Pierwsza pomoc

Chwyt Heimlicha to technika pomocy przedlekarskiej stosowana w zadławieniach, często ratująca życie. Polega na mocnym uciśnięciu przepony w celu wypchnięcia ciała obcego, które utknęło w drogach oddechowych poszkodowanego. Dowiedz się, jak wykonać chwyt Heimlicha u osoby dorosłej, u dziecka, a nawet u siebie.
Jak udzielić pierwszej pomocy osobie użądlonej np. przez pszczołę czy szerszenia, która zaczyna puchnąć, dusić się, traci przytomność? Pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym powinna być udzielona jak najszybciej.
Poparzenia od fajerwerków dotyczą najczęściej dłoni i twarzy. Mogą być to uszkodzenia łączące oparzenie z urazem mechanicznym wywołanym przez odłamki petardy. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej w wyniku wybuchu fajerwerku lub petardy?
Udar słoneczny, zwany też udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub słonecznym, powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z objawami udaru słonecznego?
Objawy suchego i wtórnego utonięcia pojawiają się po wyjściu z wody, np. po kąpieli w morzu, basenie, a nawet w wannie, najczęściej u najmłodszych. Scenariusz zwykle jest podobny - po powrocie do domu znad jeziora czy basenu zmęczone dziecko kładzie się do łóżka, gdzie powoli "tonie" podczas drzemki. Jak rozpoznać objawy suchego i wtórnego utonięcia? Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pogryzienie przez psa wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku zwierzęcia są tylko powierzchowne rany. Lekarz powinien oczyścić i opatrzyć rany oraz - co najważniejsze - podać szczepionkę przeciwko tężcowi i wdrożyć profilaktykę wścieklizny. Sprawdź, co robić przy pogryzieniu przez psa, jak wygląda pierwsza pomoc i na czym polega leczenie poszkodowanego.
Konikotomia, krikotyroidotomia przezskórna, krikotyreotomia, jest to sposób udrożnienia dróg oddechowych za pomocą nacięcia więzadła pierścienno-tarczowego. Stosowana w stanach nagłych, pozwala udrożnić drogi oddechowe i uratować życie pacjenta. Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu? Czy mogą wystąpić powikłania po konikotomii?
Porażenie piorunem najczęściej zdarza się w górach i na wodzie. Porażenie piorunem w mieście jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Uderzenie piorunem jest bardzo niebezpieczne, gdyż może się skończyć śmiercią. Dlatego warto wiedzieć, co robić, a czego nie robić w czasie burzy, by uniknąć porażenia piorunem, a także jak wygląda pierwsza pomoc, gdy już dojdzie do porażenia. Warto także znać objawy i skutki porażenia piorunem.
Jak pomóc tonącemu? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie tonącej? Utonięcia to problem najczęściej wakacji. Co roku w Polsce ginie w ten sposób kilkaset osób. Część z nich można by uratować, jeżeli plażowicze wiedzieliby, jak pomóc tonącemu. Podajemy zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, instrukcję jak uratować tonącego, a także podpowiadamy, jak pomóc tonącemu i samemu nie zginąć.
Zranienia, skaleczenia skóry i inne urazy najczęściej występują w czasie wakacji. Rzadko bywa, by dziecko w tym okresie nie nabiło sobie guza, nie miało drzazgi lub otartych kolan. Jak udzielić pierwszej pomocy, aby urazy nie miały groźnych konsekwencji?
Jak wygląda pierwsza pomoc przy stłuczeniach? Przy drobnych urazach tkanki miękkiej należy jedynie zastosować zimny okład, dzięki któremu charakterystyczny dla stłuczeń siniak będzie mniejszy. Zupełnie inne zasady pierwszej pomocy obowiązują w przypadku stłuczenia kolana czy palca. Sprawdź, jak przeprowadzić pierwszą pomoc przy stłuczeniach.

Materiał partnerski

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia? Wszystko zależy od rodzaju rany. W wypadku zwykłego otarcia czy niewielkiego skaleczenia wystarczy oczyścić ranę zimną wodą. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta na pogotowiu, np. w celu wyjęcia ciała obcego z rany, przyjęcia szczepionki przeciwko tężcowi lub zszycia brzegów rany. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia i kiedy konieczna jest interwencja lekarza.