Dermatologia

Modzele to odciski, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj nie powodują większego dyskomfortu, jednak nieleczone mogą spowodować ogromny ból i z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. Dotyczy to głównie kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie. Na modzele powinny zwrócić szczególną uwagę także osoby zmagające się z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Jak zapobiegać modzelom i co zrobić, jeśli już je masz.
Bielactwo nabyte (inaczej albinizm) zazwyczaj pojawia się po 10. roku życia. Jest to oznaka, że produkcja melaniny - grupy pigmentów wytwarzanych przez melanocyty (komórki pigmentowe), które nadają kolor skórze, tęczówkom oczu i włosom - została zaburzona. Jakie są przyczyny i objawy bielactwa nabytego? Z jakimi problemami zmagają się osoby chore na ten typ albinizmu? Sprawdź, jak przebiega leczenie bielactwa nabytego.
Łuszczyca paznokci występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową. W przebiegu łuszczycy paznokci zmiany mogą mieć różnorodny charakter, z czego najczęściej występującym i stwarzającym największe problemy dla pacjentów jest naparstkowanie. Jakie są przyczyny i objawy łuszczycy paznokci? Na czym polega leczenie? Czy pomogą leki bez recepty?
Łuszczyca krostkowa to dość rzadka postać łuszczycy, która jest jednocześnie jedną z cięższych odmian tej choroby – może nawet doprowadzić do zagrożenia życia pacjenta. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów łuszczycy, przyczyny choroby pozostają niejasne. Jak rozpoznać tę chorobę? Jakie są objawy łuszczycy krostkowej? Jakie są rokowania pacjentów, u których problem ten wystąpi? Czy leczenie łuszczycy krostkowej jest skuteczne?
Łupież to łuszczący się naskórek głowy. Jest problemem natury estetycznej, który, gdy nas dotyka, powoduje także dyskomfort psychiczny, zawstydzenie. Ale przede wszystkim to choroba skóry głowy, którą należy leczyć. Dowiedz się, co powoduje, że skóra na głowie łuszczy się i poznaj apteczne, a także domowe sposoby na pozbycie się łupieżu.
Łuszczyca skóry, łuszczyca plackowata, łuszczyca paznokci, łuszczyca głowy, łuszczyca krostkowa, łuszczyca stawowa ... każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z którąś z odmian łuszczycy wie, jak uciążliwa i niewdzięczna może być ta choroba. Czym jest łuszczyca? Jakie są objawy łuszczycy, jakie są jej przyczyny i rodzaje, i czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Alergia na kosmetyki pojawia się coraz częściej. Wynika to ze zwiększonej ilości konserwantów i środków zapachowych, które są do nich dodawane, jak i niejednokrotnie z indywidualnej nadwrażliwości na określony składnik produktu kosmetycznego. Aby przekonać się, która substancja nas uczula, należy przeprowadzić dokładną obserwację reakcji skóry po użyciu kosmetyku, jak również udać się na płatkowe testy skórne, które pozwolą namierzyć szkodliwy alergen.
Blizna nie jest jedynie problemem estetycznym. Jej występowanie wiąże się również z dolegliwościami bólowymi, swędzeniem, czy powstawaniem zrostów. Dlatego, aby zapobiec niekorzystnym skutkom tworzenia się blizny, warto jak najwcześniej zwiększać jej ruchomość i odklejać ją od innych tkanek. Pomocne w osiąganiu tego celu będą wszelkiego rodzaju techniki manualne wykonywane przez fizjoterapeutę oraz automobilizacje podejmowane samodzielnie w domu.
Trądzik różowaty charakteryzuje się zaczerwienieniem, pajączkami oraz krostkami. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia hormonalne i zaburzenia naczyniowo-ruchowe, winne są też geny. Na problemy z trądzikiem różowatym narażone są częściej osoby o jasnej karnacji i skórze naczynkowej.
Metoda mokrych opatrunków to istotny element leczenia atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy, liszaja i innych chorób dermatologicznych, które objawiają się zaczerwienieniem, suchością skóry, świądem oraz zmianami wypryskowymi. Mokre opatrunki pozwalają złagodzić te objawy, a dodatkowo stanowią barierę ochronną, m.in. przed alergenami. Sprawdź, na czym polega metoda mokrych opatrunków i jak ją stosować.
O tym, czy stres może powodować problemy skórne, mówi wiele doniesień naukowych. Wpływ czynników psychicznych, w tym stresu na stan skóry, jest często poruszaną kwestią wśród naukowców. Jak pokazują badania, nawet u około 30–60% pacjentów z problemami dermatologicznymi występują objawy związane z zaburzeniami depresyjnymi, urojeniowymi, a także lękowymi. Jak stres wpływa na stan skóry? Jakie choroby skórne może indukować i zaostrzać?
Truskawkowe nogi, czyli czerwone krostki po depilacji i goleniu, to częsty problem pojawiający się latem. Ich powstawaniu sprzyjają wszelkie podrażnienia skóry wywołane słońcem oraz wodą morską. Co jest przyczyną powstawania efektu truskawkowych nóg i jak to się leczy?