Ropień płuca - przyczyny, objawy, leczenie

2022-02-18 14:15
lekarz ogląda wyniki badań
Autor: Getty Images

Ropień płuc, choć obecnie występuje rzadko, nadal jest bardzo poważną chorobą, która może skończyć się usunięciem części płuca. Najczęstszą przyczyną ropnia płuc jest obecność ciała obcego w płucach lub rak płuc. Jakie są objawy ropnia płuca i jak przebiega leczenie?

Spis treści

  1. Ropień płuc - objawy
  2. Ropień płuc - diagnoza
  3. Ropień płuc - leczenie

Ropień płuc jest chorobą niebezpieczną, bowiem zagraża możliwością przerzutów np. do mózgu lub komplikacjami typu zgorzel płuc czy też wtórna skrobiawica.

Ropień płuc - objawy

Charakterystyczne objawy występujące przy ropniu płuc to:

  • kaszel
  • żółto - zielona plwocina, czasem z domieszką krwi
  • wysoka gorączka i dreszcze
  • odgłos bębenkowy w badaniu opukowym
  • rżenie drobnobańkowe
  • szmer oskrzelowy.
Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Ropień płuc - diagnoza

Rozpoznanie ropnia płuc opiera się na dokładnym wywiadzie, a następnie badaniu radiologicznym wykazującym obraz jamy z poziomem płynu. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie bronchoskopii. Materiał pobiera się do badania histopatologicznego, cytologicznego oraz bakteriologicznego, a także na grzyby i prątki gruźlicy.

Ropień płuc - leczenie

Na dzień dzisiejszy w terapii ropnia płuc stosuje się drenaż ułożeniowy, terapię antybiotykową (penicylinę, streptomycynę) oraz sulfonamidy. Penicylina stosowana jest ogólnie i odoskrzelowo drogą wlewów lub rozpylenia. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze połączone  z wziernikowaniem oskrzeli (bronchoskopoterapia). Jeśli po okresie 10 tygodnia leczenie nie przynosi skutku, konieczna jest operacja, bowiem przewlekły ropień powoduje zmiany w grubej ścianie, przez którą antybiotyki prawie nie przenikają.

CZYTAJ TEŻ: