BADANIA USG
USG domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne) to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej i położniczej. Jest różnie nazywane - dopochwowe, waginalne, transwaginalne czy przezpochwowe. W porównaniu z USG wykonywanym przez powłoki brzuszne jest ono dokładniejsze i nie wymaga uciążliwego dla kobiet wypełnienia pęcherza moczowego.
USG jamy brzusznej jest badaniem, które pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Jakie są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej? Jak należy przygotować się do badania? Jak przebiega badanie?
USG Dopplera to badanie służące do jak najwcześniejszego wykrywania nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. Na czym polega USG Dopplera?
USG jąder to badanie, które obrazuje w jakim stanie aktualnie znajdują się nie tylko jądra, ale również moszna i najądrza. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, guzków czy torbieli, a tym samym na szybkie podjęcie leczenia w razie jakichś nieprawidłowości.
Ginekolog podczas USG powiedziała mi, że mam w macicy pęcherzyk, i jeśli nie dostanę miesiączki w terminie, mam sobie zrobić badanie krwi. Wiem, że nie mogę być w ciąży, bo od 2 miesięcy nie współżyłam, ale jeszcze dla dodatkowej pewności zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Gdy zapytałam, co mam zrobić, jak dostanę normalnie miesiączkę, powiedziała, że nic. Nie wiem, co mam o tym myśleć. Doktor powiedziała jeszcze, że mam endometrium jak jej pacjentki w ciąży.
Badanie USG (inaczej ultrasonografia) może być wielokrotnie powtarzana, nawet w niewielkich odstępach czasu. To ważne, bo dzięki USG lekarz błyskawicznie i bezboleśnie poznaje tajemnice naszego organizmu. Dowiedz się, na czym polega badanie ultrasonograficzne i gdzie je zrobić, aby mieć pewność, że wynik jest wiarygodny.
Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Sprawdź, jak przebiega USG tarczycy, jakie są wskazania do jego wykonania i jakie choroby można rozpoznać dzięki temu badaniu.
Badanie USG oka pozwala zobaczyć, co dzieje się za okiem, czyli w oczodole. Badanie wykonuje się wtedy, gdy do zdiagnozowania pacjenta nie można wykorzystać lampy szczelinowej. Tak dzieje się, gdy z powody zaćmy lub bielma rogówki nie można zajrzeć do wnętrza gałki ocznej.
Więcej z działu Badania
Redakcja poleca