Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat
Wiek biologiczny pokazuje stopień zużycia naszego organizmu. Zdaniem lekarzy to on decyduje o tym, ile naprawdę mamy lat, a nie nasza metryka. Co wpływa na nasz wiek biologiczny i jak go zmierzyć? W jaki sposób można odmłodzić swój organizm?
Spis treści
Czy to możliwe, że jedna osoba w wieku 40 lat może mieć wiek biologiczny oceniany na 30, a inna na 50 lat? Owszem, jest to możliwe. Każdy z nas starzeje się bowiem w innym tempie. Co więcej - każdy z naszych narządów może być na innym etapie "zużycia". Możemy zatem mówić o wieku naszych zębów, wieku kostnym, wieku fizjologicznym, a nawet wieku sylwetki.
Co ma wpływ na nasz wiek biologiczny?
Naukowcy są zgodni co do tego, że na nasz wiek biologiczny mają wpływ zarówno genetyka, jak i czynniki środowiskowe. Do tych drugich możemy zaliczyć m.in.:
- tryb życia: aktywność fizyczna, wysypianie się, poziom stresu
- sposób odżywiania się
- unikanie używek
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała
- bycie pod stałą opieką lekarza
- stopień zanieczyszczenia środowiska
O ile na czynniki genetyczne mamy niewielki wpływ, o tyle czynniki środowiskowe zależą już w dużej mierze od nas. Dlatego wszystkie osoby, którym zależy na zachowaniu jak najdłużej sprawności intelektualnej i fizycznej, powinny prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, czyli: zdrowo się odżywiać, spać minimum 7-8 godzin na dobę, regularnie zażywać ruchu, unikać wszelkich używek i stresu, a także regularnie się badać. Badania wskazują też na to, że osoby oddychające czystszym powietrzem, a więc mieszkające poza dużymi miastami, też są zdrowsze.
Naukowcy od dawna szukali sposobów, by zmierzyć nasz wiek biologiczny bez przeprowadzania setek badań. Oto przykładowy test: