Masz takie objawy? To można być angina ropna

2022-02-16 13:55
angina ropna
Autor: Getty Images

Angina ropna to potoczna nazwa zapalenia migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, wywołanego przez paciorkowce hemolizujące z grupy A. Jakie są objawy anginy ropnej? Jak powinno wyglądać leczenie anginy ropnej?

Spis treści

  1. Angina ropna: objawy
  2. Angina ropna: leczenie
  3. Angina ropna: powikłania
Angina - objawy i leczenie

Angina ropna to choroba zakaźna, wywoływana najczęściej przez paciorkowce hemolizujące z grupy A - lekarze mówią o niej angina paciorkowcowa. Dużo rzadziej przyczyną anginy są bakterie Escherichia coli czy Haemophilus influenzae. Angina przenosi się drogą kropelkową.

Migdałki są rozpulchnione i zaczerwienione, pojawia się na nich biały nalot, który w ciągu kilku godzin zamienia się w masywne, ropno-śluzowe czopy (stąd nazwa - angina ropna). Chory na anginę może zarażać nią otoczenie przez cały czas trwania choroby.

Angina ropna: objawy

Doświadczony lekarz nie ma problemu z rozpoznaniem anginy. Charakterystyczny wygląd migdałów oraz nieprzyjemny zapach z ust chorego mówią same za siebie - to dwa główne objawy anginy ropnej.

Poza tym anginie ropnej towarzyszą następujące objawy:

Czytaj też: Angina Plauta-Vincenta: angina na którą chorują tylko mężczyźni 

Angina ropna: leczenie

Angina ropna, ze względu na możliwe groźne powikłania, wymaga bezwzględnego leczenia antybiotykami.

Należy pamiętać, że najpoważniejszym powikłaniem anginy ropnej jest sepsa.

Najczęściej stosuje się antybiotyki zawierające penicylinę, a w przypadku uczulenie chorego na nią stosuje się antybiotyki makrolidowe. Zwykle po podaniu leków, po dwóch, trzech dniach gorączka obniża się, a stan ogólny chorego ulega poprawie, jednak całkowite wyleczenie następuje dopiero po około 2 tygodniach.

Czytaj też:

Angina ropna: powikłania

Powikłania po anginie ropnej zdarzają się przede wszystkim wtedy, gdy nie jest ona leczona antybiotykami. Są to:

Polecany artykuł:

Migdałki: wycinać czy nie?