Czy to cichy zawał serca? 10 objawów, które mogą na to wskazywać

Czy to cichy zawał serca? 10 objawów, które mogą na to wskazywać
Autor: Getty Images

Zawał serca kojarzymy z silnym, piekącym bólem w klatce piersiowej. Tymczasem nie zawsze musi tak być - zdarza się, że objawy zawału serca wcale nie są oczywiste i wskazują na zupełnie inne dolegliwości. Jednak skutki cichego zawału serca również mogą być bardzo dotkliwe. Warto zatem poznać objawy, które mogą świadczyć o tym, że właśnie go przechodzisz.

Spis treści

  1. Najczęstsze objawy cichego zawału serca
  2. Jak rozpoznać cichy zawał serca?  

Cichy zawał serca nazywany bywa niemym zawałem lub "zawałem przechodzonym". Narażone są na niego szczególnie - chociaż nie tylko - osoby starsze, z nadwagą, wysokim poziomem cholesterolu, a także chorujące na choroby przewlekłe, w tym na cukrzycę, czy nadciśnienie, gdyż słabiej odczuwają ból.

Odczuwane w trakcie cichego zawału objawy nie są dla takich osób na tyle silne, by kojarzyć je z zawałem mięśnia sercowego - ale ich skutki mogą być równie poważne. W trakcie cichego zawału serca również może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego, w efekcie czego mogą pojawić się groźne powikłania, może także dojść do zgonu.

Najczęstsze objawy cichego zawału serca

Objawów niemego zawału nie wolno lekceważyć, gdyż szybkie wdrożenie właściwego leczenia jest niezwykle istotne.

A kiedy można go podejrzewać? Objawami cichego zawału serca mogą być:

  • uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej - ucisk, nieokreślone uczucie kłucia blisko serca,
  • duszność
  • zmęczenie i osłabienie, które pojawia się nagle i nie znika mimo odpoczynku 
  • zawroty głowy
  • problemy z utrzymaniem równowagi
  • bladość skóry
  • zimne poty
  • objawy sugerujące niestrawność - ból brzucha, zgaga, nudności czy wymioty
  • kaszel 
  • drętwienie rąk.
Poradnik Zdrowie: zawał serca

Jak rozpoznać cichy zawał serca?  

Każdy z powyższych objawów może świadczyć o wielu innych dolegliwościach, dlatego właśnie cichy zawał serca jest tak niebezpieczny - wskazujące nań symptomy często lekceważymy, bo może "same przejdą". I często tak właśnie bywa.

Jednak niecharakterystyczne objawy wcale nie oznaczają, że przejścia takiego zawału nie da się rozpoznać. Na sercu osoby, która przeszła niemy zawał, prawie zawsze powstaje charakterystyczny ślad - w obszarze mięśnia sercowego, w którym doszło do zawału, nie ma już żywych kardiomiocytów, czyli tkanki przewodzącej potencjał elektryczny. 

W trakcie badania EKG lekarz zauważy w tym miejscu bliznę, którą w wyniku badania opisuje jako tzw. patologiczne załamki Q. Świadczy to o tym, że tkanka serca została trwale uszkodzona.