Karmienie piersią a przeziębienie - co robić, gdy masz katar, kaszel, ból gardła i gorączkę?
Czy przerwać karmienie piersią, gdy masz katar, kaszel, gorączkę, boli cię głowa, gardło? Nie musisz tego robić. Są sposoby, które złagodzą dolegliwości bez konieczności przerywania karmienie piersią i bez szkody dla dziecka.
Spis treści
- Przeziębienie a karmienie piersią - jak się leczyć w czasie laktacji?
- Jak w trakcie karmienia piersią wyleczyć katar?
- Bezpieczne leki na katar dla karmiącej mamy
- Co robić, gdy masz kaszel w czasie karmienia piersią?
- Bezpieczne leki na kaszel dla karmiącej mamy
- Ból gardła w czasie laktacji
- Bezpieczne leki na ból gardła dla karmiącej mamy
- Gorączka a karmienie piersią
- Bezpieczne leki na gorączkę dla karmiącej mamy
- Jak przyjmować leki podczas karmienia piersią?
Karmienie piersią a przeziębienie to temat, które zawsze budzie wiele wątpliwości. W ciąży sprawa była oczywista: im mniej leków, tym lepiej, bo mogą mieć wpływ na rozwój płodu.
A co z okresem laktacji? Czy teraz, gdy dziecko jest już na świecie, zażyte przez ciebie leki trafią z mlekiem do jego organizmu? A jeśli tak, czy mu zaszkodzą?
Sprawdź, jak sobie radzić z przeziębieniem w czasie karmienia piersią i wypróbuj bezpieczne sposoby na katar, kaszel, ból gardła i gorączkę?
Przeziębienie a karmienie piersią - jak się leczyć w czasie laktacji?
Są leki, których nie wolno zażywać przy przeziębieniu w czasie karmienia piersią, i takie lekarstwa, które można bez obaw przyjmować, oczywiście w granicach rozsądku.
W czasie przeziębienia karmiąca mama na pewno powinna najpierw wypróbować domowe sposoby leczenia. Dopiero gdy te metody okażą się nieskuteczne, nie pozostanie nic innego jak wytoczyć silną broń przeciwko zarazkom.
Jak w trakcie karmienia piersią wyleczyć katar?
W czasie kataru staraj się dużo pić i często oczyszczaj nos, używając jednorazowych chusteczek. Po takim „zabiegu” umyj ręce.
Łagodząco i przeciwzapalnie działa napar z majeranku i sody. Do około 1,5 litra wody dodaj łyżkę majeranku i łyżkę sody. Gotuj przez 15 minut, spacerując w pobliżu (dziecku takie inhalacje nie zaszkodzą) lub pochyl się nad garnkiem, okryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut.
Możesz też wzbogacić swoją dietę w czosnek lub cebulę. Zaczynaj jednak od małych ilości, bo twoje dziecko może nie zaakceptować nowego smaku mleka (aczkolwiek zdarzają się tacy smakosze).
Pamiętaj, że katar, któremu towarzyszy ból głowy, nasilający się przy jej ruchach, może być objawem zapalenia zatok. To sygnał, że powinnaś iść do lekarza. Porada jest także niezbędna, gdy wydzielina z nosa staje się ropna, zielonkawa.
Bezpieczne leki na katar dla karmiącej mamy
- Na gęsty katar przydadzą się środki rozrzedzające i ułatwiające usunięcie wydzieliny. Możesz stosować sól fizjologiczną w kropelkach lub roztwór wody morskiej. Nalej 5 ml soli fizjologicznej na dłoń i wciągnij ją do nosa. To bardzo dobry i skuteczny sposób łagodzenia kataralnych dolegliwości.
- Wodnisty katar zmniejszy się po kroplach do nosa obkurczających naczynia krwionośne śluzówki. Stosuj je jednak ostrożnie, bo choć nie szkodzą dziecku, mogą zaburzać laktację. Z tego powodu nie zażywaj leków na katar w postaci tabletek.
- Na podrażnioną skórę pod nosem dobra jest maść majerankowa lub maść z witaminą A.
Co robić, gdy masz kaszel w czasie karmienia piersią?
Gdy dokucza ci suchy kaszel, powinnaś dużo pić, przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, ziołowe herbatki, napar z prawoślazu.
Na kaszel mokry świetnie sprawdza się domowy syrop z cebuli: warstwę cebuli pokrojonej w plastry zasyp cukrem lub przełóż miodem, potem ponownie połóż warstwę cebuli, miodu, itd. Odstaw w chłodne miejsce na kilka godzin, aż cebula puści sok, a potem przecedź. Syrop pij 3 razy dziennie po łyżeczce.
