Laryngologia

Endoskopowa operacja zatok to najnowocześniejsza metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok. Sprawdź, na czym polega endoskopowa operacja zatok przynosowych, kto kwalifikuje się do zabiegu i jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia tak małoinwazyjnego zabiegu.
Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.
Krtań jest jednym z tych ludzkich narządów, które mają najbardziej skomplikowaną budowę. Jednocześnie jest to także struktura wyjątkowo ważna – to dzięki krtani możemy mówić, ale i jej funkcją jest ochrona przed dostawaniem się do dalszych części dróg oddechowych różnych zanieczyszczeń. Choroby krtani – ze względu na to, że ich objawy mogą przypominać chociażby przeziębienie – są zwykle rozpoznawane dość późno, co stwarza ryzyko tego, że zdążą one doprowadzić do wystąpienia powikłań. Sprawdź więc, jakie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój, bo mogą być objawami właśnie chorób krtani.
Ropień okołomigdałkowy objawia się bardzo silnym bólem, zwykle po jednej stronie twarzy, promieniującym do ucha, któremu towarzyszy szczękościsk. W przypadku ropnia trzeba natychmiast jechać na ostry dyżur laryngologiczny, bo nieleczony ropień okołomigdałkowy może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych lub mózgu a to zagraża  życiu.
Flegma w gardle to szeroko rozpowszechniony problem, z którym styka się praktycznie każdy. Najczęściej na obecność flegmy w gardle skarżą się pacjenci z infekcjami. Do gromadzenia tej wydzieliny mogą doprowadzić również alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Przeczytaj, jakie mogą być jeszcze przyczyny flegmy w gardle oraz jakie metody są pomocne w walce z flegmą w gardle!
Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy katarze, w przebiegu którego często odnosi się wrażenie, że uszy są pełne wody lub powietrza. Dowiedz się, jakie są domowe sposoby na zatkane uszy.
Ból za uchem to dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Zdarza się, że prowokuje go podrażnienie pewnych włókien nerwowych, czasami zaś przyczyną problemu może być patologia dotycząca wyrostka sutkowatego czy struktur samego ucha. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu za uchem i co można zrobić, aby dolegliwość ta ustąpiła?
Ból gardła jest bardzo męczący. Gdy wirusy atakują gardło, z trudem mówisz, nie możesz przełknąć śliny, męczy cię chrypka. Gdy zawiodą już domowe sposoby leczenia infekcji i bólu gardła – płukanie, okłady lub ssanie tabletek – idź do lekarza. To może być angina – choroba, której nie wolno leczyć samemu.
Szumy uszne nie są wywoływane przez żadne dźwięki, nie mają wpływu na stan słuchu, nie pogarszają go ani nie poprawiają. Szumy uszne to zjawisko akustyczne, słyszane tylko przez osobę, której dotyczy. Dowiedz się więcej o przyczynach szumów usznych i schorzeniach, którym szumy uszne towarzyszą.
Zapalenie krtani zwykle jest wynikiem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła. Zapalenie krtani jest szczególnie groźne dla małych dzieci, u których z łatwością może dojść do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych i ostrych zaburzeń oddychania. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia krtani?
Ropień, guz, czy kamica ślinowa to tylko niektóre z rodzajów chorób ślinianek. Bywają bolesne, utrudniają żucie i czasami wymagają skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Dowiedz się, jakie symptomy najczęściej towarzyszą tym schorzeniom i jak w porę je rozpoznać.
Suchy kaszel to zwykle, choć nie zawsze, pierwszy objaw infekcji wirusowej. Suchy kaszel często jest określany również jako kaszel męczący i dokucza zwłaszcza nocą, powoduje drapanie w gardle i uniemożliwia sen. jakim chorobom najczęściej towarzyszy suchy kaszel, jak przebiega jego leczenie? Kiedy suchy kaszel wymaga konsultacji z lekarzem?