Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła - poznaj objawy

Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła to jedne z częstych infekcji. Zazwyczaj zapalenie gardła wywołane jest atakiem wirusów, ale niekiedy wywołane jest przez bakterie. Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od zapalenia spowodowanego przez bakterie? Sprawdź objawy.
Spis treści
- Zapalenie gardła - objawy
- Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?
- Wirusowe zapalenie gardła - leczenie
- Jak leczyć bakteryjne zapalenie gardła?
- Zapalenie gardła
Zapalenie gardła: wirusowe czy bakteryjne? Jak lekarzom udaje się je odróżnić? Mają swoje sposoby, choć najbardziej wiarygodne jest pobranie wymazu z gardła. W ciągu 24 godzin będzie wiadomo, czy to zapalenie gardła bakteryjne czy może tylko zapalenie gardła wirusowe, jednak w Polsce rzadko kto z tego korzysta.
Zapalenie gardła - objawy
Zapalenie gardła rzadko pojawia się samo, zwykle jest jednym z wielu objawów infekcji. Jego objawy to:
- trudności w przełykaniu
- pieczenie i drapanie
- ból podczas mówienia
- chrypka
- suchość w gardle
- obrzęk i przekrwienie błony śluzowej
U dorosłych w 90 procentach przypadków zapalenie gardła jest wywołane przez wirusy. U dzieci - w 70 procentach.
Polecany artykuł:
Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?
Kiedy zajrzysz do gardła i zobaczysz: zaczerwienioną i przekrwioną błonę śluzową gardła oraz rozpulchnione i przekrwione migdałki. Możesz dostrzec też na nich malutkie pęcherzyki z płynem - to tzw. wysięk surowiczy, charakterystyczny dla infekcji wirusowej. Przy takich objawach można obstawiać wirusowe zapalenie gardła.
Jeżeli dostrzeżesz bardzo ciemne, malinowe zabarwienie błony śluzowej gardła, przekrwione migdałki z kremowobiałym nalotem, języczek - czyli mały fragment miękkiej tkanki na środku podniebienia, nieco przesłaniający gardło jest obrzęknięty, a na języku widzisz szary nalot - to najprawdopodobniej masz do czynienia z bakteryjnym zapaleniem gardła inaczej anginą. Jeżeli objawom towarzyszy wysoka gorączka ponad 38 st. C - to prawie pewne.
Polecany artykuł:
Wirusowe zapalenie gardła - leczenie
Przy wirusowym zapaleniu gardła wystarczy brać leki przeciwzapalne, choćby zawierające ibuprofen. Gardło zaś odkażać za pomocą płukania (roztworem soli kuchennej, roztworem sody oczyszczanej lub naparem z kurkumy) oraz tabletek do ssania, które działają antyseptycznie i przeciwbólowo. Są również środki odkażające i przeciwbólowe w aerozolu. Choroba trwa 5-7 dni.
Polecany artykuł:
Jak leczyć bakteryjne zapalenie gardła?
Z tym problemem trzeba pójść do lekarza, bo leczenie anginy wymaga podania antybiotyku. Lekarz przed postawieniem diagnozy wykorzysta tzw. skalę Centora/Mc Isaaca. Polega ona na sprawdzeniu pięciu kryteriów:
- temperatura powyżej 38,5 st C
- brak kaszlu
- powiększone lokalne węzły chłonne
- nalot ropny na migdałkach
- wiek chorego: 3-14 lat.
Jeśli odpowie "tak" przy czterech kryteriach - może stwierdzić anginę i zadecydować o podaniu antybiotyku. Chorobę należy potraktować poważnie, bo angina wywołuje szereg powikłań: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ropień okołomigdałkowy czy gorączkę reumatyczną. Jeśli objawy bakteryjnego zapalenia gardła nie ustępują mimo kuracji antybiotykiem powinno się jedna wykonać wymaz z gardła i zbadać jakiego rodzaju drobnoustroje są odpowiedzialne za chorobę. Może to bowiem być mononukleoza, która jest chorobą wywołaną przez wirus, a bywa mylona z anginą.
Polecany artykuł:
Zapalenie gardła
W jaki sposób leczy się zapalenie gardła? Posłuchaj naszego eksperta.