Suchy, męczący kaszel złagodzi ciepłe mleko z miodem i masłem.
Bezpieczne leki na kaszel dla karmiącej mamy
- Większość syropów dostępnych bez recepty jest bezpieczna podczas karmienia piersią. Bez obaw możesz wypróbować leki na bazie ambroksolu oraz syropy ziołowe, np. prawoślazowy albo z porostu islandzkiego.
Pamiętaj! Podczas laktacji unikaj środków hamujących kaszel z kodeiną, bo mogą zmniejszać laktację
Ból gardła w czasie laktacji
Ból gardła złagodzą płukanki ziołowe. Płucz gardło naparem z szałwii lub wodą z solą (łyżeczka na pół szklanki wody). Owiń szyję ciepłym szalikiem.
Unikaj jedzenia produktów o kwaśnym smaku, np. cytrusów, zupy ogórkowej, barszczu, soków – mogą drażnić gardło. Wybieraj dania papkowate, letnie, o łagodnym smaku.
Jeśli ból gardła jest bardzo silny, utrudniający przełykanie, i towarzyszy mu wysoka gorączka, koniecznie idź do lekarza. Prawdopodobnie masz anginę.
Bezpieczne leki na ból gardła dla karmiącej mamy
- Sięgnij po tabletki do ssania z miodem i cytryną, ziołowe lub homeopatyczne.
- Skuteczne są również preparaty w aerozolu z porostem islandzkim lub srebrem koloidalnym.
Gorączka a karmienie piersią
Jeśli gorączka nie przekracza 38 st.C, wypij napar z lipy, herbatkę z sokiem malinowym lub mleko z miodem. Stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę obniżą zimne okłady na czoło i łydki.
Skutecznie zadziała także chłodząca kąpiel lub prysznic. Uwaga! Woda nie może być zimna, jej temperatura powinna być tylko o 2-3 stopnie niższa od temperatury ciała.
Bezpieczne leki na gorączkę dla karmiącej mamy
- Bez obaw możesz sięgnąć po ziołowe preparaty na gorączkę przeznaczone dla dzieci, tabletkę lub czopek z paracetamolu (działa 4–6 godzin).
- Silniej, dłużej, a także przeciwzapalnie działają preparaty ibuprofenu lub aspiryna, ale lepiej ich nie nadużywać. Aspiryna wpływa na krzepliwość krwi, więc trzeba stosować ją ostrożnie i tylko po konsultacji z lekarzem.
Pamiętaj! Silnym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest pyralgina, ale może powodować uszkodzenie szpiku. Przenika do pokarmu, więc zdecydowanie trzeba się jej wystrzegać.
Łączenie różnych leków, np. ibuprofenu i aspiryny, jest niewskazane, bo może powodować objawy niepożądane, a efekt ich działania przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego nie jest silniejszy.
Zgłoś się do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5-39 st.C lub nie mija po 2-3 dniach.
Jak przyjmować leki podczas karmienia piersią?
1. Najlepiej zażywaj lek tuż przed lub tuż po karmieniu, przed najdłuższymi przerwami. 2. Leczenie zaczynaj od naturalnych metod, potem sięgaj po specyfik dla dzieci, a dopiero na końcu po leki dla dorosłych (najlepiej po konsultacji z lekarzem). 3. Przeczytaj dołączoną do leku ulotkę. Leki mogą mieć negatywny wpływ na dziecko lub laktację, np. dopuszczony do stosowania w ciąży Furagin zmienia smak mleka i może powodować u malca niechęć do jedzenia.4. Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj żadnych preparatów witaminowych.
Karmiące mamy pytają...
- Obawiam się, że mam zapalenie oskrzeli i konieczny będzie antybiotyk. Czy w czasie karmienia piersią można je przyjmować?
Są antybiotyki, które można brać podczas laktacji bez potrzeby przerywania karmienia piersią. Zawsze o ich podaniu powinien zdecydować lekarz. Nie wolno stosować antybiotyków na własną rękę, zwłaszcza resztek z poprzedniej kuracji.
- Czy to prawda, że gorączkująca karmiąca mama powinna odstawić malca od piersi, bo jej mleko jest niezdrowe?
Absolutnie nie! Jego skład nie jest gorszy, nie kwaśnieje.Właśnie w takim momencie nie należy odstawiać malca od piersi, bo w ten sposób dziecko zostaje pozbawione broni przeciwko zarazkom, które mogą je wtedy atakować. Przecież karmiąca mama wraz z mlekiem podaje dziecku także ochronne przeciwciała, które pomagają malcowi walczyć z infekcją.
Czytaj również:
miesięcznik "M jak mama"