Kręgosłup, kości, stawy

Bóle rąk są powszechną dolegliwością, która może wynikać z różnych przyczyn - może występować po przeciążeniu, po urazie albo z powodu choroby ogólnoustrojowej. Źródło problemu może leżeć w samej ręce, jeśli doszło do kontuzji albo nadwyrężenia, a może być to także rezultat choroby zapalnej dotykającej całego organizmu. Jakie są przyczyny bólu rąk?
Ortopedzi coraz częściej mają do czynienia z nową chorobą cywilizacyjną – kciukiem telefonisty, wynikającą z intensywnego używania smartfonu. Kto wcześnie zareaguje na ból, ma szanse poradzić sobie z nim w prosty sposób.
Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą bogaczy", jest tak stara jak ludzkość, jednak medycyna wciąż nie poznała podłoża choroby i nie ma na nią skutecznego leku. Przeczytaj, jakie są przyczyny i objawy dny moczanowej oraz jak przebiega jej leczenie.
Osteopata to specjalista, który pomoże w ostrym bólu rwy kulszowej lub przewlekłych schorzeniach jelit, usuwa napięciowe bóle głowy i poprawia stan chorego na astmę. Zobacz, z jakimi dolegliwościami jeszcze możesz się udać do osteopaty i jak powinieneś przygotować się do pierwszej wizyty.
Jeśli codziennie nakładasz na kręgosłup zbyt wiele obowiązków, w końcu się buntuje. Może to objawiać się bólem karku i głowy, ale też uciskiem w piersi czy wzdęciami. Zobacz, które nieswoiste objawy mogą świadczyć o chorobach pleców.
Zapalenie skórno-mięśniowe to choroba reumatyczna, która atakuje mięśnie, doprowadzając do ich osłabienia, a także skórę, co objawia się różnymi, charakterystycznymi zmianami. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia skórno-mięśniowego? Na czym polega leczenie?
Ból pleców i kręgosłupa to jedna z częstszych dolegliwości, z jaką przychodzi nam się mierzyć. Doświadcza go aż od 50 do 80 proc. społeczeństwa. Uciążliwy ból krzyża utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego warto przyjrzeć mu się dokładniej. Jakie nawyki powodują ból pleców?
Ewolucyjnie kręgosłup przystosowany jest do ruchu, nie lubi siedzenia ani stania. Dlatego nic nie zrobi mu tak dobrze, jak regularna aktywność fizyczna. Zastosuj się do 8 prostych zasad, które pomogą w przyszłości uniknąć problemów z kręgosłupem.
Kolagenozy to grupa chorób, które przyczyniają się do patologicznych zmian tkanki łącznej. Należą do nich m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowy układowy i układowe zapalenie naczyń. Jakie są przyczyny i objawy chorób tkanki łącznej? Jak przebiega ich leczenie?
Jałowa martwica kości to zespół chorobowy polegający na powstawaniu zmian martwiczych tkanki kostnej bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów. Nekroza zwykle diagnozowana jest u dzieci w okresie gwałtownego wzrostu kości długich. Sprawdź, jakie są przyczyny i rodzaje jałowej martwicy kości i jak przebiega jej leczenie.
Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem dolegliwości się nasilają i nocą nie dają spać. Jeśli ortopeda zaleci operację nadgarstka, nie broń się przed nią, bo to najlepszy sposób na wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka. Dowiedz się więcej o objawach, leczeniu i rehabilitacji zespołu cieśni nadgarstka.
Złamania kości może być wynikiem nagłego urazu - upadku czy uderzenie. Złamanie kości może być też objawem poważanych chorób kości. Niezależnie od przyczyny złamania kości, pojawiają się te same objawy, takie jak, m.in. ograniczenie ruchomości kończyny i ból nasilający się przy ruchu, obrzęk. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny złamania kości i jakie są ich rodzaje.