Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła - poznaj objawy

2022-04-01 9:48
Mężczyzna z zapaleniem gardła
Autor: Getty Images

Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła to jedne z częstych infekcji. Zazwyczaj zapalenie gardła wywołane jest atakiem wirusów, ale niekiedy wywołane jest przez bakterie. Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od zapalenia spowodowanego przez bakterie? Sprawdź objawy.

Spis treści

  1. Zapalenie gardła - objawy
  2. Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?
  3. Wirusowe zapalenie gardła - leczenie
  4. Jak leczyć bakteryjne zapalenie gardła?
  5. Zapalenie gardła

Zapalenie gardła: wirusowe czy bakteryjne? Jak lekarzom udaje się je odróżnić? Mają swoje sposoby, choć najbardziej wiarygodne jest pobranie wymazu z gardła. W ciągu 24 godzin będzie wiadomo, czy to zapalenie gardła bakteryjne czy może tylko zapalenie gardła wirusowe, jednak w Polsce rzadko kto z tego korzysta.

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła - objawy

Zapalenie gardła rzadko pojawia się samo, zwykle jest jednym z wielu objawów infekcji. Jego objawy to:

U dorosłych w 90 procentach przypadków zapalenie gardła jest wywołane przez wirusy. U dzieci - w 70 procentach.

Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

Kiedy zajrzysz do gardła i zobaczysz: zaczerwienioną i przekrwioną błonę śluzową gardła oraz rozpulchnione i przekrwione migdałki. Możesz dostrzec też na nich malutkie pęcherzyki z płynem - to tzw. wysięk surowiczy, charakterystyczny dla infekcji wirusowej. Przy takich objawach można obstawiać wirusowe zapalenie gardła.

Jeżeli dostrzeżesz bardzo ciemne, malinowe zabarwienie błony śluzowej gardła, przekrwione migdałki z kremowobiałym nalotem, języczek - czyli mały fragment miękkiej tkanki na środku podniebienia, nieco przesłaniający gardło jest obrzęknięty, a na języku widzisz szary nalot - to najprawdopodobniej masz do czynienia z bakteryjnym zapaleniem gardła inaczej anginą. Jeżeli objawom towarzyszy wysoka gorączka ponad 38 st. C - to prawie pewne.

Wirusowe zapalenie gardła - leczenie

Przy wirusowym zapaleniu gardła wystarczy brać leki przeciwzapalne, choćby zawierające ibuprofen. Gardło zaś odkażać za pomocą płukania (roztworem soli kuchennej, roztworem sody oczyszczanej lub naparem z kurkumy) oraz tabletek do ssania, które działają antyseptycznie i przeciwbólowo. Są również środki odkażające i przeciwbólowe w aerozolu. Choroba trwa 5-7 dni.

Jak leczyć bakteryjne zapalenie gardła?

Z tym problemem trzeba pójść do lekarza, bo leczenie anginy wymaga podania antybiotyku. Lekarz przed postawieniem diagnozy wykorzysta tzw. skalę Centora/Mc Isaaca. Polega ona na sprawdzeniu pięciu kryteriów:

Jeśli odpowie "tak" przy czterech kryteriach - może stwierdzić anginę i zadecydować o podaniu antybiotyku. Chorobę należy potraktować poważnie, bo angina wywołuje szereg powikłań: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ropień okołomigdałkowy czy gorączkę reumatyczną. Jeśli objawy bakteryjnego zapalenia gardła nie ustępują mimo kuracji antybiotykiem powinno się jedna wykonać wymaz z gardła i zbadać jakiego rodzaju drobnoustroje są odpowiedzialne za chorobę. Może to bowiem być mononukleoza, która jest chorobą wywołaną przez wirus, a bywa mylona z anginą.

Zapalenie gardła

W jaki sposób leczy się zapalenie gardła? Posłuchaj naszego eksperta.