Zdrowie psychiczne

Dużo mówi się o tym, jak ważna jest miłość do siebie. Ale co to oznacza w praktyce? Miłość własna to uczucie bezwarunkowe - można ją czuć nawet, gdy zawodzimy samych siebie. Może ona pomóc stawić czoła swoim lękom, wspierać, gdy dokonujemy autosabotażu, zmuszać się do podejmowania zdrowego ryzyka i stanowić drogowskaz w poszukiwaniu tego, co dla nas najlepsze. Jak żyć w zdrowej relacji z samym sobą?
Kryzys wieku średniego to zjawisko dobrze nam znane. Coraz częściej jednak stres i niepewność - charakterystyczne dla kryzysu - dotykają młodszych osób. Mówimy wówczas o kryzysie ćwierci wieku. Co może go wywołać i jak przez niego przejść?
Zdrowie psychiczne dzieci stało się ważnym tematem do dyskusji dopiero w świetle pandemii. Problem ten jednak szerzy się od dawna. Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła liczba młodzieży, która zażyła leki lub inne substancje chemiczne celem zakończenia życia.
Gdy wiosna coraz bliżej, odczuwasz wieczne zmęczenie, masz problemy z koncentracją, ciągle chce ci się spać. Niby nic ci nie jest, ale serce kołacze, głowa boli, w kościach łamie... Ze skutkami przesilenia wiosennego można jednak skutecznie walczyć. Na wiosenne zmęczenie pomoże dieta, napary, niwelowanie stresu i terapia światłem.
Demencja rozwija się podstępnie. To poważna zmiana dla osoby chorej i prawdziwe wyzwanie dla opiekuna. Aby prawidłowo podejść do tematu tej przypadłości, należy zrozumieć jej mechanizm działania. O trudach opiekunów osób z demencją rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psycholożką, neuropsycholożką i psychoterapeutką oraz autorką książki “Idealny opiekun nie istnieje” i założycielką bloga “Poznaj demencję”.
W świetle nowych badań łączących szkodliwe picie ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa, pojawiają się głosy wzywające do zmian w strategii zapobiegania samobójstwom.
Wojna w Ukrainie trwa. Wiele osób straciło dom, dobytek życia, pracę. Uciekając przed rosyjską agresją, opuścili ukochaną ojczyznę, bliskich, przyjaciół. Tracą bezpowrotnie wszystko, co w życiu osiągnęli, ich życie zmienia się diametralnie. Trafiają do obcego kraju, gdzie mówi się w innym języku, gdzie nie znają nikogo.
Według nowych badań opublikowanych przez American Psychological Association, narażenie na ozon pochodzący z zanieczyszczeń powietrza wiąże ze wzrostem objawów depresji u nastolatków. Dotyczy to także obszarów spełniających normy jakości powietrza.
Niezależnie od tego, czy jest to kwestia globalna, taka jak rozdzierająca serce wojna, czy też sprawa osobista - ludzie potrzebują narzędzi, które pomogą radzić sobie w okresach długotrwałego stresu. Okoliczności i zasoby każdego z nas są bardzo różne — poniższe zasady dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb. Jak wygląda „miłość własna” w praktyce?
Kompulsywne objadanie się nie jest wyrazem słabej woli albo łakomstwa. To często jedyny sposób na rozładowanie skumulowanych emocji. Dlatego w pracy nad tym zaburzeniem konieczna jest współpraca z psychoterapeutą, a czasem również lekarzem, który przepisze nam środki farmakologiczne poprawiające pracę mózgu.
Uziemianie jest jednym z elementów terapeutycznych wprowadzonych przez psychoterapeutę Aleksandra Lowena. Stosowana jest w celu zredukowania lęku. Aby zredukować lęk, trzeba poznać techniki, które pomogą zminimalizować siłę jego działania, takie jak np. odpowiedni sposób oddychania, jak najczęstsze przywracanie się do chwili obecnej, czy właśnie uziemianie. Na czym ono polega?
Wojna, pożary, powodzie, ataki terrorystyczne – to sytuacje traumatyczne, które powodują u człowieka ogromne napięcia w ciele. Zwykle są one tak silne, że ich skutki rzutują negatywnie na organizm przez wiele lat. Aby wrócić do równowagi emocjonalnej i fizycznej, nie wystarczy tylko psychoterapia. Konieczna jest praca z samym ciałem i zastosowanie technik uwalniających napięcia, takich jak chociażby metoda TRE.