Rentgen

Arteriografia to badanie radiologiczne (RTG z użyciem kontrastu) polegające na obrazowaniu tętnic (np. aorty, tętnic nerkowych, tętnic mózgu) niewidocznych na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Jak przebiega badanie? Czy do arteriografii trzeba się specjalnie przygotować?
Rentgen (RTG, prześwietlenie) klatki piersiowej to badanie radiologiczne. Badanie rtg służy do oglądania płuc i dróg oddechowych. Sprawdź, jak wygląda przygotowanie do badania RTG klatki piersiowej i na czym ono polega.
Fistulografia jest to badanie radiologiczne, polegające na ocenie w promieniach rentgenowskich (RTG) przebiegu przetoki (fistuły) po podaniu do niej środka kontrastującego. Jakie są wskazania do fistulografii? Jak się przygotować do tego badania i jak ono przebiega?
Zdjęcie rentgenowskie zębów i kości służy do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy i szczęki, oceny stawu skroniowo-żuchwowego, a także określenia stanu kości całej twarzoczaszki i poszczególnych zębów i tkanek kostnych otaczających ząb
RTG kręgosłupa (badanie rentgenowskie kręgosłupa, prześwietlenie kręgosłupa) - lędźwiowego, szyjnego, piersiowego i krzyżowego - pozwala ocenić zniekształcenia kręgów oraz obecność zmian chorobowych w obrębie kręgosłupa. Jak wygląda RTG kręgosłupa? Jak przygotować się do badania?
Rentgen kości i stawów wykonuje się w celu rozpoznawania zmian pourazowych w kościach i stawach (złamań czy zwichnięć), a także zaburzeń struktury kości w chorobach reumatycznych. Sprawdź, na czym polega rentgen kości i stawów i jak się przygotować do badania.
Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ewentualne zmiany w jego budowie. Jakie są wskazania do cystografii? Jak się do niej przygotować? Jak przebiega badanie?
Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Sprawdź, jak się wykonuje zdjęcie pantomograficzne.
Histerosalpingografia (HSG) to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, które służy ocenie budowy i kształtu jamy macicy, drożności jajowodów oraz stanu  błony śluzowej macicy. Jak przebiega HSG? Czy histerosalpingografia boli?