Psychologia

Historia zdrowotna Grzegorza mogłaby okazać się świetnym scenariuszem na film. Wirusowe zapalenie wątroby typu 2 prawie go zabiło, ale nie poddał się – przeszedł przeszczep, a po 10 latach wziął udział w zawodach triathlonowych Ironman. Dzisiaj wspiera innych biorców, osoby dializowane oraz pacjentów przed przeszczepem w ramach działalności fundacji, którą założył.
Kompulsywne objadanie się nie jest wyrazem słabej woli albo łakomstwa. To często jedyny sposób na rozładowanie skumulowanych emocji. Dlatego w pracy nad tym zaburzeniem konieczna jest współpraca z psychoterapeutą, a czasem również lekarzem, który przepisze nam środki farmakologiczne poprawiające pracę mózgu.
Uziemianie jest jednym z elementów terapeutycznych wprowadzonych przez psychoterapeutę Aleksandra Lowena. Stosowana jest w celu zredukowania lęku. Aby zredukować lęk, trzeba poznać techniki, które pomogą zminimalizować siłę jego działania, takie jak np. odpowiedni sposób oddychania, jak najczęstsze przywracanie się do chwili obecnej, czy właśnie uziemianie. Na czym ono polega?
Wojna, pożary, powodzie, ataki terrorystyczne – to sytuacje traumatyczne, które powodują u człowieka ogromne napięcia w ciele. Zwykle są one tak silne, że ich skutki rzutują negatywnie na organizm przez wiele lat. Aby wrócić do równowagi emocjonalnej i fizycznej, nie wystarczy tylko psychoterapia. Konieczna jest praca z samym ciałem i zastosowanie technik uwalniających napięcia, takich jak chociażby metoda TRE.
Błędne przekonania na temat leków antydepresyjnych, strach, brak mocy sprawczej, które towarzyszą depresji nierzadko stają na drodze do podjęcia leczenia osoby chorej. Depresja potrafi skutecznie “wydrzeć” z życia, odebrać pełnione dotychczas ważne, życiowe role.
Ekstrawertyk - kim jest? To typ osobowości, który zyskuje energię przebywając wśród innych ludzi. Traci ją, gdy spędza czas w samotności. Ekstrawertyk jest pełen optymizmu, a jego życie ma szybkie tempo i przesycone jest realizacją pasji. Ekstrawertyzm przejawia się w kierowaniu uwagi na innych - na otaczający świat. Ekstrawertyk stanowi więc przeciwieństwo skierowanego ku sobie introwertyka. Przeczytaj, kim jest ekstrawertyk!
Wyniki badań sugerują, że akty życzliwości mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ofiarodawców. Forma nie ma większego znaczenia - może to być wolontariat, przekazanie pieniędzy na cele dobroczynne, pomoc osobie niepełnosprawnej lub potrzebującej. Sprawdzono również, jak altruizm poprawia zdrowie fizyczne.
Luty to miesiąc miłości, ale dla wielu ludzi to okres rozważania o wcześniejszych relacjach. O tym, w jakich sytuacjach warto rozważyć ponowne wejście w związek, jak takie myśli wpływają na obecną relację, a także czyim zdaniem powinniśmy się kierować przy podjęciu decyzji, rozmawialiśmy z psychoterapeutką Magdaleną Sekowską, dyrektorem Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para - Jednostka.
Strach jest reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Dowiedz się, skąd bierze się strach biologiczny, społeczny, moralny i dezintegracyjny. Jak sobie z nimi radzić i czym strach różni się od fobii?
Nieustannie stajemy w obliczu niepewności i obaw, w rezultacie czego cierpi nasze zbiorowe zdrowie psychiczne. Trudne wydarzenia wywołujące stres i strach mogą być jednak sygnałem do ponownego przemyślenia tego, w jaki sposób myślimy i żyjemy.
Wielu ciągle jej poszukuje, a ci, którzy ją znaleźli, starają się nie stracić tego uczucia, bo przecież każdy z nas pragnie być kochany. Miłość skrywa wiele tajemnic, dlatego poeci, terapeuci, przedstawiciele świata nauki próbują je rozszyfrować. Z okazji Walentynek postanowiliśmy z pomocą ekspertów z różnych dziedzin, rozwikłać kilka tajemnic związanych z miłością.
Magiczne grzybki dla dobrego samopoczucia? Jeśli nie słyszałeś o stosowaniu psychodelików w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, ten rok może to zmienić. Chociaż ten rodzaj leczenia nie będzie dostępny dla wszystkich w 2022 roku, eksperci twierdzą, że można spodziewać się, że ów trend rozwinie się w przyszłości.