Dermatofibroma - przyczyny, objawy, leczenie
Dermatofibroma (inaczej włókniak twardy) to zmiana skórna, zazwyczaj pojedyncza, drobniejsza niż włókniak miękki. Zlokalizowane są w skórze o niezmienionej barwie, rzadziej lekko brunatnej. Umiejscowione najczęściej na kończynach, są przesuwalne wobec podłoża.
Dermatofibroma (inaczej włókniak twardy) zdecydowanie częściej występuje u kobiet, a większość rozwija się między 20. a 50. rokiem życia. Zdarza się, że wytworzenie włókniaka następuje po wcześniejszym urazie. Może dojść do tego w miejscu ukąszenia przez owada, a także na podłożu zapalenia mieszka włosowego. Znajdując podobną zmianę na ciele należy zastanowić się, czy wcześniej nie doświadczyliśmy podobnych sytuacji.
Spis treści
Dermatofibroma a włókniak miękki
Włókniaki można podzielić na miękkie i twarde (dermatofibroma).
Włókniaki miękkie to nowotwory wrodzone, jednak mogące pojawiać się w różnym wieku. Zwisają, niekiedy dają wprowadzić się w głąb skóry poprzez ucisk. Najczęściej mają zabarwienie skóry, mogą być też brunatnawe. Występują w chorobie Recklinghausena. W różnicowaniu włókniaków miękkich należy pamiętać o miękkich znamionach komórkowych, brodawczakach i tłuszczakach.
Dermatofibromatoma czyli włókniak twardy natomiast, należy do zmian włóknistych, pojawiających się niezależnie od wieku pacjenta, najczęściej u osób starszych. Defibromatomy nie można ucisnąć i wprowadzić w głąb tkanek.
Dermatofibroma - włókniak twardy | włókniak miękki | |
charakterystyka | twarda, uniesiona ponad poziom skóry grudka/ guzek o barwie jasnobrązowej do czerwonawobrązowej, kurczy się, wpukla przy uciskaniu- objaw Fitzpatricka | grudka na wąskiej szypule,barwa cielista lub brązowa |
leczenie | kriochirurgia,wstrzyknięcia glikokortykosteroidów,ablacja laserowa | kriochirurgia, elektrokoagulacja, powierzchowne ścięcie zmiany lub wycięcie nożyczkami |
Z czym różnicować dermatofibromę?
Przy rozpoznawaniu włókniaka twardego kluczowe jest badanie histologiczne. Inne zmiany skórne, które mogą przypominać dermatofibromę to:
- histiocytoma, który jest także guzem odczynowym
- zwłókniały naczyniak
- keloid, powstający w miejscu urazów (wtórny) lub bez przyczyny (samoistny)
Lekarz, najczęściej dermatolog, po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta może zaproponować dalsze leczenie w postaci usunięcia chirurgicznego lub obserwacji zmiany.
Dermofibroma - leczenie
Zmiany, które przeszkadzają pacjentowi, powodują defekty kosmetyczne lub dolegliwości bólowe można usunąć chirurgicznie. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W leczeniu włókniaków stosuje się również:
Nie jest to jednak konieczne, ponieważ dermatofibroma to łagodny nowotwór łącznotkankowy, który nie zagraża życiu pacjenta.