Badania

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to nowoczesna metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów przekrojów narządów i tkanek za pomocą komputerowej obróbki obrazów radiologicznych. Jakie są wskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej? Jak przebiega badanie?
Arteriografia to badanie radiologiczne (RTG z użyciem kontrastu) polegające na obrazowaniu tętnic (np. aorty, tętnic nerkowych, tętnic mózgu) niewidocznych na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Jak przebiega badanie? Czy do arteriografii trzeba się specjalnie przygotować?
Jeśli wciąż palisz papierosy, kontroluj stan zdrowia – chociaż tyle możesz zrobić dla swego dobra. Sprawdź, które badania profilaktyczne powinni wykonywać palacze. RTG klatki piersiowej i spirometria nie wystarczą, bo skutki palenia dotyczą nie tylko płuc.
Markery sercowe pozwalają na szybkie i poprawne zdiagnozowanie groźnych dla życia przypadków chorób układu krążenia, takich jak ostry zespół wieńcowy (ACS) czy ostra niewydolność serca. Enzymy sercowe są również podstawowym kryterium rozpoznania zawału serca. Co to są markery martwicy mięśnia sercowego? W diagnostyce i leczeniu jakich chorób układu krążenia są pomocne?
Gdy serce zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.
Profil kostny to badania krwi, które pozwalają ocenić kondycję kości, choć nie tylko. Badania wchodzące w skład profilu kostnego wykonuje się także m.in. u osób z przewlekłymi chorobami nerek. Jakie są wskazania do wykonania profilu kostnego? Jakie są normy? Jak interpretować wyniki badań?
Angiografia to badanie obrazowe wykorzystywane do oceny naczyń krwionośnych, najczęściej tętnic. Podczas przeprowadzania angiografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie i środki cieniujące – kontrastowe. Umożliwia ona znalezienie miejsc nieprawidłowego przepływu krwi wynikającego z wielu różnych schorzeń, pomaga także zaplanować dalsze postępowania, a niekiedy wdrożyć natychmiastowe leczenie zabiegowe. Warto dowiedzieć się jak duże możliwości daj ten rodzaj badanie, na czym dokładnie ono polega. W artykule opisano także, kiedy wykonuje się angiografię oraz jakie są możliwe zagrożenia z nią związane.
Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie - stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Elektroencefalogram jest pomocny w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki. Dzięki EEG można określić także rodzaj śpiączki i ocenić stan zdrowia chorych z guzami mózgu. Na czym polega elektroencefalografia i jakie są wskazania do jej wykonania?
Alergiczne testy skórne (alergenowe testy skórne), do których zaliczamy skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe, mają na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy alergologa. Poza tym pozwalają ocenić stopień nasilenia alergii.  Wyniki skórnych testów alergicznych pozwalają dobrać dawkę leku i ustalić optymalny czas kuracji.
Albuminy (od łac. słowa albus oznaczającego dosłownie biały lub jasny) należą do białek, wielkocząsteczkowych polimerów zbudowanych z aminokwasów, stanowiących podstawowy składnik zarówno organizmów zwierzęcych jak i roślinnych. W ludzkim organizmie albuminy znajdują się głównie w osoczu krwi oraz przestrzeni pozanaczyniowej, a produkowane są w wątrobie.
Rentgen (RTG, prześwietlenie) klatki piersiowej to badanie radiologiczne. Badanie rtg służy do oglądania płuc i dróg oddechowych. Sprawdź, jak wygląda przygotowanie do badania RTG klatki piersiowej i na czym ono polega.
Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem stężenia bilirubiny (główny barwnik żółci) składają się one na tzw. próby wątrobowe. Jakie są normy poszczególnych wskaźników w próbach wątrobowych?