NOWY NUMER
Powrót do formy
Po porodzie boli krocze i brzuch, ciążą piersi pełne mleka, pojawiają się bolesne hemoroidy, a do tego jeszcze te kłopoty z wypróżnianiem! Pierwsze dni po porodzie mogą nie być łatwe. Na szczęście bóle połogowe dość szybko mijają i większość kobiet zapomina o poporodowych dolegliwościach.
Depresja poporodowa często mylona jest ze stanem baby blues, który jest znacznie mniej uciążliwy. Matka czuje wprawdzie niepokój o dziecko, jest smutna i płaczliwa, ale nie traci kontaktu z niemowlakiem, jak w przypadku depresji poporodowej. Baby blues dotyczy aż od 50 do 80 procent młodych mam, a depresja poporodowa zaledwie 10-20 procent.
Rozstępy po ciąży wcale nie oznaczają, że już nigdy nie będziesz mogła się pokazać na plaży w bikini. Dermatolodzy mają sposoby na to, by je spłycić albo usunąć niemal bez śladu. Peeling chemiczny, mezoterapia, mikrodermabrazja, laseroterapia, TMT, Cryolift to tylko kilka metod na pozbycie się rozstępów.
Zastanawiasz się, czy twój powrót do formy po porodzie przebiega prawidłowo. Chcesz wiedzieć, jakie badania i kiedy powinna wykonać młoda mama. Dowiesz się tego z naszego kalendarza. Obejmuje on sześć pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka.
Po porodzie drogami natury okolica krocza ucierpiała najbardziej i najdotkliwiej daje się we znaki. Napór główki dziecka jest bowiem tak duży, że krocze czasami pęka lub zostaje nacięte, by ułatwić narodziny dziecka. Jak w okresie połogu dbać o krocze, by szybko się wygoiło i przestało boleć?
Po porodzie w pewnym sensie stajesz się kobietą na nowo. Znów czekasz na „pierwszą” miesiączkę, przeżywasz „pierwszy raz” z mężem... Spróbujemy rozwiać niektóre obawy związane z intymnymi problemami po porodzie, m.in. kiedy bezpiecznie można rozpocząć współżycie, czy karmienie piersią gwarantuje brak miesiączki i czy po cesarskim cięciu można szybciej powrócić do uprawiania seksu.
Seks po ciąży, choć może tuż po porodzie trudno w to uwierzyć, może dać wam tyle samo - a nawet więcej - radości niż przed poczęciem. Przyzwyczajacie się stopniowo do tego, że jesteście rodzicami. Pora, żebyście przypomnieli sobie, że jesteście też kochankami. Seks również cementuje związek – nie tylko wspólne dziecko. Co zrobić, by seks po porodzie był udany?
Pas poporodowy ma za zadanie umożliwić szybszy powrót do formy po ciąży. Utrzymuje on m.in. w odpowiedniej pozycji mięśnie brzucha, a zarazem minimalizuje ból w dolnym odcinku pleców. By jednak sobie nie zaszkodzić trzeba poznać zasady prawidłowego korzystania z pasa poporodowego.
Nawał pokarmu to nie choroba. Jest on naturalnym stanem, świadczącym o tym, że piersi przygotowują się do karmienia dziecka. Często jednak nawał pokarmu wzbudza niepokój u świeżo upieczonej mamy - zwłaszcza, że bywa dosyć bolesny. Zobacz, jak opanować nawał pokarmu, jak złagodzić ból i jak odróżnić go od zapalenia piersi.
Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście się obu mięśni prostych brzucha na boki w obrębie kresy białej. Najczęściej pojawia się w ciąży lub po porodzie, choć może wystąpić także u mężczyzn. Jak sprawdzić, czy to rozstęp mięśni prostych brzucha? Jakie są jego objawy? Na czym polega leczenie? Kiedy konieczna jest operacja? Do jakiego lekarza się udać z tą przypadłością?
Baby blues i depresja poporodowa do niedawna były tematem tabu, mimo że uczucie niechęci i złości do własnego dziecka jest problemem wielu świeżo upieczonych mam. One nadal wstydzą się mówić, karcą same siebie za te odczucia. Zupełnie niepotrzebnie. Mają do tego prawo. O depresji poporodowej i baby blues mówi psycholog Marta Zagdańska.
Ciąża i karmienie piersią zmieniają biust. Najczęściej, niestety, na gorsze. Co możesz zrobić, by po porodzie i karmieniu piersi szybko odzyskały dawną formę? Oto sposoby na ujędrnienie biustu.
Więcej z działu Po porodzie
Redakcja poleca