Otyłość

Masz nadwagę lub już chorujesz na otyłość? Jesteś na diecie odchudzającej? A może po prostu chcesz zdrowo odżywiać się i nie przybrać na wadze? Poznaj 25 produktów, które przyspieszają przemianę materii i sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej.
Nadwaga u dzieci w Polsce jest dużym problemem. Aż 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 20 proc. nastolatków ma nadwagę. Niestety pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia prawdopodobnie jeszcze pogorszą te statystyki. Jakie są przyczyny nadwagi u dzieci? Jak pomóc dziecku, które zaczyna tyć? Dowiedz się, jak nadwaga wpływa na jego zdrowie i poznaj zasady prawidłowej diety dziecka.
Otyłość to skomplikowana choroba przewlekła. Powstaje z wielu różnych przyczyn i sama, bez leczenia, nie ustępuje. Jednego, "cudownego środka" na otyłość nie ma. Leczenie otyłości jest trudne, długie i wymaga zastosowania różnych metod dopasowanych indywidualnie do każdego chorego. Sprawdź jakie są przyczyny otyłości i jak się ją bezpiecznie leczy.
Karnawał trwa, a twoja figura daleka jest od doskonałości? Wbrew pozorom zdążysz ją jeszcze poprawić. Wystarczy trochę silnej woli, szybka dieta i... sporo sprytu. Poznaj sprytne triki, które sprawdzą się nie gorzej niż odchudzanie, gdy chcesz wyglądać szczupło, idąc na bal karnawałowy.
Chorzy na otyłość są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i to niezależnie od swojego wieku, płci i innych parametrów zdrowotnych. To wniosek z najnowszych 9 badań klinicznych, w których obserwowano ponad 6,5 tys. chorych na COVID-19 z 5 krajów. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Obesity Research & Clinical Practice”.
Im więcej zbędnych kilogramów, tym słabsza pamięć - do takich wniosków doszli naukowcy, analizując związki między wskaźnikiem BMI a demencją. Wyjaśnili również, dlaczego otyłość ma negatywny wpływ na pamięć i zapamiętywanie, a przede wszystkim - jak temu zapobiec. Wyniki ich badań opublikowano w International Journal of Epidemiology.
A co by Pani o mnie pomyślała, gdybym teraz wzięła łyżkę, nabrała zupy z mojego talerza, a potem wpakowała ją Pani do ust? I jeszcze zagarnęła resztki tej zupy z Pani buzi, żeby Pani wszystko „ładnie zjadła”. No, śmiało! Że jestem nieźle trzepnięta, prawda? No widzi Pani – a my, dorośli, „takie rzeczy” robimy własnym dzieciom!
Michał Gątarek (27 lat) po operacji bariatrycznej schudł 69 kg. Zmienił się nie do poznania. Nie tylko fizycznie.
Nie chciałam pójść na ten wykład o otyłości. Na sali nie byłam jedyną osobą z otyłością, a bałam się, że to na mnie wszyscy będą się gapić. A potem zobaczyłam pierwszy slajd prezentacji wykładowcy z hasłem: „PRAWDA: jesteś chory na otyłość, dlatego za dużo jesz i za mało się ruszasz”. Pomyślałam: kocham tego gościa! Rok później przeszłam operację bariatryczną. Teraz, jako lekarz z certyfikatem leczenia nadwagi i otyłości pomagam innym chorym.
Kiedy Artur Jeschke (52 lata) z Piły przygotowywał się do operacji bariatrycznej ważył 148 kg. Po operacji mankietowej resekcji żołądka schudł ponad 50 kg. Dziś wspomina tę woją decyzję, jako niezwykle ważny punkt zwrotny w jego życiu.
Pacjenci z otyłością znieczulani do operacji bariatrycznych wymagają szczególnego przygotowania anestezjologicznego do zabiegu i opieki podczas jego realizacji. O największych wyzwaniach i zagrożeniach związanych ze znieczuleniem pacjenta chorego na otyłość III stopnia (tzw. otyłość olbrzymią) rozmawiamy z dr. n. med. Marcinem Możańskim z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Informacja o kaloryczności produktów umieszczana na opakowaniach nie wystarcza, aby powstrzymać nas przed ich zjedzeniem. Konieczne są także wskazówki, ile czasu musimy poświęcić na wysiłek fizyczny, aby zużyć energię zawartą w tych produktach. To apel prof. Amandy Daley z Loughborough University w Wielkiej Brytanii z artykułu opublikowanego na łamach „Journal of Epidemiology and Community Health”.