Psychologia

Niepokój to odczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Zetknąć się z nim może każdy z nas, wewnętrzny niepokój pojawiać się może bowiem może zarówno w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych, jak i w związku z zaburzeniami psychicznymi. Jak więc pozbyć się uczucia wewnętrznego niepokoju, jakie są przyczyny niepokoju i dlaczego ciągle odczuwamy wewnętrzny niepokój?
Zdrada – dla jednych nic wielkiego, dla innych koniec relacji. Choć ma wiele wymiarów, głównie kojarzymy ją z typowym skokiem w bok. Między innymi o tym, jak zdradzamy i jak radzić sobie ze zdradą, rozmawialiśmy z psychologiem i trenerem umiejętności psychospołecznych Klaudią Klukowską.
Zespół Dandy'ego-Walkera znany jest w piśmiennictwie od XIX wieku, jednak szczegółowe badania zaczęły się odbywać na początku XX wieku. Dziś wiadomo, że dotyka on jedno na 25 do 50 tys. urodzonych dzieci. Zespół Dandy’ego-Walkera to choroba polegająca na m.in. niedorozwoju robaka móżdżku, poszerzenie komory czwartej mózgu i uniesieniu zatok mózgowia. Z zespołem Dandy’ego-Walkera żyje Krzysztof, który niebawem będzie miał 40 lat.
Żyjemy w specyficznym środowisku, dla którego rodzina i związek to bardzo istotne elementy życia. Presja na bycie #wzwiązku, na "posiadanie kogoś", rośnie wraz z wiekiem. O tym, jak reagować na trudne pytania, jak nie dać się presji ze strony najbliższych i jak sobie z nią radzić, kiedy jej ulegamy, zapytaliśmy socjolożkę, dr hab. Paulę Pustułkę, profesorkę Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Kierowniczkę ośrodka badawczego Młodzi w Centrum Lab.
Autyzm to zaburzenie genetyczne. Większość społeczeństwa kojarzy je z wycofaniem, opóźnieniem w rozwoju, agresją. Okazuje się, że osoby z autyzmem żyją wśród nas i mają się całkiem dobrze. Bartek Jakubowski, bohater kolejnego odcinka cyklu “Żyję z…” udowadnia, że nie ma nic wspólnego z wytworzonym przez społeczeństwo stereotypem.
Sennik, przedstawiający znaczenie snów ludzkość tworzy już od zarania dziejów. Senniki tworzono bowiem nawet w starożytności. Czy sny mogą wpływać na zdrowie lub być odzwierciedleniem towarzyszących nam emocji? Dowiedz się, co według sennika oznaczają ukryte w snach najpopularniejsze symbole.
Zdrada - takiego snu bardzo się obawiamy i pamiętamy go jeszcze długo po przebudzeniu. Powtarzające się sny o zdradzie mogą mieć też negatywny wpływ na emocje. Warto jednak pamiętać, by nie traktować snu o zdradzie jako proroctwa.
Gdy wiosna coraz bliżej, odczuwasz wieczne zmęczenie, masz problemy z koncentracją, ciągle chce ci się spać. Niby nic ci nie jest, ale serce kołacze, głowa boli, w kościach łamie... Ze skutkami przesilenia wiosennego można jednak skutecznie walczyć. Na wiosenne zmęczenie pomoże dieta, napary, niwelowanie stresu i terapia światłem.
Demencja rozwija się podstępnie. To poważna zmiana dla osoby chorej i prawdziwe wyzwanie dla opiekuna. Aby prawidłowo podejść do tematu tej przypadłości, należy zrozumieć jej mechanizm działania. O trudach opiekunów osób z demencją rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psycholożką, neuropsycholożką i psychoterapeutką oraz autorką książki “Idealny opiekun nie istnieje” i założycielką bloga “Poznaj demencję”.
Wojna w Ukrainie trwa. Wiele osób straciło dom, dobytek życia, pracę. Uciekając przed rosyjską agresją, opuścili ukochaną ojczyznę, bliskich, przyjaciół. Tracą bezpowrotnie wszystko, co w życiu osiągnęli, ich życie zmienia się diametralnie. Trafiają do obcego kraju, gdzie mówi się w innym języku, gdzie nie znają nikogo.
Niezależnie od tego, czy jest to kwestia globalna, taka jak rozdzierająca serce wojna, czy też sprawa osobista - ludzie potrzebują narzędzi, które pomogą radzić sobie w okresach długotrwałego stresu. Okoliczności i zasoby każdego z nas są bardzo różne — poniższe zasady dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb. Jak wygląda „miłość własna” w praktyce?
Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego. U każdego będzie przebiegać inaczej. U Izabeli spowodowała znaczny ubytek wzroku i słuchu. Dziś Iza wraz ze swoim mężem Jakubem, udowadnia, że można czerpać z życia garściami, a wózek wcale nie jest przeszkodą w osiąganiu życiowych celów. Jak wygląda ich życie z chorobą? Jak definiują szczęście i jakie mają plany na przyszłość? O tym opowiedzieli w kolejnym odcinku cyklu “Żyję z…”.

Psychologia, mechanizmy rządzące człowiekiem. Wszystko co dotyczy zachowania, nastroju, związków, relacji międzyludzkich, zmiany nastrojów. Psychologia osobowości, psychologia dziecka, psychologia społeczna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia rozwojowa, zaburzenia rozwoju, wychowanie, najczęstsze problemy wychowawcze, błędy wychowawcze popełniane przez rodziców. Zagadnienia na tematy takie jak: dusza i rozum, nałogi, uzależnienia, relaks. Zrozum mechanizmy psychologiczne, procesy poznawcze. Profesjonalne porady psychologiczne, książki psychologiczne. rozwiązywanie problemów, choroby, leczenie uzależnień, psychologia w życiu codziennym, relacje interpersonalne.