienności. Dotyczą one m.in. momentu, w którym dochodzi do zachorowania, ale i charakteru pojawiających się w danym zespole padaczkowym napadów oraz towarzyszących im innych dolegliwości. Zaznaczenia wymaga również to, że określenie, na jaki zespół padaczkowy cierpi dany pacjent, potrzebne jest do ustalenia jego rokowań, ale i do zaplanowania właściwego dla niego leczenia padaczki.
Wczesne objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, spowolnienie ruchów, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, zaburzenia połykania czy depresja. Czy wiesz, że pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą pojawić się już około 21 roku życia? Jakie są wczesne objawy choroby Parkinsona?
Afazja to problemy z mówieniem - polegać one mogą zarówno na trudnościach z wypowiadaniem się, jak i na niemożności zrozumienia zdań wypowiadanych przez innych ludzi. Przyczyną afazji są różne uszkodzenia struktur ośrodkowego układu nerwowego - najczęstszą z nich jest udar mózgu. Jakie są rokowania pacjenta z afazją - czy istnieją szanse na to, że odzyska on zdolność swobodnego mówienia i rozumienia mowy?
Sarkopenia - mimowolna utrata masy mięśniowej, ich wytrzymałości i siły u osób starszych jest ważnym problemem klinicznym, który dotyka miliony starszych osób na świecie. Czy sarkopenii można zapobiegać? Jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie sarkopenii?
13-letnia Afsheen Gul przez większość życia miała szyję wygiętą pod kątem 90 stopni. Dziewczynka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie przeszła skomplikowaną, długo wyczekiwaną operację, która dała jej szansę na normalne życie. Choć to jeszcze nie koniec leczenia, Afsheen już teraz jest bardzo szczęśliwa.
Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazuje, że media społecznościowe mogą być wykorzystywane do wykrywania zachowań poprzedzających nagłą nieoczekiwaną śmierć w padaczce (SUDEP), która jest główną przyczyną zgonów u osób z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi.
Gorączka mózgowa to raczej rzadko spotykany termin, który jednocześnie oznacza wyjątkowo poważny, zagrażający życiu stan. Doprowadzać do jej wystąpienia mogą różne schorzenia, które skutkują uszkodzeniem tkanki nerwowej, takie jak np. udar mózgu czy krwawienie podpajęczynówkowe. Jak rozpoznaje się gorączkę mózgową, jakie mogą być jej następstwa i jak ją leczyć?
Choroba lokomocyjna (kinetoza) dotyka przede wszystkim dzieci, ale co dziesiąty dorosły z niej "nie wyrasta". Gdy dłużej jedzie samochodem, płynie statkiem czy leci samolotem - czuje się fatalnie,ma zawroty głowy, męczą do nudności i wymioty. Chorobie lokomocyjnej nie zawsze można w pełni zapobiec, ale zawsze warto złagodzić dolegliwości.
Zanik wieloukładowy (multiple system atrophy, MSA) pod względem objawów nierzadko przypomina chorobę Parkinsona, odróżnia go jednak od tej choroby to, że jest schorzeniem znacznie poważniejszym. Przeczytaj więc, jakie są przyczyny i objawy zaniku wieloukładowego oraz dowiedz się, jak przebiega leczenie.
Udar pnia mózgu stanowi jedną z najpoważniejszych postaci udaru mózgu – w strukturze tej zlokalizowane są ważne dla podstawowych czynności życiowych ośrodki, w związku z czym jej uszkodzenie może prowadzić nawet i do śmierci. Szczęśliwie udar pnia mózgu jest stosunkowo rzadki wśród udarów wszystkich części ośrodkowego układu nerwowego. Jakie jednak mogą przyczyny tej choroby i jakie dolegliwości sugerować mogą właśnie udar pnia mózgu?
Katatonia to zaburzenie aktywności ruchowej. Może ona przebiegać dość skrajnie - od znacząco zmniejszonej aktywności psychoruchowej po znaczne pobudzenie. W przeszłości katatonię wiązano ze schizofrenią. Dziś wiadomo, że do katatonii mogą doprowadzić nie tylko zaburzenia i choroby psychiczne, ale i rozmaite choroby neurologiczne czy zaburzenia metaboliczne. Jak dokładnie przebiega katatonia, jakie mogą być jej objawy, a jakie możliwości leczenia tego stanu?
Padaczka alkoholowa to powikłanie zespołu abstynencyjnego. Padaczka alkoholowa pojawia się tylko u tych alkoholików, którzy zaprzestali picia lub drastycznie ograniczyli ilość spożywanego alkoholu. Jakie są przyczyny i objawy padaczki alkoholowej? Jak przebiega leczenie alkoholików zmagających się z tą chorobą? Jak wygląda pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej?

Układ neurologiczny i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.