Krew

Nadmiar beta-globulin we krwi może świadczyć o chorobach nerek, ostrym uszkodzeniu wątroby. Zmniejszenie wartości beta-globulin towarzyszy chorobom wątroby, procesom zapalnym i guzom. Może też być związane z niedoborem żelaza lub zaburzeniem krzepnięcia krwi - na to ostatnie mogą wskazywać czynniki krzepnięcia wchodzące w skład grupy beta-globulin.
Wskaźnik Quicka (protrombinowy) podaje czas po jakim specjalnie przygotowana krew krzepnie. Jest to stosunek czasu protrombinowego prawidłowego do czasu protrombinowego określonego w badanym przypadku. Norma wynosi od 70-100 procent.
Jesteś w ciąży, odebrałaś wynik badania krwi i martwisz się, że odbiegają nieco od norm podanych na wydruku? Nie denerwuj się! U kobiet w ciąży wiele parametrów morfologii krwi ulega zmianom i nie jest to sytuacja wyjątkowa. Pokaż wynik badania lekarzowi, który zaordynuje odpowiednią suplementację.
Testy na HIV są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne od kilku lat, mimo to ginekolodzy rzadko zalecają je kobietom planującym ciążę albo już w ciąży. Tymczasem kobieta objęta właściwą opieką - w ciąży i w trakcie porodu - może urodzić zdrowe, niezakażone wirusem HIV dziecko!
Podstawowe badania krwi to morfologia i OB. Stanowią punkt wyjścia w odróżnianiu człowieka zdrowego od chorego. Należy je robić przynajmniej raz w roku. Jakie są normy morfologii i OB? Jak interpretować wyniki?
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kończy się często zleceniem wykonania morfologii krwi. To jedno z najpopularniejszych badań krwi, w którym jak w zwierciadle odbija się cała prawda o stanie twojego zdrowia.
Podstawowe badania krwi to morfologia i OB. Stanowią punkt wyjścia w odróżnianiu człowieka zdrowego od chorego. Nazwa morfologia jest jak hasło z krzyżówki, to odpowiedź na pytanie: z czego składa się krew.