Psychologia

Na depresję lekooporną cierpi ok. ⅓ osób, u których zdiagnozowano zaburzenia depresyjne. W skali świata na ten rodzaj depresji cierpią miliony ludzi. Wraz z nimi cierpią ich bliscy. Jednak teraz pojawiła się nadzieja.
Rzucenie palenia to spore wyzwanie - wymaga silnej woli i bezwzględnego przekonania o słuszności podjętej decyzji. Wielu obawia się, że poprawa stanu zdrowia i samopoczucia zajmie dużo czasu, jednak pierwsze korzyści zdrowotne można dostrzec już po godzinie od ostatniego papierosa. Co się dzieje po rzuceniu palenia?
Coraz częściej słyszy się o tym, że na świecie nastała tzw. "epidemia samotności". Problem ten uwypuklił się zdecydowanie wraz z rozwojem pandemii COVID-19. izolacje, obostrzenia oraz zagrożenie dla zdrowia coraz częściej zmuszają ludzi do spędzania czasu osobno. Jak możesz zmienić mimowolną izolację w cenne doświadczenie?
Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem bywa mobilizujący, lecz gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Skutki przewlekłego stresu to m. in. osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, cukrzycy. Jakie są przyczyny i skutki stresu, jak go pokonać?
Niedawno pożegnaliśmy stary rok, który dla wielu z nas był nie lada wyzwaniem. Utrzymujące się skutki trwającej pandemii COVID-19 z pewnością także odbiły się na naszym zdrowiu psychicznym. Co możesz zrobić, aby w nowym roku czuć się bezpieczniej, spokojniej i pewniej? Oto 8 propozycji.
Marihuana - jej wpływ na zdrowie - negatywny - potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.
Narkotyki dzielimy na twarde i miękkie narkotyki - ten podział na trwałe wpisał się do społecznej świadomości, choć ma charakter umowny i nie jest określony żadnymi przepisami. Za twarde uznaje się substancje psychoaktywne o najwyższym potencjale uzależniającym, m.in. heroinę i amfetaminę, natomiast do miękkich narkotyków zalicza się takie, które nie wywołują uzależnienia fizycznego, np. marihuanę.
Substancje psychoaktywne to zarówno środki o tajemniczych nazwach, jak metakwalon oraz ibogaina, jak i powszechnie znane kofeina i alkohol. Do grona substancji psychoaktywnych zaliczanych jest dużo nielegalnych substancji, jednakże produkty z niektórymi substancjami psychoaktywnymi znajdziemy na półkach każdego sklepu. Przeczytaj, czym są substancje psychoaktywne, jakie wywierają działania i dowiedz się, które z nich są legalne.
Utrzymywanie się pandemii czy związanych z nią obostrzeń niewątpliwie wpływa na stan psychiczny populacji ludzkiej. W związku z sytuacją epidemiologiczną jedne grupy doświadczają mniejszych, inne większych trudności. Jej skutki odczuwają również najmłodsi. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci? Jak pomóc dzieciom w dobie pandemii?
Typowo wtedy, gdy człowieka boli brzuch czy głowa, przyczyn takich dolegliwości upatruje się w jakichś patologiach dotyczących tychże właśnie narządów. Nie zawsze jednak jest tak, że rzeczywiście możliwe jest stwierdzenie organicznego podłoża doświadczanych przez pacjenta dolegliwości – czasami problem tkwi w głowie i wtedy można powiedzieć, że pacjent zmaga się z jakimiś zaburzeniami natury psychosomatycznej.
Zespół stresu popandemicznego obecnie nie widnieje w medycznych klasyfikacjach. Od dłuższego już czasu eksperci zwracają uwagę na to, jak bardzo utrzymująca się pandemia wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Wspomina się m.in., o tym, iż w związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną narasta rozpowszechnienie zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Coraz częściej słyszy się także o zespole stresu popandemicznego. Dowiedz się, czym jest i jakie są jego objawy.
Pandemia COVID-19 wpłynęła na funkcjonowanie świata na wiele różnych sposobów. Zmiany dotknęły światowej gospodarki, funkcjonowania rodzin, jak i szkół. Dość rzadko wspomina się o wpływie pandemii na stosowanie przez ludzi substancji psychoaktywnych, tymczasem okazuje się, że spożycie niektórych z nich mogło wzrosnąć, a innych zmaleć.